100-годишнината от основаването на Република Турция е поводът за изложбата „Следите на съвременното турско изкуство“. Това е и първата експозиция за 2023-та в галерия „Мисия“, а на откриването присъстваха редица дипломати и разбира се турската посланичка у нас Айлин Секизкьок.
В експозицията e представена живопис, скулптура и керамика на 33-ма добре познати в южната ни съседка творци като професорите Ергин Инан, Сюлейман Саим Текджан, Халил Акдениз, Айдън Аян и Мустафа Пилевнели.
На откриването на изложбата гостува и един от доайените сред турските художници – проф. Деврим Ербил, определян като „поета на живописта“ заради увлечението си по природните пейзажи, ритъма и движението на живота. Проф. Деврим Ербил все още работи като преподавател в катедра „Изобразително изкуство“ на Академията за изящни изкуства в Истанбул:
Синият цвят е цвят, който турците много харесват. Той се използва още от древни времена при направата на килими, прибори за хранене, чинии и различни произведения на изкуството. А то – изкуството, е помагало на старите турци да запълнят тази празнота, която им е давала пустинята и териториите, които те са обитавали.
Днешните турци харесват най-вече синия и червения цвят, а един човек на изкуството трябва да обича всички цветове. Хората, които купуват моите творби, обикновено предпочитат синия и червения цвят. Затова и аз с удоволствие и любов използвам тези цветове активно. Турското изобразително изкуство и като цяло турското изкуство има много дълбоки следи. Притежаваме културно богатство, което е много рядко срещано в сравнение с други географски области. Има една среда на богата култура, която е създадена както от по-древните племена, така и от новодошлите.
Изкуството сближава хората, така че те да имат по-хубави дни. Ще бъдем много щастливи да приветстваме в нашата страна български художници, артисти, писатели и изобщо хора на изкуството, защото ние сме близки съседни и приятелски страни. Имаме и много съграждани, които живеят в България, както и обратното и вярваме, че те ще бъдат мост между двете култури и двете страни. Моят прадядо и моята прабаба са се преселили от България в Турция през 1900-та година. Затова и много бих искал да говоря сега на български, но на тези години трудно мога да науча езика“.
Културното наследство на Анадола винаги е било във фокуса на творчеството на проф. Деврим Ербил. С огромното си историческо местоположение и природа Истанбул е една от неговите страсти. Това е градът в който той живее вече 60 години.
Колекцията „Следите на съвременното турско изкуство“ може да се разгледа в галерия „Мисия“ до 10-и февруари.
Пърформансът „Булки“ ще се изиграе на 28 март в столичното пространство за култура „Топлоцентрала“ . Започва в от 19 часа. Режисьор е Иво Димчев - един от най-успешните съвременни авангардните артисти на българската и международната сцена. Идеята за авторския пърформанс се рaжда в рамките на работилницата ‘‘Do Yourself A Favour‘‘, проведена от..
Националните награди за сценични изкуства "Икар" ще бъдат връчени тази вечер. Церемонията ще е в Народния театър "Иван Вазов". Съюзът на артистите у нас дава отличията от 1974 година винаги на днешния 27 март – световния ден на театъра. Антон Радичев ще получи статуетката за изключителен принос към българския театър. Водещ на церемонията..
Журналистът и писател Теодора Колева посрещна първа пролет с представянето на най-новата си книга. „Мъжете в живота на А.“ е роман, който е написан по действителни истории. На представянето на книгата беше прототипът на главната героиня Аксиния. „Мъжете в живота на А.“ е третата книга, която Теодора Колева издава. От автора: „Скъпи..
В Плевен продължават театралните предизвикателства. Пиесата „Елате ни вижте“ от проф. Кирил Топалов е втората премиера за тази година на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“. “Помъчил съм се с тази пиеса да дам една тема за размисъл на съвременния зрител, човек, гражданин за това какви са неговите права и задължения, каква е..
Софийската опера и балет обяви програмата на осмото издание на „Опера на върховете“ в Белоградчик. Летният фестивал стартира на 4 август с премиера на операта „Мадам Бътерфлай“ на Джакомо Пучини. Оперният фестивал се организира от Софийската опера и балет със съдействието на община Белоградчик, каза за БТА зам.-кметът Росен Младенов...
Италианският продуцент Фламинио Задра е специален гост на София филм фест и на 20-тото издание на Sofia meetings. Той е копродуцент на филма „Лука“ , в който си партнират участници от България, Италия, Белгия, Нидерландия и Армения. В него играе легендарната Джералдин Чаплин, а в една от ключовите роли е българският актьор Валентин Ганев...
"Ангели на Благовещение" е изложба на Леда Паташева, която ще гостува само за броени часове в галерия ПОРТ А на ул. "Триадица" 5 в София, утре – 25 март от 17.30 до 20.00 часа, в зенита на празника. Хари Ешкенази ще е специален гост музикант на изложбата, която ще е едновременно "вернисаж" и "финисаж". "Дом Витгенщайн даде старт на един..
"Президентът Румен Радев узурпира власт със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят..
Към момента перспективите не са много розови , заяви пред БНР социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Според него хората се влияят от..