Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аргир Стумбов, РСМ: Боледуваме от една и съща болест. Т.нар. политици в двете страни нямат куража да променят това

Снимка: Кети Тренчева

Начинът, по който властите в Република Северна Македония се отнесоха към българите, тръгнали на 4 февруари към Скопие, за да се поклонят пред гроба на Гоце Делчев, е поредното доказателство за задълбочаващия се проблем в отношенията между двете държави. 

Властите в югозападната ни съседка използваха и най-малкия повод, за да покажат колко здраво работи полицията им и как може да предотврати всяка ескалация на напрежението

Проблемът с българите беше решен блестящо, с похват, известен от съветската история - просто не ги пуснаха. Даже понабиха няколко, явно тези, които не повярваха на версията за токов удар и срив на системата за граничен контрол. 

Блестящи примери за полицейщина имаше и в самата македонска столица. Масово се правеха проверки, с повод и без повод. Входът на крепостната стена Скопско кале, зад която се намира и църквата „Свети Спас“, имаше четири реда полицейски кордон, който пропускаше на малки групи обикновените граждани, само ако предварително са заявили пред македонското вътрешно министерство, че желаят да посетят гроба на Гоце. Това разбрахме от десетките разочаровани македонци. 

На няколко места в центъра на Скопие имаше огромни групи с екзалтирани демонстранти, които бяха готови с бой да защитят македонския Гоце и Гоцевата Македония

Това, което се видя в събота в македонската столица, не беше памет и преклонение пред делото на големия революционер и идеолог на борбата за освобождението на българите от Македония и Одринско. Това беше мобилизация на омразата и на страха от истината, претопена в море от пропаганда

На фона на това, което се случи и очакванията за толерантност, които не се оправдаха, все по-отчетливо си пробиваха път въпросите: 

Струваше ли си хората от България да ходят чак до Скопие, за да почетат Гоце Делчев? Колкото и да сме убедени, че това е морална и национална подкрепа към македонските българи, които са заплашвани и пребивани, опасенията са, че ефектът ще е обратен за тях.  

Трябваше ли да понесат подобно унижение българските министри, дипломати и други висши представители на страната ни, които отидоха в Скопие, за да покажат, че историята е мъдрост, а не омраза? С часове нашата правителствена делегация чакаше слот от македонските власти, тоест, времето, в което да отиде на гроба на Гоце, след като получи отказ да направят това заедно...  

Стигна ли своя предел цената на компромисите, които България направи през последните 30 години към РСМ? 

Не е ли повече от ясно, че съседите ни няма да се откажат от това парче българска история, което си присвоиха, защото, ако го направят, няма да имат своя история, извън тази на бивша Югославия? 

Голяма част от отговорите дава гражданинът на РСМ Аргир Стумбов, който също не успява да поднесе своята почит към Гоце Делчев.

"Страхът, всичко, което става в тази страна, ме тревожи. Демокрацията, човешките права – нещо не е наред. Политиканстват. С такива и други събития се злоупотребява."

"Ние боледуваме от една и съща болест. Какво да правим, когато сме българи. Все още боледуваме от една и съща болест", изтъква Стумбов.

Той е оптимист, че това може да се надмогне, но смята, че се губи много ценно време за новите поколения.

"Т.нар. политици в двете страни ги насочват към негативното, вместо да направят обратното. От дълги години продължава това и нямат нито намерения, нито кураж да променят това."

Аргир Стумбов вярва, че идва ново поколение политици, но проблемът е "блокадата на бившия тип политици", които "някой трябва да отстрани".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05