Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Обрешков: Похвално българско участие за Венецианското архитектурно биенале

Снимка: Таня Милушева

Конкурсът за Венецианското архитектурно биенале приключи, но споровете около организацията му и избора на победител продължават. 

Участието ни в това Биенале е голям успех, изказа мнение пред БНР арх. Тодор Обрешков от журито, който е член на Камарата на архитектите в България и на Съюза на българските архитекти.

Конкурсът беше обявен на 20 декември и приключи на 16 януари. Според много от хората това време е много кратко за подготовка на проектите.
 
"Няма аргументи за това, че беше толкова кратък срокът. Той действително е много кратък и това не е добре за общото представяне, но от друга страна алтернативата беше да няма българско участие тази година. А тези срокове са толкова кратки, просто защото наемането на пространството се извърши в средата на първата половина на декември. Оставаше или да не се прави българско участие в Биеналето или да имаме участие все пак", обясни арх. Обрешков в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 
След толкова много подадени проекти - 34, значи, че хората са намерили сили и порив да се включат, каза той. По думите му пространството е наето за 3 години напред, което досега не се е случвало. 

Според него 34-те проекта, които са участвали в конкурса, са били представени много добре. Те се различават по замисъл, а някои от идеите може да се открият в много от представените проекти, посочи арх. Обрешков. По думите му нивото на представяне е похвално и учудващо високо

"Когато ти поставят много кратък срок, в който да покажеш някаква идея, тогава се мобилизираш и мобилизираш хората около себе си, за да се получи хубав резултат". 

Той беше категоричен, че организацията е била перфектна, а българското участие - похвално.

Арх. Ина Вълканова, която е участник в конкурса, също сподели мнението, че краткият срок има позитивни страни:

"Това малко време ни помогна да прецизираме идеите. Като погледнем Биеналето, много често проектите не са разработени специално за Биеналето, те стъпват на дългогодишни изследвания и много сериозен опит по поставената тема и ние подходихме по същия начин". 

Инсталацията е нова, каза арх. Вълканова, но добави:

"Ние в "Градоскоп" работим по много теми, които смятаме за важни. Имахме сериозна база, на която да стъпим и затова ни беше по-лесно да се справим с кратките срокове". 

С проекта "От нищо нещо" искахме да сложим фокус на едно качество на българите - умението ни да живеем с ограничени ресурси, разказа участничката в конкурса и добави: 

"Тази креативност в използването на предмети е огромно знание, което ние имаме на този етап и това е знание, което се търси и възпитава в момента в целия свят, но най-вече в Западна Европа. Искахме да поставим тази тема - България е много конкурентоспособна, а ние дори може би не го осъзнаваме". 

Според нея позитивът на Биеналето е мобилизирането на гилдията и мисленето по различни идеи: 

"На нас ни се иска по някакъв начин да материализираме този труд. Все още мислим какъв би бил най-адекватният формат, по който да го направим, и най вече да поставим тази дискусия в България относно - при използването на сгради и терени и този начин на мислене, който до момента не е толкова ценен, но се надяваме това да се промени. Говорим с институции - може би да направим изложба в България. Друго би било намеса в градската среда, тъй като имаме идея за инсталация с индустриални отпадъци, която за първи път се случва по този начин, и смятаме, че би било много интересно да се види и да се позиционира по този начин".

Арх. Обрешков оцени високо проекта "От нищо нещо". Той го е слагал на второ място. Негов фаворит е проектът "Разклон", който е поставен на второ място.
Проект „Образованието е придвижването от тъмнина към светлина“
Проектът "Образованието е придвижването от тъмнина към светлина", който спечели, също е много смислен:
"Той има опасност да предизвика хората да четат много, а това не е най-атрактивното занимание и нещото, което привлича много хора в едно изложбено пространство. За съжаление, хората не обичат да четат толкова много и да се запознават в такава дълбочина с някоя тема, а Венеция е място, където има много прояви - има какво да се види за кратко време, хората биха били пренатоварени с впечатления".

Според него всички проекти от 1 до 5 място са много смислени като съдържание и идеи. Той обаче подчерта, че не е видял някаква концепция, която да обърне особено внимание на комуникационната стратегия на българското проявление на това Биенале. Арх. Обрешков препоръча за следващи подобни конкурси да има включено в представянето на проектите и пряко изслушване на участниците

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейно издание на Седмица на гората

От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..

публикувано на 07.04.25 в 08:36
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов за митата на Тръмп: Нещата вървят в тревожна посока

Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..

публикувано на 07.04.25 в 08:19
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Нетаняху обсъжда с Тръмп митата и Газа

Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..

публикувано на 07.04.25 в 08:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Вучич възложи на непартиен кандидат да състави кабинет

Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..

публикувано на 07.04.25 в 08:10
Ясен Ишев

Инж. Ясен Ишев: Стига фирмите да дават комисионни и после няма пари за асфалт

По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..

публикувано на 07.04.25 в 08:08

Здравните служители отбелязват професионалния си празник

Отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. У нас от 2006 година денят е обявен за Професионален празник на здравеопазването. Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски..

публикувано на 07.04.25 в 08:02
Янка Такева

Съюзът на българските учители се включва в дискусиите за предмета "Добродетели и религии"

Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..

публикувано на 07.04.25 в 07:56