Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1500 загинали в Сирия и Турция в резултат на опустошителното земетресение

По последни данни над 1500 души са загинали в Сирия и Турция в резултат на опустошителното земетресение близо до южния турски град Газиантеп рано тази сутрин. Съобщава се и за няколко хиляди ранени, за разрушения и щети по сградите. В района на първия трус в област Кахраманмараш се намират лагери със сирийски бежанци.

Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и дълбочина около 18 км разлюля югоизточна Турция, близо до границата със Сирия, рано тази сутрин, докато хората още спяха. Земетресението е било усетено от милиони хора в Турция, Сирия, Ливан, Кипър и Израел.


В Турция жертвите са най-малко 912 души и повече от 5000 души бяха ранени, заяви президентът Раджеп Ердоган. той също така каза, че това е най-голямото бедствие в страната от 1939 г. насам, като добави, че в резултат на него са се срутили 2818 сгради, предаде Ройтерс.

Най-малко 560 души бяха убити в Сирия и повече от 1000 души бяха ранени, съобщи сирийската държавна информационна агенция (SANA), цитирайки високопоставен здравен служител.

"Броят на жертвите от земетресението нарасна до 560 загинали и 1089 ранени“, каза Ахмед Дамирия, помощник на сирийския здравен министър. Смята се, че броят на жертвите, отчетен от държавните медии, включва само тези, които живеят в контролирани от правителството райони, напомня Ройтерс.

Спасителен екип на Белите каски пък съобщи, че най-малко 221 са били убити и 419 ранени в сирийските райони, контролирани от бунтовниците, съобщава Франс прес.

През следващите часове бяха регистрирани над 40 вторични труса, някои с магнитуд над 6,0 по Рихтер. Турция обяви извънредно положение в засегнатите провинции и призова хората да не използват мобилни телефони, за да могат спасителите да координират операцията. Спрени са полети на летищата в окръг Хатай и в Газиантеп.

Петролният терминал в турския град Джейхан прекрати работата си заради труса. Пристанищата в югоизточна Турция също са засегнати, като някои са напълно затворени, а други - със забавена дейност. Операторът на турските петролопроводи "Боташ" съобщи, че засега не са установени щети по управляваните от него тръби и петрол продължава да тече както по направлението Киркук-Джейхан, така и по трасето Баку-Тбилиси-Джейхан. 

В Сирия президентът Башар Асад свика извънредно заседание. Много от сградите в засегнатите райони понесоха щети по време на избухналия преди близо 12 години конфликт в Сирия. Влаковете в северната част на страната са спрени като предпазна мярка. Пътищата и мостовете се проверяват.

Ръководителите на ЕС и НАТО изразиха съпричастност с пострадалите от бедствието и изразиха готовност двете организации да окажат необходимата помощ. Обещания за подкрепа дойдоха и от редица държави, сред които САЩ, Израел, Украйна, Русия, Германия, Франция, Гърция и други.

"Това е може би най-силното земетресение в този район от около 100 години", каза пред БНР проф. Николай Милошев, ръководител на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

Той уточни, че при тази сила на земетресението вероятно вторичните трусове ще продължат повече от година:

"Първите вторични трусове може би са нанесли повече щети върху сградите. Силното земетресение ги е увредило, а последващите са ги разрушили".

По думите му трябва да се въведе строителство, при което и мощни земетресения да не могат да разрушават сградите.

"В световен мащаб въпросът "Кога ще има земетресение?" все още стои. И в Япония се изненадват от земетресения, и в Турция, в цял свят е така", коментира той. 

Интервю на Даниела Големинова с проф. Николай Милошев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работиха: Явор Римски, Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вуйо Илич: Вучич предпочита да има срещу себе си партии, а не студенти

Днес се навършват 3 месеца от трагичното срутване на бетонна козирка на сградата на железопътната гара в Нови сад. 15 души загубиха живота си. Три месеца продължават и студентските протести, чието основно искане е управляващите да поемат политическа отговорност. Чак миналата събота властта осигури полицейска охрана на демонстрациите - след поне..

публикувано на 01.02.25 в 11:50
Барт де Вевер (в средата)

Новата правителствена коалиция в Белгия ще бъде петпартийна

Петте преговарящи партии в Белгия се договориха късно снощи за съставяне на правителство. Това става след продължили близо 8 месеца преговори, като кабинетът ще бъде оглавен от националиста Барт де Вевер от "Новофламандски алианс". Новината се разбра снощи, когато де Вевер бе приет от крал Филип, на когото представи коалиционното споразумение..

публикувано на 01.02.25 в 11:48

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57

Променя ли миграцията хода на предизборната кампания в Германия?

Въжеиграчът Фридрих Мерц - кандидатът за германски канцлер на консервативния блок ХДС/ХСС, сам си опъна въжето, върху което балансира. Ако направи още една стъпка вдясно - ще падне. Дали въжето се е превърнало в примка ще разберем най-късно след парламентарните избори на 23 февруари. Тази седмица Фридрих Мерц внесе в Бундестага две..

публикувано на 01.02.25 в 10:55
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след нападение над студенти в Нови Сад

Седмица на оставки в Сърбия, а светът усети ефекта от първите решения на Тръмп

В съседна Сърбия не стихват протестите, които доведоха до оставката на премиера, а в Хърватия нов бойкот на магазините доведе до замразяване на някои цени. Докато Светът следи ефекта от първите решения на Доналд Тръмп, 67 души загинаха след като военен хеликоптер и пътнически самолет се сблъскаха над Вашингтон. Изминаха 80 години от..

публикувано на 01.02.25 в 10:43