Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Юксел Йозкан: Турция ще се справи в това тежко положение

Илхан Карабулут: Трагедията е голяма. Турция има опит да се организира след земетресения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Трагедията е голяма", обобщава картината в Турция след земетресението сънародникът ни Илхан Карабулут, който живее в Истанбул. Карабулут познава отлично района на бедствието, където е един от първите екскурзоводи.

"Районът е познат на българските туристи. Отдавна български групи посещават този район, където има много забележителности."

"В момента почти всички медии показват кадри от Адана, от Хатай - може би Хатай е най-пострадалият от всички градове", свидетелства той.

Жители в района на Хатай се топлят на огън на открито. Градът е сред най-пострадалите зони на голямото земетресение.

"Паника, която да предизвика бунтове, няма. Хората страдат. Тези, които са останали по развалините, се обаждат по телефоните и така насочват спасителите. Хората получават помощи – ядене, дрехи, одеяла, които се изпращат от градовете на Турция, от съседните страни."

Спасителни хеликоптери доставят помощи на местата с прекъснати транспортни връзки. Има настанени хора в джамии, в спортни зали. Организирани са и  палаткови лагери. Обявена е ваканция и част от останалите без подслон ще бъдат настанени в общежития, разказа Илхан Карабулут в предаването "Преди всички".

Швейцарски екипи се подготвят за заминаване към пострадалите от земетресението райони в Турция. 6 февруари 2023 г.

"В Турция стават много земетресения и страната има опит да се организира след земетресения", категоричен е Карабулут.

Само от Истанбул са тръгнали 13 000 души спасителни екипи, уточни Карабулут. Включват се и части от турската армия.

Турските авиолинии са намалили драстично цената на билетите, за да могат желаещи доброволци да стигнат до местата на бедствието и да помагат.

Възпоменателна церемония за жертвите от земетресението в Турция. Исламабад, Пакистан, 6 февруари 2023 г.

"Има оцелели сгради на възраст над 60 години. Зависи как са строили", отбеляза още сънародникът ни. Той изрази увереност, че турската държава бързо ще се справи и ще окаже помощ на пострадалите от земетресението, които са загубили домовете си, защото има опит и практика в тази посока. По думите му, ще отнеме няколко години да се възстановят сградите.

Турция ще се справи в това тежко положение, заяви пред БНР проф. Юксел Йозкан, депутат в Меджлиса. Той пътува към разрушените райони, за да помогне с каквото може. 

Казва, че ще остане в района на инцидента колкото е необходимо и ще помага включително с медицинската си експертиза като лекар-ортопед. Има над 16 хил. ранени след опустошителното земетресение, подчерта той и добави, че има нужда от всякаква помощ.

Засегнати са общо 10 области, където живеят около 15 млн. души. Има щети по инфраструктурата, разрушени мостове, отбеляза още депутатът.

Всички институции са мобилизирани, местните управления и доброволци - също, посочи проф. Юксел Йозкан. 

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
 
Снимки: ЕПА/БГНЕС
По публикацията работиха: Яна Боянова, Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09