Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да постигнем баланс в живота чрез петте елемента - етер, въздух, огън, вода и земя

Юлия Стоянова в търсене на източниците на здраве и дълголетие в древна Индия

За аюрведа - древна индийска наука, за която се вярва, че може да излекува всяка болест

5
Юлия Стоянова
Снимка: Личен архив

"С Индия съм свързана от ранното си детство. Най-вече ме свързва музиката, цветовете, миризмите, нотите на цитрата. Впоследствие с повечето информация, реших да осъществя детската си мечта", това разказа в "Нощен Хоризонт" по БНР Юлия Стоянова.
"Още от малка започнах да практикувам йога, после прекъснах, а по-късно със съмишленици започнах да изучавам йога. Първото ми пробуждане беше за философията на йога беше при срещата ми с книгите на Кришнамурти. Тогава, когато бях на 13-14 години и това беше една апокрифна литература. Тогава разбрах, че моята е литература е езотеричната, а тя тръгва от Индия. Много от учителите и ученията са от Индия", каза още пред БНР Стоянова.

Юлия Стоянова е биолог, работи в областа на медицината. Автор е на няколко книги, посветени на здравословния начин на живот.  „Здраве и ферментирали живи храни“, „Лечение с природни средства“, „Как да се защитим от коронавирус и сезонен грип“,  „Как да сме здрави чрез хранителни добавки, лечебни и здравословни храни“.

Интересите на Юлия са в областта на алтернативната медицина, на народната медицина и на лечението с помощта на природата. Това я отдежда далече в търсене на източниците на здраве и дълголетие.

Личен архив

В края на миналата година Юлия Стоянова прави едно поклонническо пътуване до Индия. С любопитство да разгледа земята на ведите и да научи повече за съвременните й учители като Сай Баба.

Това е едно пътешествие в Южна Азия. На юг от Хималаите и на Север от Индийския океан. Там, където по долината на река Инд в древността са се родили много цивилизации, оставили богато културно наследство и много ценни знания в областта на науката. Там хората вярват в силата на природата и прераждането на душата.
Личен архив

"Вярвам в прераждането и в кармата още когато бях на 4 годинки. За моето пътуване намерих двама прекарсни водачи - Кирил Стоянов, гуру Мастър и ученик на Сай баба и Асен Миланов - изключително съм и благодарна за помоща и съдействието за това сложно и далечно пътуване.

Защото аз имах страхове преди тръгването, това не е леко пътуване като организация. И много добра група бяхме - всички 22 души вярвахме в прераждането и кармата. Това ни сработи помежду ни и ни отличаваше от другите.

Тръгнах за Индия, защото исках да разбера дали усещането ми, че съм живяла в предишен живот там и то неведнъж, е така, дали Индия е тази, за която си я мисля, исках да видя тази древна култура, откъде са тръгнали ведите, свещените текстове, аюрведа, за нейните приници и приложения като наука", разказа още Юлия Стоянова.

Юлия Стоянова

Аюрведа е древна индийска наука, за която се вярва че може да излекува всяка болест, използвайки единствено лечебни растения. В този вид лечение се съдържа огромно знание за постигането на равновесие в живота, баланс на тялото и духа, чрез правилното съотношение на пет елемента: етер, въздух, огън, вода и земя.

"Мои пациенти се върнаха от Индия в цветущо здраве, след като бяха прекарали там една година. Изследванията им вече бяха съвсем различни. После чух и за други истории на излекувани хора.

Там научих много за ведите и как е възникнала Аюрведа. Животът в Индия е неописуем. Много е различен. Трафикът в Делхи е огромен, град с много контрасти, отвсякъде свирят клаксони, има прекрасни и чисти квартали и много мизерни...За Covid избощо не сме и мислили...
Личен архив
Цветовете на Индия са невероятни - ярки, златни, по-малко бяло, розово, лилаво, жълто, зелено, пъстро е навсякъде. Беднотията също се покрива с цветове. Но път тук всичко е сиво, тъжно. Макар и много бедни там, хора, които живеят на улицата, има и много богати, но там и бедните са щастливи. Това там може да стане, не и тук в България. Защото там не материалното е на преден план, хората се свързват с вътрешния си аз, това му носи мир и щастие...", поясни още Стоянова.

В своите книги Стоянова разказва за здравословния начин на живот.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30