Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петър Павлов: Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3

"България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите"

Снимка: БНР архив

Има презастрояване и урбанистични проблеми в някои градове в Турция. Това обясни пред БНР проф. Петър Павлов, който е ръководител на Националния център по сеизмично инженерство. 

"Разстоянието между някои сгради е доста близко. Забелязва се, че има тнакива, които са рухнали, но има и други, които не са с компрометирани елементи. Някои са строени по старите норми. След 2000 -та година, когато имаше земетресение в Измит, при което загинаха 17 000 човека, нещата се подобриха. Турската държава предприе мерки относно контрола по проектирането, изпълнението и екплоатацията на сградите".

Главното мюфтийството е събрало 15 хиляди лева в помощ на пострадилите от земетресението в Турция, акцията продължава

България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране, обясни проф. Павлов. 

"Сеизмично най-опасните райони у нас са Кресненското дефиле, района между Търговище и Провадия, както и Чирпанска низина. Изискването при проектиране е да могат да издържат на земетресение като вчерашното в Турция. За останалите райони е малко по-ниско".

Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3, обясни проф. Павлов.

"Максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7".

България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите, посочи още той в предаването "12+3".

"Проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение"

Преустройствените дейности също се одобряват, посочи той.

"Въпросът е дали всичко се спазва, както при проектирането на нови сгради, така и при преустройства".

След земетресението във Вранча от 1977 година, когато имаше над 100 жертви, българските власти повишиха малко нормите за сеизмично проектиране, каза проф. Павлов.

"В България се работи от много години. Успяхме със средства от Националната пътна карта да направим предпроектни проучвания. Има инвестиционен проект, който е готов. Качен е на страницата на МС. Заложен е в пътната карта. Оборудването за експериментални изследвания обаче е доста скъпо".

Той посочи, че в случай на голямо земетресение първо се намесват спасителите, веднага след това са медицинските кадри. 

"До една седмица след това са необходими инженери, които да направят оценка". 

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Петър Павлов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след нападение над студенти в Нови Сад

Седмица на оставки в Сърбия, а светът усети ефекта от първите решения на Тръмп

В съседна Сърбия не стихват протестите, които доведоха до оставката на премиера, а в Хърватия нов бойкот на магазините доведе до замразяване на някои цени. Докато Светът следи ефекта от първите решения на Доналд Тръмп, 67 души загинаха след като военен хеликоптер и пътнически самолет се сблъскаха над Вашингтон. Изминаха 80 години от..

публикувано на 01.02.25 в 10:43
Якоб Киркегор - икономист от института

Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика

За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп създаде хаос и продължи със своите противоречиви послания. С реторика, изпълнена със заплахи и неподкрепени с факти твърдения, новият американски президент се опитва да се позиционира като миротворец и като човека, който "ще направи Америка отново велика ".  Късно снощи..

публикувано на 01.02.25 в 10:40
Констанце Щелценмюлер

Какво да очаква Европа от новата президентска администрация във Вашингтон?

Доналд Тръмп се завърна в Белия дом без напълно да е отсъствал от европейската политика. Първите дни от втория му президентски мандат са чиста проба демонстрация на сила. Не закъсняха обещаните укази, с които извади Съединените щати от Парижкото споразумение за климата и от Световната здравна организация, както и заплахите към "лошата" Европа...

публикувано на 01.02.25 в 10:25

След смъртта на момиче: Започна монтирането на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково

Започна монтирането на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково, където заради безстопанствени коне загина 18-годишно момиче, а две други бяха ранени.  Агенция "Пътна инфраструктура" ще постави мрежата в отсечка с дължина близо три километра от двете страни, а Община Кюстендил в участък от около един километър, който е стопанисван от нея...

публикувано на 01.02.25 в 10:23