Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Проф. Петър Павлов: Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3

"България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите"

Снимка: БНР архив

Има презастрояване и урбанистични проблеми в някои градове в Турция. Това обясни пред БНР проф. Петър Павлов, който е ръководител на Националния център по сеизмично инженерство. 

"Разстоянието между някои сгради е доста близко. Забелязва се, че има тнакива, които са рухнали, но има и други, които не са с компрометирани елементи. Някои са строени по старите норми. След 2000 -та година, когато имаше земетресение в Измит, при което загинаха 17 000 човека, нещата се подобриха. Турската държава предприе мерки относно контрола по проектирането, изпълнението и екплоатацията на сградите".

Главното мюфтийството е събрало 15 хиляди лева в помощ на пострадилите от земетресението в Турция, акцията продължава

България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране, обясни проф. Павлов. 

"Сеизмично най-опасните райони у нас са Кресненското дефиле, района между Търговище и Провадия, както и Чирпанска низина. Изискването при проектиране е да могат да издържат на земетресение като вчерашното в Турция. За останалите райони е малко по-ниско".

Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3, обясни проф. Павлов.

"Максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7".

България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите, посочи още той в предаването "12+3".

"Проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение"

Преустройствените дейности също се одобряват, посочи той.

"Въпросът е дали всичко се спазва, както при проектирането на нови сгради, така и при преустройства".

След земетресението във Вранча от 1977 година, когато имаше над 100 жертви, българските власти повишиха малко нормите за сеизмично проектиране, каза проф. Павлов.

"В България се работи от много години. Успяхме със средства от Националната пътна карта да направим предпроектни проучвания. Има инвестиционен проект, който е готов. Качен е на страницата на МС. Заложен е в пътната карта. Оборудването за експериментални изследвания обаче е доста скъпо".

Той посочи, че в случай на голямо земетресение първо се намесват спасителите, веднага след това са медицинските кадри. 

"До една седмица след това са необходими инженери, които да направят оценка". 

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Петър Павлов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник за Благовещение събра кюстендилското село Соволяно

Празникът Благовещение събра кюстендилското село Соволяно, както и гости от областния град и района. В параклиса „Свето Благовещение“, осветен на 25 март   2008 год. в памет на известния изпълнител на народни песни Благовест Порожанов, беше отслужен водосвет от отец Генани Генадиев, бивш изпълнител на тамбура в бившия ансамбъл..

публикувано на 25.03.23 в 16:30

В Кюстендил 2 дни празнуват годишнината на фондация "Искам бебе"

Два дни продължава празникът за 16-я рожден ден на фондацията "Искам бебе", на която домакин е Кюстендил. Участват около 50 координатори на фондацията от цялата страна. Досега с подпомагане на инвитро процедури със съдействието на фондацията са проплакали над 3500 дечица. Вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Лазар Лазаров, кметът..

публикувано на 25.03.23 в 16:02

Великобритания обявява скоро планове за преместване на мигрантите

Скай нюз съобщи, че британското правителството ще обяви до седмици планове за преместване на мигранти от хотели във военни бази или дори неизползвани фериботи на котва в Ламанша. Министрите вече сигнализираха, че искат да прекратят използването на хотели за настаняване на търсещите убежище на Острова. По-рано имаше предположения, че мигранти..

публикувано на 25.03.23 в 16:02

Шествие – поклонение от Ловеч до бившия концлагер "Слънчев бряг"

С   шествие – поклонение от Ловеч до мястото където е бил концлагера "Слънчев бряг" и поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на бившата каменна кариера  граждани, политици и представители на духовенството паметта на загиналите там по време на комунистическия режим. Трудовият лагер "Слънчев бряг", печалби известен като лагерът на..

публикувано на 25.03.23 в 15:54
Радко Влайков - посланик на България в Румъния.

Разпитани са моряците от 3-те задържани български кораба в Румъния

Моряците от трите задържани български кораба на пристанището в румънския град Констанца са били разпитани по-рано днес, съобщи за БНР посланикът на България в Румъния Радко Влайков. Трите плавателни съда от Бургас, Варна и Каварна бяха задържани заради нерегламентиран улов на акули. "Има задържани три кораба, десет човека, 11.30 ч. в..

публикувано на 25.03.23 в 15:15
Реджеп Ердоган и Владимир Путин

Ердоган проведе телефонен разговор с Путин

Турският президент Реджеп Ердоган е заявил в телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин, че е от огромно значение да се сложи край на конфликта между Русия и Украйна с преговори. Ердоган също така е благодарил на Путин, за "положителното отношение" по въпроса с удължаването на споразумението за износ на украинска зърнена продукция..

публикувано на 25.03.23 в 15:13
Kандидат-студентско изложение

В София се провежда кандидат-студентско изложение "Световно образование"

В София се провежда кандидат-студентското изложение "Световно образование". Форумът събира 45 образователни институции от 13 държави. Повече от 1000 са младежите, които се събраха на изложението "Световно образование" в столицата, за да научат повече за възможностите за образование в чужбина. Нидерландия остава най-предпочитаната..

публикувано на 25.03.23 в 14:30