Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Черна книга на правителственото разхищение": Къде потъват парите на данъкоплатците?

Мила Мошелова
Снимка: БНР

Когато държавата полага целенасочени усилия дейности да попадат в определени компании, това е в ущърб на гражданите и на бюджета. Това обясни пред БНР Мила Мошелова, която е политолог и проектен координатор във фондация „За свобода-Фридрих Науман“, осъществяваща издаването на „Черна книга на правителственото разхищение“. Осмото й издание ще бъде представено днес, от 17 часа, в литературен клуб „Перото“. Проектът обединява усилията на журналисти от цялата страна, които се опитват да поставят ясно въпросите за дефицитите при управлението на публичния ресурс.

„Продължаваме традицията да съчетаваме регионални и теми от национално значение. Има основни тенденции, които се открояват. Виждаме ролята на местната администрация и общините при администрирането на бюджети за обществени поръчки и проекти, които би трябвало да водят  до подобряване на качеството на гражданската среда. Там има  доста тромави и непрозрачни процедури, както и нехайство на местно ниво.  Капацитетът на местната администрация трябва да бъде адресиран като национална политика“.

В на „Черна книга за правителственото разхищение“ се проследяват взаимоотношенията на държавата с частните компании, каквито са казусите с Капитан Андреево и с буферния паркинг в Русе.  

„Често проличават непрозрачни процедури по възлагане на поръчки. В тези казуси виждаме двойно заплащане, спиране на европейски средства и доплащане със средства на българския данъкоплатец. Стига се и до двойно по-ниско качество“.

Има развитие по казуса с електротранспорта и доставката на електробуси в страната, които са обект на разследване в "Черната книга на правителственото разхищение", посочи Мила Мошелова

„Става въпрос за  Стара Загора, Варна, Бургас, София, Враца и други градове.  Средствата са пренасочени от ВиК проекти. Там доставките се очакват всеки момент“.

„Черна книга за правителственото разхищение“

Имаме практика да проследяваме част от случаите, включително чрез видеоматериали, обясни още тя.

„Черната книга“ често изглежда като моментна снимка, но в нея  проличават тенденциите за пасивна роля в разследващата функция на държавата и  недобрата отчетност, каза тя.  

„Тази моментна снимка е качествено и фактологически подкрепено проследяване на модели. Те карат институциите и компаниите да бъдат малко по-бдителни. При свиващата се свобода на медиите, това е една платформа за журналисти от цялата страна.  Темите, които разработват, имат директен ефект върху качеството на живота ни“

Цялото интервю на Силвия Великова с Мила Мошелова може да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Би Би Си: Тръмп няма основания за претенции срещу нас

Би Би Си твърди, че Доналд Тръмп няма основания за претенции срещу медията на фона на продължаващ спор относно "редактирани" кадри от реч, която той е произнесъл преди бунта в Капитолия, появили се в "Панорама" през 2024 г., защото предаването не е било излъчено на територията на САЩ. Въпреки че Би Би Си се извини и оттегли епизода, Тръмп..

публикувано на 17.11.25 в 10:36

Гърция: 52 г. от студентския бунт в Политехниката в Атина

Днес в Гърция отбелязват 52 години от студентския бунт в Политехниката в Атина. Засилени са мерките за сигурност в цялата страна. Над 5000 полицаи са съсредоточени само в Атина по охрана на демонстрациите във връзка с годишнината. Гърците поднасят цветя пред паметниците на загиналите студенти преди 52 години. В парламента се провежда..

публикувано на 17.11.25 в 10:24

НСИ: Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове

Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове – това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата през третото тримесечие на 2025г. в сравнение със същия период на миналата година. Без промяна остава консумацията на колбаси, зрял фасул и картофи. Най-големите разходи на българите са..

публикувано на 17.11.25 в 10:21

Отзвук от случая с прегазената Мая: Достатъчни ли са завишените наказания за насилие над животни?

Превенцията е нещо ключово . Желанието за справедливост го има, но най-добре е да не се стига да случаи, за които да търсим справедливост , коментира в предаването "Преди всички" на БНР Стефан Димитров от Сдружение "Невидимите животни", съорганизатор на протеста за прегазената Мая. Наказанията вече са увеличени и според специалистите по..

публикувано на 17.11.25 в 10:03
Росен Желязков

Премиерът Желязков ще вземе участие в церемонията по проекта "Лекарите, на които вярваме"

Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в официалната церемония по проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2025 година. Инициативата се организира ежегодно от вестник "24 часа" и отличава медици, номинирани от техните пациенти. За 2025 г. пациентите са посочили 800 лекари, дентални специалисти и фармацевти, на които вярват, а за..

публикувано на 17.11.25 в 09:06

Танер Али, АПС: Очакваме всякакви удари

" Не сме алтернатива на ДПС-НН. Ние сме нова политическа формация . Ние сме хората, които преди 35 години създадохме ДПС. Ние сме същите тези хора, които продължаваме тази идеология и кауза. Хората с идеология и кауза, а не хората, които мислят само за личния си интерес и личното си облагодетелстване в политиката ".  Това заяви пред БНР Танер Али..

публикувано на 17.11.25 в 09:00
Владислав Панев

Владислав Панев: Изборът на Спецов е изненадващ, но логичен. Бомбата е отложена с 6 месеца

Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият. Ролята на Спецов като особен управител ще е да следи финансовите потоци и те да не отиват към Русия ,..

публикувано на 17.11.25 в 08:10