Проблемът расте с тревожни темпове. За половин година с около 30 000 расте броят на гражданите без лична карта, заяви пред БНР адвокат Диана Драгиева от Правната програма на Българския хелзинкски комитет.
Проблемът е в отказите на МВР да издават лична карта на граждани, чийто адрес според системата е невалиден. Често това са незаконни постройки, които са съборени и след това кметовете заличават адресите от регистъра, обясни Драгиева в предаването "Хоризонт до обед".
Практиката на МВР да отпращат граждани, заявили намерение да се сдобият с лична карта, е незаконна, твърди адвокат Диана Драгиева.
"Въздигната е в правонарушение обикновена дейност, която въобще не зависи от самите граждани. Обективно те са в невъзможност да се регистрират адресно."
Когато родителите са с нередовна адресна регистрация, децата им, навършили 14 години, също не могат да заявят лична карта, посочи тя.
Потенциална жертва на тази незаконосъобразна практика е всеки български гражданин, независимо от етническия му произход, изтъкна Драгиева.
"Достатъчно е едно тъжно стечение на обстоятелствата във финансов план, за да се наложи човек да си продаде жилището, новият собственик да заличи адреса му и ситуацията е същата."
Лишаването от документ за самоличност, което е равносилно на лишаване от гражданска самоличност, със сигурност е нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, категорична е адвокат Диана Драгиева.
Няма български закон, който да предвижда лишаване от лична карта като средство за превъзпитаване на гражданите, подчерта Диана Драгиева.
Освен това по думите ѝ тази намеса в личния живот е непропорционална, защото лишава от всички граждански права. Липсата на лични документи рефлектира върху "безброй ситуации" от живота на потърпевшите, отбеляза тя.
При липсата на парламент всичко е в ръцете на министъра на вътрешните работи, смята адвокат Драгиева.
Ако броят на делата нарасне, това ще генерира и много обезщетения, които пак ще са дължими от нашия джоб, предупреди тя.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл." Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..