Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлияна Николова: Първо трябва да опитаме сами да решим проблема с РСМ

"Не знам защо трябваше така ясно да бъде заявено проруско отношение от президента Радев на Европейския съвет"

Юлияна Николова
Снимка: БГНЕС

"Румен Радев говореше вътрешно на България, на Русия, на всеки друг, но не и на европейските си колеги". Това заяви пред БНР Юлияна Николова от Портал "Европа" и Фондация "Център за модернизиране на политики", относно вчерашния извънреден Европейски съвет. Там българският президент Румен Радев заяви "Ако трябва, ще наложим вето върху включването на ядреното гориво в санкционния списък срещу Русия". 
По думите й освен на украинския президент Зеленски, "Росатом" не е била тема на дискусия на никой друг вчера. 

В предаването "Преди всички" Николова посочи, че в ЕС има 18 действащи реактора и се строят още 5. Само 2 от тях са в България, добави тя. 

"В групата държави, които настояват за по-строги санкции, има 12 действащи ядрени реактора, руски, и се строят още 4. Тези държави, въпреки това, не заявиха, че ще наложат вето. Нашата позиция - аз не знам защо трябваше така ясно да бъде заявено проруско отношение от президента Радев. Дори в Чехия, в която има 6 действащи реактора, дори там се каза, че преди всичко трябва да се обръща внимание на това с кого партнираш в ядрената енергетика, колкото и да държиш на нея, защото може да те доведе до много по-силни зависимости, отколкото газа".

Според нея в Брюксел наблюдаваме по-съгласувани ходове:

"Не толкова смели и иновативни, но съгласувани и постигане на стъпка напред за решаване на стари проблеми". 

Вчерашния извънреден дневен ред беше важен и се взеха важни решения, подчерта Николова и припомни, че Съветът взе решение да подкрепи контрола на външните граници

"Ако Комисията осигури плащането на персонала, мобилните средства за контрол, изграждането на инфраструктурата, държавите-членки могат да потърсят двустранно сътрудничество - някой да подпомогне друга държава от ЕС за строежа на оградите, или държавата сама да инвестира освободените средства в огради". 

Според нея това е единственото добро решение. Много по-добре е "Фронтекс" да окаже помощ в опазването на границата, смята тя:

"Предоставянето на мобилни средства, изграждането на пътищата, видеонаблюдението - ако това е осигурено от Съюза, смятам, че държавата би могла да се справи с поддържането на оградата". 

В заключенията пише веднага да се организират и задвижат механизмите за по-добро опазване на външните граници, изтъкня още Юлияна Николова и добави: "И от нас, и от Комисята зависи колко бързо могат да се мобилизират тези средства". 

Относно темата "Северна Македония" и отношенията между двете ни страни, Николова припомни, че в рамките на статута на страна-кандидат за членство, ЕК изготвя за Македония ежегодни доклади, които наблюдават различни аспекти на живота в страната. 
Допълнителен мониторинг на това не може да бъде наложен, той само може да бъде засилен със специално внимание към правата на българите, смята тя. Това би могло да включи препоръки, да даде помощ, да предизвика предоставяне на техническа или друга помощ за справяне с проблема. Би могло да доведе и до по-внимателно вглеждане във вътрешната политика на Македония. 

Държавите-членки не искаха да пренасяме проблема на сцената на ЕС, подчерта Николова. Според нея е хубаво България да мобилизира първо собствените си отношения, да опита да мобилизира от собствената си камбанария отношенията си със Северна Македония и едва когато срещнем непреодолими препятствия, тогава да се обръщаме към Съюза. 

"Да опитаме в рамките на споразумението, което имаме със Северна Македония, да решим проблема и едва когато не успеем там, тогава да използваме инструмента ЕС".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бандар Абас, Иран, 26 април 2025 г.

Иранските власти обявиха, че големият взрив на пристанището на Бандар Абас е заради набрежност

Експлозията в най-голямото търговско пристанище на Иран "Шахид Раджаи" на южния град Бандар Абас е била причинена от небрежност и неспазване на мерките за безопасност, обявиха властите. По последни данни жертвите на взрива са 65, предаде АФП. Според властите в Иран експлозията в "Шахид Раджаи" най-вероятно е заради неправилно съхраняване на химикали..

публикувано на 28.04.25 в 22:26

Корабоплаването по Дунав ще бъде подобрено по проект "FAST Danube 2"

Корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав ще бъде подобрено по проект "FAST Danube 2", който е на стойност 230 млн. евро и е финансиран по Механизма за свързване на Европа. Това е втората част на мащабно подпомагане на страните, които поддържат водния път. Основната цел на проекта е подобряване на условията за корабоплаване, премахване на..

публикувано на 28.04.25 в 22:19
Ираклион

Гърция: Предлагат по-високи заплати в туризма, но не достигат хиляди работници

В Гърция предлагат по-високи заплати за работа в туристическия сектор и въпреки това не достигат хиляди работници. Поне 80 хиляди работни места остават все още незаети в туристическия сектор. Хотелиерите се оплакват, че не могат да намерят готвачи, сервитьори и рецепционисти. Камериерки също не достигат. Внасянето на работници от трети страни и..

публикувано на 28.04.25 в 22:06
Атанас Запрянов

Запрянов: Вторият Ф-16 идва до 3 дни, нужни са поне 3% от БВП за отбрана

Вторият изтребител Ф-16 идва в България до 3 дни. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в лекция пред студентите на УниБИТ: "Днеска трябва да  излети вторият самолет и до три дни ще дойде в България. И да ви обясня  - п релитането  на тези самолети не е поединично, а е в група. Те не са български, във въздуха са облепени с фолио и..

публикувано на 28.04.25 в 21:36
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов е 15-ият носител на наградата "Почетен знак "Стоян Михайловски"

Историкът, писател и общественик професор Пламен Павлов е тазгодишният носител на наградата "Почетен знак "Стоян Михайловски". Тя се присъжда с решение на общинския съвет в град Елена на изявени български творци.  Отличието се връчва на български писатели и публицисти с безспорни постижения в областта на поезията и прозата, които имат завоюван..

публикувано на 28.04.25 в 21:06

От 1 до 10 август Банско ще бъде световна сцена на джаза

От 1 до 10 август Банско ще бъде световна сцена на джаза. Освен повечето фестивални вечери международното културно събитие има и още една сцена, а изненадата е специално време и място за децата в джаза.  Най-интересното програмата на Банско джаз фестивал: Пет фестивала и четири спортни събития от международен мащаб е подготвила за лятото Община..

публикувано на 28.04.25 в 20:54
Екраните на фондовата борса в Мадрид са изключени заради спирането на тока, 28 април 2025 г.

Испанският премиер с обръщение към нацията заради спирането на тока

В обръщение към сънародниците си премиерът на Испания Педро Санчес увери, че се полагат всички усилия за скорошно пълно възстановяване на електрозахранването в страната. За това, обясни Санчес, спомагат интерконекторите с Франция и Мароко. Испанският премиер призова телефоните засега да се използват само при крайна необходимост и за кратки..

публикувано на 28.04.25 в 20:31