Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Въпросът има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава"

Кметът на Казанлък: Няма да позволим да се посегне на розовото масло!

Галина Стоянова потвърди, че има писмо от кмета на побратимен френски град, в което се предупреждава за опасността розовото масло да бъде третирано като химически продукт

Снимка: БГНЕС

"Няма да позволим да се посегне на розовото масло. То не е само индустрия, то е национален престиж."

Това заяви пред БНР кметът на Казанлък Галина Стоянова. 

Като кмет тя поиска право на отговор след интервюто с депутата от БСП Веска Ненчева, излъчено по програма "Хоризонт" на 9 февруари 2023 г. Според Стоянова,  Ненчева "не си е направила труда да потърси факти по темата" и "хвърля едва ли не боб" изобщо има ли го писмото от Франция, "съчинявайки си внушения на гърба на хиляди хора". В интервюто Ненчева каза, че не е ясно има ли изобщо писмо от френски кмет, който алармира за бъдещо неблагоприятно класифициране на розовото масло не като етерично мясло, а като химически продукт.
Клеймото на кмета на побратимения на Казанлък френски град - Жером Вийо, е 17 ноември 2022 г. В него той говори за ревизиране на политиката на ЕС за химическите продукти в рамките на Стратегията за устойчива химия, поясни Галина Стоянова в предаването "Преди всички".

"Стратегията застрашава производство, което е съществено за моя град", цитира френския кмет Галина Стоянова.

В писмото се посочва още, че етеричните масла няма да се разглеждат като земеделски продукти, а ще се възприемат като химически стоки под правилата за контролиране на химическата индустрия, допълни тя.

Френският кмет декларира готовността си да създаде асоциация на кметовете от европейските градове, където има производство на етерични масла и отправя покана за присъединяване към инициативата.

Снимка: БГНЕС

Писмото е изпратено до кметовете в Долината на розите, които са потвърдили присъединяването си, уточни Стоянова.

Преди седмица, на 6 февруари, тя самата е получила писмо от изпълнителния директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, в което се потвърждава преразглеждане на еврозаконодателството във връзка със стратегията, която попада в обхвата на Зелената сделка. Акцентира се върху потенциално негативните въздействия върху засегнатите региони и евентуални стъпки за тяхната защита.

Промяната на този регламент, който касае етеричните масла, е започнала много отдавна - през октомври 2020 г., подчерта кметът на Казанлък.

Андрей Новаков  Снимка: andreynovakov.eu

Галина Стоянова съобщи, че е сезирала българските евродепутати.

"Единственият, който се отзова и провери истината, е Андрей Новаков. Неговата проверка показа, че в ЕК се анализира и работи по точно тази стратегия за химикали и устойчивост, която попада в обхвата на европейската Зелена сделка."

На 24 и 25 май предстои международна среща в Казанлък с фокус върху промяната в регламента, каза кметът на Казанлък.

"Въпросът е много сложен и има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава по отношение на етеричните масла", обобщи Галина Стоянова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04