160 изявени българи се включват в инициативите за отбелязване на 160-атата годишнина на Алеко Константинов. Те трябва да напишат по 160 думи за личността, идеите и образите на Щастливеца, а в края на годината техните текстове ще бъдат публикувани във възстановеното списание ЛИК на Българската телеграфна агенция. Инициативата беше обявена днес. В нея ще участват не само литератори, отбеляза авторът на идеята – доц. Йордан Ефтимов – поет, литературовед и литературен критик, защото в краткия си 34-годишен живот Алеко Константинов се е включил и оказал силно въздействие върху развитието на България, включително в политиката, правото, туристическото движение:
„Важно е не просто да припомним с какво той ни е развълнувал, но и с какво може да бъде полезен за съвременната българска ситуация“
За Ефтимов е важно, че Алеко Константинов е сред малцината, чието творчество е фолклоризирано, т.е. ние използваме негови изрази извън всякакъв литературен контекст, приели сме го. За режисьора Николай Гундеров това е видно и от топонимията:
„В малък български град попитах как да стигна до Алеко Константинов. Отговорът беше ,че не може да не видя Алеко Константинов. Прекрасно е ,че присвояваме фамилиарно това име“
Сатирикът Михаил Вешим изтъкна, че се радва, че 160-годишнината се отбелязва, защото си спомня как е била отбелязана 150-атата годишнина – никак. Сега си е поставил за цел да опази паметта на Алеко Константинов:
„Още като го сложиха на банкнотата от 100 лева, аз написах, че не може единственият писател в българската литература безсребреник да бъде поставен на най-голямата банкнота. Бай Ганьо сложи Алеко Константинов в джоба си-в буквалния смисъл на думата“.
Да опазим Алеко от професорите и литературоведите, призова още той.
От Алеко до Алек - писателят Алек Попов. За него Алеко Константинов е сравним с автори като Ярослав Хашек и Бранислав Нушич:
„Това чувство за самокритичност на нашия народ, което много често се бърка с липсата на самочувствие. Според мен е точно обратното. Когато човек има самочувствие, може да бъде ироничен и самокритичен“.
Литературните критици Михаил Неделчев и Алберт Бенбасат настояха колко е важно Алеко Константинов да се изучава в училище, защото за младите той и неговият образ на бай Ганьо са чужди, но журналистът от БНТ Анна Андреева подчерта:
„Проблемът не е само в това как се изучава Алеко Константинов в училище, а кога се препрочита. Важно е и в други възрасти да се връщаме към неговите текстове. Сега, преди предстоящите избори, е чудесен момент“
Делото за катастрофата, при която преди година и пет месеца загина футболният треньор Ферарио Спасов, продължава във Великотърновския апелативен съд. Всички страни са протестирали 5-годишната присъда, която получи подсъдимият Начо Пантелеев. На 12 март Начо Пантелеев от Лясковец получи 5 години лишаване от свобода за катастрофата на 11..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите способности, сподели ректорът на Университета в Стара Загора проф. д-р Добри Ярков в интервю пред БНР. "През последните 5 години от студентите от чужбина, които се обучават на английски се увеличиха с..
Почина папа Франциск. Това съобщи Ватиканът, предаде АФП. Папата наскоро бе изписан от болницата след продължително боледуване. Той e починал тази сутрин на 88-годишна възраст, посочи Ватиканът във видеосъобщение. На Великден папа Франциск отправи призив за мир и разбирателство Папата беше изписан от болницата Първият папа от Латинска..
Утре вечер ще бъде максимумът на метеорния поток Лириди, т.е. в нощното небе с просто око ще може да се видят голям брой падащи звезди. За БНР физикът от Института по астрономия при Българската академия на науките Пенчо Маркишки уточни, че: "На 22 април е максимумът на метеорния поток Лириди. Това е първият по-активен метеорен поток през..
Седми ден продължава блокадата на сръбската национална телевизия РТС. Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич заяви, че този акт представлява престъпление, което се наказва с глоба или затвор. Студенти и граждани блокират входовете на телевизията в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка "Кошутняк" от 14..
Община Велико Търново разработи безплатно мобилно приложение, чрез което гражданите могат да подават с телефоните си и да последяват развитието на сигналите си за нарушения. Новото приложение "Гражданите на Велико Търново" може да бъде изтеглено от най-популярните платформи за смарт устройства. Чрез него се приемат гражданските сигнали за..
С конкурса "Великденско чудо" в Болград, Украина, младите хора отбелязват Възкресение. Традиционното събитие е организирано от Областния център за българска култура в Болград и в него участват деца на възраст от 6 до 16 години. За "Великденско чудо" разказа директорът на Центъра Галина Иванова в интервю пред БНР. Събитието има за цел..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..