Новият списък със санкционирани по закона „Магнитски“ е вот на недоверие към българските правоохранителни институции. Това заяви пред БНР съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Службата за контрол над чуждестранните активи и Министерството на финансите на САЩ в петък разпространиха още един списък по глобалния закон „Магнитски“. В него са посочени двама бивши министри-Владислав Горанов - ГЕРБ и Румен Овчаров - БСП, двама бивши директори на атомната ни електроцентрала в Козлодуй- Иван Генов и Александър Николов, един партиен водач - Николай Малинов, който е обвинен и в шпионаж в полза на Русия.
„Това е огромен шамар за България. Трябва да се захванем да си оздравим държавата и институциите. От години не правим необходимите реформи. Този тип интервенции са крайни мерки. Докарваме се до състояние на полувменяемост на държавата и на нейните институции. Гешев трябва да си подаде оставката“.Според Христо Иванов и Борислав Сарафов трябва да си подаде оставката.
„След този акт какъв Шенген ще търсим? Как ще искаме споделяне на информация? Да се махат тези хора, за да могат да се отпушат реформите. Гешев и Сарафов не намериха начин да разпитат Божков. Това се връща към нас като бумеранг“.
Трябва да се направи дълбока конституционна реформа на прокуратурата, посочи още той.
„Прокуратурата пази Борисов от отговорност, я той пази Прокуратурата от отчетност. Превръщаме се в болният човек на Европа“
"Ако българската прокуратура и американските служби, имаха нормални взаимоотношения, въобще нямаше да се стигне до подобни санкции. Това е извънредна мярка, която показва тежко недоверие", смята Иванов.
В България темата за системната корупция и системното руско влияние тежи от много години, посочи той.
„Двете неща-корупцията и руското влияние, са свързани изключително тясно. България с години е затъвала в корупция и руско влияние-това не е новина. Трябва да сме активна страна, която казва, че иска да се освободи от това влияние, но нашият президент го брани. Радев все повече влиза в ролята на главен руски лобист в ЕС“.
България е блокирана от ГЕРБ и ДПС да прави реформи, смята Иванов. Той посочи, че обединението на партията му с ПП е „възможност българските граждани да инвестират своето желание за промяна на едно място“
„Ние казваме, че има възможност да се направи правителство, което може да прави реформи. На този етап нашето партньорство е с българските граждани. Искаме от тях мандат“
Цялото интервю на Диана Янкулова с Христо Иванов може да чуете в звуковия файл.
Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..
Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..
Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам. Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк". С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..
Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент. Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..
Над 10 000 души посрещнаха Сан Фермин 2025 в Памплона с мащабна церемония. Световноизвестният фестивал, включващ гонитба с бикове ще продължи до 14 юли. Хиляди хора завързаха червени шалове около вратовете си, давайки старт на празненствата, скандирайки "Viva San Fermín". Най-смелите от тях го направиха от самия площад на кметството в Памплона,..
Руският президент Владимир Путин обяви, че моделът на "либералната глобализация" е на изживяване. Икономическата активност "се измества към развиващите се пазари и предизвиква мощна вълна на растеж", каза Путин в обръщението си пред лидерите на организацията БРИКС, като ги подкани да засилят сътрудничеството в добива на суровини, логистиката,..
Министерството по труда и Агенцията за борба с природните бедствия разпоредиха да се спазват строго мерките по защита живота на хората. Очаква се поне четири дни температурите да достигнат 43 градуса на сянка. Категорично се нарежда на работодателите да прекратят работа на служителите ,които са на открито в часовете от 12 на обяд до 17 часа,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..