Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика, любов и светлина в навечерието на празника на любовта

2
Доц. Милена Георгиева и Харилаос Ксенодохидис

За музиката, любовта и светлината в навечерието на Празника на любовта - 14 февруари - това темата на разговора в "Нощен Хоризонт" на БНР.

Харилаос Ксенодохидис е от съседна Гърция, но среща любовта и пише музика тук, в България. Той е самоук музикант. Свири на китара, композира и пее.

През 2019 та записва първия си албум Inner Crisis, а вторият Emotional Intelligence, който ще ви представим тази нощ,  през 2022 ра. Неговият стил е прогресивен и психеделичен рок. Музикалните послания са за любов, търсенето на любов, болката, неразбирането и чистотата в чувствата.

"Ние артистине пеем за любовта, търсим любовта и си задаваме този въпрос, какво е искрена любов, а за да отгворим на този въпрос, трябва да отговорим какво не е. Започваме от негативното и отиваме към позитивното. Това го прилагаме и в музикалните си стилове и албуми", разказа в "Нощен Хоризонт" Харилаос Ксенодохидис.
Харилаос Ксенодохидис
Едновременно с правенето на музика Хари прави и наука, отново у нас. През миналата година защитава дисертация по биофизика към Медицински университет Пловдив. Неговите научни търсения са в областта на физиологичните пътища на синтез на хормона на щастието, познат ни като серотонин и как този биологичен процес може да бъде повлиян от различни видове светлина.

Една от песните си в новия албум Хари посвещава на Милена Георгиева.

Професионалните им пътища в областта на биологията се пресичат, любовта към музиката също и така се ражда тази балада.

Доц. Милена Георгиева от Института по молукулярна биология на БАН е един учен с интереси в разгадаването на тайните на човешкия геном.

"Аз съм един от най-големите фенове на музиката на Харилаос Ксенодохидис. В тъжните емоции се крие много голяма красота и много голяма дълбочина на душата. Трогната съм, че има и песен за мен в албума", каза в "Нощен Хоризонт" Хари.

"Всеки ден живеем в невероятна война - финансова, религиозна, национална и аз търся нещо, което да ни обединява, да ни съединява всички нас. Това е музиката. Особено когато музиката е искрена, когато не го правиш само за пари, за слава, а го правиш, за да се изразиш. И тези последните печелят сърцата на хората", сподели още за БНР Хари.

А според Милена и Хари любовта е еднаква навсякъде.

"Хората имат нужда навсякъде от любов, но без да изискваш от любовта", смята Хари.

"Всеки възприема любовта по различен начин - това е от семейното възпитание. Тоест любовта е и невропсихологична  - защото зависи как си отглеждан, как родителите я демонстрират пред децата, затова даваме и въприемаме различно любовта - затова и любовта е индивидуална", поясни от гледна точка на своята наука какво е любовта доц. Георгиева.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06