Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Банско реставрират 200-годишна дограма на Зографския манастир

Снимка: Българска Патриаршия

Шестима мъже от Банско са поели ангажимент към монасите в българския манастир в Атон - "Св. Георги Зограф", да реставрират дограмата в Банското крило на светата обител, което се ремонтира близо 15 години. Крилото е съградено преди векове изцяло с даренията на Хаджи Вълчо, който е най-големият брат на Св. Паисий Хилендарски. 

Макар и много различни в своето професионално поприще и политическите си пристрастия, мъжете са заедно в каузата, обединила ги в групата "Зограф". 

"Стана с доста изпитателни работи. Имаше доста първоначална работа, преди да бъдем одобрени", казва Костадин Юнчов, в чийто цех се извършва обработката на дограмата.

Снимка: Българска Патриаршия

Новата стара дограма се изработва от материал от манастира, с преработването на стари дъски, обяснява Юнчов.

"Материалът, който е използват, е дъб. Той е изключително твърд. Да не говорим, че 200-годишният дъб е изключително инатлив. Той си има своята история. Все едно всяка дъска си има своята история. Даваме всичко от себе си да се получат нещата."

Снимка: Българска Патриаршия

"Нашата група – "Зограф", първоначално ме поканиха да отива с тях на едно от посещенията им. Тогава се заговорихме с монаха – отец Гавраил, че са необходими работници, които да направят част от дограмата на Банското крило. Първоначално искахме да възстановим старата дограма. Ние бяхме впечатлени колко добре беше запазена тя след отстраняването ѝ, до первазче. Но и размерите в момента, а и част от дограмата във времето е доста похабена и се налага да се осъвремени."

"Като поклонник, това, което виждам, за радост покривът е здрав, което съхранява тази част на манастира. Учудих се колко българи помагат, колко всеотдайно, безрезервно се даряват и хранителни продукти, и строителни материали, за съществуването на манастира", изтъква Костадин Юнчов.

Той признава, че монасите са го научили на смирение и изпитва носталгия, когато не е там.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 102 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 102 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-та. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10