Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Банско реставрират 200-годишна дограма на Зографския манастир

Снимка: Българска Патриаршия

Шестима мъже от Банско са поели ангажимент към монасите в българския манастир в Атон - "Св. Георги Зограф", да реставрират дограмата в Банското крило на светата обител, което се ремонтира близо 15 години. Крилото е съградено преди векове изцяло с даренията на Хаджи Вълчо, който е най-големият брат на Св. Паисий Хилендарски. 

Макар и много различни в своето професионално поприще и политическите си пристрастия, мъжете са заедно в каузата, обединила ги в групата "Зограф". 

"Стана с доста изпитателни работи. Имаше доста първоначална работа, преди да бъдем одобрени", казва Костадин Юнчов, в чийто цех се извършва обработката на дограмата.

Снимка: Българска Патриаршия

Новата стара дограма се изработва от материал от манастира, с преработването на стари дъски, обяснява Юнчов.

"Материалът, който е използват, е дъб. Той е изключително твърд. Да не говорим, че 200-годишният дъб е изключително инатлив. Той си има своята история. Все едно всяка дъска си има своята история. Даваме всичко от себе си да се получат нещата."

Снимка: Българска Патриаршия

"Нашата група – "Зограф", първоначално ме поканиха да отива с тях на едно от посещенията им. Тогава се заговорихме с монаха – отец Гавраил, че са необходими работници, които да направят част от дограмата на Банското крило. Първоначално искахме да възстановим старата дограма. Ние бяхме впечатлени колко добре беше запазена тя след отстраняването ѝ, до первазче. Но и размерите в момента, а и част от дограмата във времето е доста похабена и се налага да се осъвремени."

"Като поклонник, това, което виждам, за радост покривът е здрав, което съхранява тази част на манастира. Учудих се колко българи помагат, колко всеотдайно, безрезервно се даряват и хранителни продукти, и строителни материали, за съществуването на манастира", изтъква Костадин Юнчов.

Той признава, че монасите са го научили на смирение и изпитва носталгия, когато не е там.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30