Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощи от цяла Европа за Турция

Илюстративна снимка: В Съюза на българските спасители (СБС) в Благоевград приемат помощи за пострадалите от земетресението в Турция - 8 февруари 2023 г.
Снимка: БГНЕС


Одрин се превърна в разпределителна точка за международните помощи след земетресението в Турция и Сирия. Десетки доброволци, сред които и ученици, помагат в разпределителните пунктове, които са отворени денонощно.

В предаването "Преди всички" специалният пратеник на БНР в Одрин Даниела Костадинова, разказа, че организацията в помощ на пострадалите е била сериозна. 

В Одрин се събират храни и стоки от първа необходимост, посочи тя и добави, че всички съпреживяват трагедията

"Хората имат жилищни нужди. На първо време са им необходими палатки, контейнери. От Турската държава и от целия свят се осигуряват", разказва Хасан от Одрин, който има роднини в опустошената от земетресението област Хатай. 

В официалните медии не се говори за мародери, в социалните мрежи има такива информации, но те са с цел пропаганда, изказа мнението си той. Според него няма такова нещо. Хасан предполага, че ако има мародери, те по скоро са бежанци, които правят това от нужда. 
6 тира с помощи за пострадалите от бедствието в Турция тръгнаха от Хасково
Помощи от цяла Европа

Потокът от товарни камиони, микробуси и лични автомобили с помощи е непрекъснат. Те носят дрехи, обувки, памперси, одеяла, отоплителни уреди, храна и всякакви неща от първа необходимост. 

Шофьори споделиха пред БНР, че на границите не е имало проблеми, освен в Унгария. Там ТИР-овете са ги държали 12-13 часа, посочи един от шофьорите. 

"Тираджиите не могат да пътуват, спряха ги, казват - ще изчакате. Колоната беше спряла, не минаваше нищо. В момента дори най-бедните помагат за Турция".

В най-големия разпределителен център в Одрин работят и ученици от града. Децата са ангажирани към осигуряването на логистична помощ. Едно от децата сподели, че дори когато отворят училишата на 20-ти февруари, той пак ще идва да помага, когато има възможност. 

Първите помощи в Одрин са дошли от България. Сега там потокът от ТИР-ове с помощи не спира, каза заместник валията. 

"От Германия имаме много голяма помощ. Благодарим на всички съседи - България, Македония, Гърция. Продължават да идват помощи. 1 година ще продължава събирането на помощи за хората".

Всички хотели и студентски общежития в Одрин са готови да настанят хора от пострадалите райони. 

Седмица след най-тежкото природно бедствие в Турция, хората са сплотени, мотивирани и изключително добре организирани, сподели впечатленията си Даниела Костадинова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Четири нощи бяхме в района, пет дена. Три от тях прекарахме почти на крак. Една вечер спахме на стол. Хората, които са пострадали, от шока, който изживяват и от добро възпитание, някои изобщо не посмяват да кажат, че имат нужда от нещо. Или казват само "одеяло", "суха храна", разказа пред БНР Сервет Дениз, която е доброволец и преводач, помагала е в Елбистан и Кахраманмараш.

В Елбистан са се постарали да се свържат с възможно най-много хора по селата, за да им занесат от каквото се нуждаят.

"Температурата през деня беше около минус 6, през нощта около минус 15-16 градуса. Пътищата бяха заледени. Имаше много помощи, доброволци много. Въпросът беше как ще бъдат разпределени, особено за тези хора, които бяха по селата. В първите два дена нямаше каквато и да било връзка с тях", каза тя.

Проблемът с палатките лека-полека започна да се разрешава, обясни Сервет Дениз, като описа как е преминала евакуацията на жители от пострадалите градове.

По селата хората опъват палатките в дворовете си. Там сградите не са толкова разрушени. Много хора от градовете също се насочват към селата и в една палатка живеят по 20-30 души, посочи тя.

"Палатките са нужни най-вече за селата. В градовете имаше райони с палатки, но хората много не ги предпочитат. Спи се направо на земята."

Тези хора се нуждаят от професионална психологическа помощ, сподели още Сервет Дениз.

"Това е, което виждам. Сгради, храна, вещи – по някакъв начин се изпращат, но това как ще бъде преодоляно психически, хората как ще свикнат с това, че децата, семействата им ги няма, е труден въпрос, който изисква професионална помощ."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шествия в страната за празника на българската просвета и култура

В Ловеч, където през 1901-ва година за първи път е изпят "Химнът на светите Кирил и Методий" по едноименното стихотворение на Стоян Михайловски и музиката на Панайот Пипков, днешният празник на българската просвета и култура и славянската книжовност ще бъде отбелязан с молебен, празнично дефиле и награждаване на изявили се учители и ученици. В..

публикувано на 24.05.25 в 08:02

Президентът ще бъде гост на честванията за 24 май в Благоевград

Президентът Румен Радев ще бъде гост на Благоевград по повод Деня на българската азбука, просвета и култура - 24-ти май, който е и празник на Благоевград. По традиция празникът на буквите, българската просвета и култура започва в двора на Националната хуманитарна гимназия - Бивша Солунска, която носи името на светите братя Кирил и Методий и..

публикувано на 24.05.25 в 07:53
Възпитанички от 4 основно училище

Арт инсталация "Буквите" е изложена в центъра на Монтана

Арт инсталация "Буквите" е изложена на центъра на Монтана. В една от тревните площи, на площад "Жеравица", са подредени всяка една от буквите от българската азбука.  Изпълнението е на възпитаници от 4 основно училище "Иван Вазов". Поводът е 24 май. През седмицата арт изложбата бе посетена с интерес от ученици и деца от детските градини в..

публикувано на 24.05.25 в 07:50

Честваме Деня на Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът се отбелязва тържествено в цялата страна. Празникът в София започва в 10:30часа. Шествие ще тръгне от площада пред Националния археологически музей, ще премине по бул. "Цар Освободител" до Националната..

публикувано на 24.05.25 в 07:20
Фондация -

Фестивал на занаятите в Добрич събира занаятчии, певчески и танцови състави

Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа - история, традиции, култура", в партньорство с Община Добрич.  В продължение на три дни добруджанският град е център на любовта към родното място, където се срещат миналото и бъдещето.  Все по-големият..

публикувано на 24.05.25 в 06:45
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп призова Стармър да се фокусира върху сондажи в Северно море

Доналд Тръмп призовава Киър Стармър да спре да подкрепя възобновяемата енергия от вятърни мелници и да се съсредоточи върху сондажите за нефт и газ в Северно море, съобщи вестник "Таймс", позовавйки се на публикация на Доналд Тръмп в социалните медии. Американският президент заяви, че наскоро договорената търговска сделка между двете страни "работи..

публикувано на 24.05.25 в 05:24

Започва мисията на пратеника на генералния секретар ООН по Кипърския въпрос

В Никозия днес започва мисията на личния пратеник на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш по Кипърския въпрос. Първият кръг контакти на Мария Анхела Олгин на острова ще продължи една седмица. Първата среща на Мария Анхела Олгин от новия ѝ, втори мандат на острова, е с президента на Кипър Никос Христодулидис днес. С лидера на кипърските..

публикувано на 24.05.25 в 04:58