Днес е втората и последна прожекция на балетния спектакъл “Като гореща вода за шоколад“ от кино сезона на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“. Това е прекрасен начин да си доставиш изискана духовна наслада с вълнуваща любовна история и бутилка вино подарък.
“Като гореща вода за шоколад“ е продукция на Кристофър Уилдън, вдъхновена от едноименния роман на Лаура Ескивел. Хореографът е работил в тясно сътрудничество с известната мексиканска писателка, за да претворят по най-добрия начин богатата на пластове история в балетен сюжет.
“Като вода за шоколад“ проследява 30 г. от живота на мексиканска фамилия. Разказва историята на една студена и жестока майка – мама Елена /в ролята Лаура Морера/, която се намесва тиранично в съдбата на трите си дъщери. Тита /в ролята изящната прима балерина Франческа Хейуърд/ и Педро /в ролята атлетичният премиер солист Марселино Самбе/ се обичат от деца. Когато Педро иска ръката на любимата си, мама Елена се съгласява да му даде своята дъщеря, но не най-малката – Тита, а... най-голямата – Росаура. Сърцето на Тита е разбито, но тя трябва да се примири и на всичкото отгоре – да приготви сватбената торта, тъй като е най-умелата кулинарка във фамилията. Тънкостите на кулинарното изкуство са й предадени от възрастната майсторка Нача, която е истинската й духовна майка /Голяма част от действието се развива в кухнята, която е душата на традиционното мексиканско семейство/. Тита не само е станала новата майсторка, но ястията й имат вълшебен ефект върху тези, които ги консумират – чувствата, които е вложила, докато ги е приготвяла, се пренасят в тях /Лаура Ескивел умело използва похватите на магическия реализъм/. След много перипетии, във второ действие всички научаваме, че любовта и сърцето на мама Елена също някога са били разбити от нейните властни родители и историята се е повторила по един или друг начин. Тита прощава на починалата си майка, а след още перипетии трето действие ще достигне до финал, който ще остави добър послевкус на публиката на празника на любовта и виното.
Хореографът Кристофър Уилдън е прочут с умението си да разказва вълнуващо истории на езика на балетното изкуство. Неговите сценични реализации на мюзикълите “Един американец в Париж“ /2014 г./ и “MJ The Musical“ на Бродуей /2022 г./ са удостоени с награди “Тони“ за най-добра хореография. “Като гореща вода за шоколад“ е третата му творба за Кралския балет след “Алиса в страната на чудесата“ /2011 г./ и “Зимна приказка“ /2014 г./. Кристофър Уилдън отново работи в екип с композитора Джоби Талбът, художника на сценографията и костюмите Боб Кроули и дизайнера на осветлението Наташа Кац. “Музиката е оригинален Джоби Талбът, но с мексикански привкус“ казва в духа на творбата мексиканската диригентка Алондра де ла Пара, която е работила с композитора и като музикален консултант, т.е. гид в традицията на традиционната мексиканска музика. Любопитно е, че Лаура Ескивел е споделила, че е почитателка на творчеството на нейната баба, която също е известна мексиканска писателка, така че мексиканската нишка обвързва целия екип при създаването на тази вълнуваща балетна творба.
Ще ви бъде приятно да видите на първия пулт чаровния български цигулар Васко Василев, който е концертмайстор на оркестъра на Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън“.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..