Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители по физическо ще бъдат обучавани да разпознават гръбначните изкривявания при децата

Снимка: http://statii.svetikliment.com

От следващата седмица започва обучение на учителите по физическо възпитание как да разпознават гръбначните изкривявания при децата. Инициативата е на Столичната община и ще обхване по двама учители от 200 училища в София, обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Обучението ще бъде в рамките на 3 месеца.

Учителите по физическо са най-често тези, които забелязват гръбначните изкривявания при децата, казва директорът на 119-то училище Деан Стаматов. 

"В повечето случаи учителят звъни на родителя и споделя това, което е забелязал. Родителят реагира съобразно своите виждания. Сигналната роля на учителя е много важна. Внимателно се подхожда, за да не се излага детето пред останалите свои съученици. Родителите не се притесняват от този казус. Децата трябва да бъдат щадени обаче".


Дъщерята на Диляна Дойчинова е със сколиоза, т.е. гръбначно изкривяване. Тя препоръча децата с такива проблеми да правят консултации с психолог:

"Той е необходим не само за децата, но и за родителите, защото много родители отричат състоянието на децата си. В моменти, когато другите деца се забавляват навън и играят, децата с гръбначни изкривявания трябва да правят тежки упражнения, които са сложни за тях, някои от тях са и болезнени. При някои се налага да се сложат и корсети. Това е свързано с доста болка, което се отразява както на физическо, така и на психическо ниво".

Общо 400 учители по физическо от 200 училища в София ще преминат през кратък курс на обучение за разпознаване на гръбначните изкривявания при децата, казва председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.


"Обучение ще се проведе в следващите месеци на всички учители по физическо възпитание и спорт, за да могат кинезитерапевтите да ги обучат за най-честите белези на гръбначни изкривявания. Целта на програмата е учителите максимално бързо да обърнат внимание на родителите, за да предприемат съответните мерки, за да може да се стигне до корекции на тези изкривявания и то по неоперативен път, разбира се. Проблемът е изключително сериозен. Децата носят тежки раници. Много са факторите. Нашата задача е да улесним родителите, за да вземат навременни мерки за здравето на своите деца".

Петър Петров е кинезитерапевт и шрот терапевт. Той ще обучава учителите по физическо как да разпознават гръбначните изкривявания:


"Между 1 и 3% се води на нашите ширини откриването на сколиоза при децата. Когато говорим за отклонения в правилната стойка, тогава процентът е доста по-висок. Доста деца са изгърбени, с приведени рамене, с изнесени напред шии. Може би лошата стойка е още по-голям проблем след локдауна и след онлайн обученията. След диагностиката това, което е най-важно - да се вземат наистина адекватни мерки. Надявам се в един бъдещ момент да успея да стигна и до лекарите, за да мога да ги запозная с ползите от шрот терапията. В световен мащаб и във времето се е доказала като може би една от най-успешните терапии за консервативно лечение на сколиоза".

Петров посочи основният признак, за който да се наблюдава: "Най-лесно се забелязва ротацията на прешлените, когато човек се наведе напред, надолу към земята. Когато се наведе, гръбнакът трябва да върви като акордеон, да е хармоничен, т.е. всички прешлени да вървят под формата на дъга и от двете страни на гръбнака да бъдат равни". 

Според него шрот терапията наистина работи: "Използваме собствените сили на тялото и мускулатурата. Активираме мускулатурата по специфичен начин в коригирана позиция на гръбначния стълб, опитваме чисто механично със специфични положения на тялото да коригираме гръбначния стълб и оттам активираме в статично положение мускулатурата".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30