Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители по физическо ще бъдат обучавани да разпознават гръбначните изкривявания при децата

Снимка: http://statii.svetikliment.com

От следващата седмица започва обучение на учителите по физическо възпитание как да разпознават гръбначните изкривявания при децата. Инициативата е на Столичната община и ще обхване по двама учители от 200 училища в София, обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Обучението ще бъде в рамките на 3 месеца.

Учителите по физическо са най-често тези, които забелязват гръбначните изкривявания при децата, казва директорът на 119-то училище Деан Стаматов. 

"В повечето случаи учителят звъни на родителя и споделя това, което е забелязал. Родителят реагира съобразно своите виждания. Сигналната роля на учителя е много важна. Внимателно се подхожда, за да не се излага детето пред останалите свои съученици. Родителите не се притесняват от този казус. Децата трябва да бъдат щадени обаче".


Дъщерята на Диляна Дойчинова е със сколиоза, т.е. гръбначно изкривяване. Тя препоръча децата с такива проблеми да правят консултации с психолог:

"Той е необходим не само за децата, но и за родителите, защото много родители отричат състоянието на децата си. В моменти, когато другите деца се забавляват навън и играят, децата с гръбначни изкривявания трябва да правят тежки упражнения, които са сложни за тях, някои от тях са и болезнени. При някои се налага да се сложат и корсети. Това е свързано с доста болка, което се отразява както на физическо, така и на психическо ниво".

Общо 400 учители по физическо от 200 училища в София ще преминат през кратък курс на обучение за разпознаване на гръбначните изкривявания при децата, казва председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.


"Обучение ще се проведе в следващите месеци на всички учители по физическо възпитание и спорт, за да могат кинезитерапевтите да ги обучат за най-честите белези на гръбначни изкривявания. Целта на програмата е учителите максимално бързо да обърнат внимание на родителите, за да предприемат съответните мерки, за да може да се стигне до корекции на тези изкривявания и то по неоперативен път, разбира се. Проблемът е изключително сериозен. Децата носят тежки раници. Много са факторите. Нашата задача е да улесним родителите, за да вземат навременни мерки за здравето на своите деца".

Петър Петров е кинезитерапевт и шрот терапевт. Той ще обучава учителите по физическо как да разпознават гръбначните изкривявания:


"Между 1 и 3% се води на нашите ширини откриването на сколиоза при децата. Когато говорим за отклонения в правилната стойка, тогава процентът е доста по-висок. Доста деца са изгърбени, с приведени рамене, с изнесени напред шии. Може би лошата стойка е още по-голям проблем след локдауна и след онлайн обученията. След диагностиката това, което е най-важно - да се вземат наистина адекватни мерки. Надявам се в един бъдещ момент да успея да стигна и до лекарите, за да мога да ги запозная с ползите от шрот терапията. В световен мащаб и във времето се е доказала като може би една от най-успешните терапии за консервативно лечение на сколиоза".

Петров посочи основният признак, за който да се наблюдава: "Най-лесно се забелязва ротацията на прешлените, когато човек се наведе напред, надолу към земята. Когато се наведе, гръбнакът трябва да върви като акордеон, да е хармоничен, т.е. всички прешлени да вървят под формата на дъга и от двете страни на гръбнака да бъдат равни". 

Според него шрот терапията наистина работи: "Използваме собствените сили на тялото и мускулатурата. Активираме мускулатурата по специфичен начин в коригирана позиция на гръбначния стълб, опитваме чисто механично със специфични положения на тялото да коригираме гръбначния стълб и оттам активираме в статично положение мускулатурата".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01