Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Витанов: БСП придобива антиевропейски характер

Все по-малко са общите неща между европейската и световната левица, и БСП, смята евродепутатът, който бе изключен от партията

Петър Витанов
Снимка: Юлияна Корнажева

От години БСП е със силно накърнен международен имидж и тази тенденция допълнително се влошава.

Това мнение изрази пред БНР евродепутатът Петър Витанов, който бе изключен от БСП на последния конгрес на партията.

"Все по-малко са общите неща между европейска, световна левица, и БСП."

Случващото се напоследък дава антидемократичен отпечатък на партията, посочи Витанов.

"Този антиевропейски характер, който започваме да придобиваме, с посланията, които излъчваме… Това са безспорно доста плашещи и притеснителни сигнали, които се наблюдават. Това създава един имидж, който е неблагоприятен."

Според евродепутата е налице "елементарен опит да бъдат очернени момчетата и момичетата, които бяха изгонени".

"Не се е търсил никакъв конфликт. Нямаше нищо преднамерено, режисирано или дирижирано", подчерта Петър Витанов за случилото се на 50-ия конгрес на БСП преди седмица. По думите му той не е правил опити да предизвика безредици, но вижда опит "да се легендира някакъв грях и вина".

"Моята вина и грях е, че критикувам ръководството. Считам, че ако продължаваме по този начин, резултатите на БСП ще се влошават."

Петър Витанов на конгреса на БСП  Снимка: БГНЕС

Витанов разказа за противоуставна подмяна на "немалък брой делегати" и всички преброители, "за да е сигурно, че няма да възникнат проблеми с отчитането и преброяването".

"Ние там сме единомишленици, съмишленици и да сложиш гавази по входовете, е унизително. Ние отидохме не с намерение да правим скандал, нито да правим "атентат". Политически БСП не може да продължава така."

"БСП трябва да изглежда демократична, да се върне сложността на тази партия с различните идейни течения. БСП трябва да възстанови своя проевропейски облик", смята Витанов. Въпрос на време е не просто да бъдем реабилитирани, а да участваме във вътрешнопартийния живот, допълни той.

"Нас ни обединява притеснението, загрижеността за една организация, към която сме принадлежали поколения наред. Можем да имаме редица разминавания по редица въпроси и това е било богатството на БСП, но основните ценности са същите."

"Кому е нужно да водиш война с пернишкия кмет", който е най-успешният кмет на БСП, попита още евродепутатът в предаването "Преди всички".

"Крум (Зарков - бел. ред.) го сатанизират от сутрин до вечер като министър."

Плоският данък беше грешка и тя трябва да може да бъде поправена, каза Петър Витанов. По думите му "разслоението в българското общество е изключително голямо, несравнимо с другите страни в ЕС – най-голямата бездна между бедни и богати".

Като "лицемерие" той определи дебатите в парламента, посветени на домашното насилие, а дебатът за Истанбулската конвенция според него е бил "отвратителен" и "опростачен".

"Проблемът на българското общество, когато става дума за насилие, не са джендърите."

Временно Петър Витанов е решил да членува в германската социал-демократическа партия, докато бъде възстановено членството му в БСП. Той нарече това решение символично. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15