Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да отворим очи и уши за джаза - Милчо Левиев 85+

Васил Спасов и Антони Дончев
Снимка: Ирина Недева

Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще отбележи 85-години от рождението на един от най-значимите български джаз музиканти Милчо Левиев със специална програма.

Музиката на Милчо Левиев, създадена през 60-те години на XX век за емблематични български филми, ще звучи в нови аранжименти на Васил Спасов за първи път на 23 февруари от 19.00 часа в Първо студио на БНР.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Антони Дончев определи събитието като "приятно задължение": 

"За нас наистина е задължение да пазим традицията, която ни е оставил този велик музикантПреоткриваме една музика, която не е била толкова изпълнявана - това е филмовата му музика. С малки изключения тя не е чак толкова позната. Мисля, че ще я преоткрием сега. Тя носи същата типична негова енергия и отношение към света, една философия, която ни е страшно близка и е вечна". 

Дончев се обърна към зрителите, които могат да очакват прекрасни аранжименти:

"Винаги давам пълна свобода на хората, които пишат музика за нашия оркестър. Опитвам се да ги накарам, стъпвайки върху материала, върху който работят, да имат свободата да развият това, което е вътре в тях. Според мен само тогава се получава истинска колаборация и истинско сътрудничество между различните компоненти. Васил за пореден път се е справил блестящо и очаквам с нетърпение концерта и реакцията на хората".

Васил Спасов от своя страна сподели, че в тези 2 месеца, в които е писал програмата, е бил в "непрекъснати диалози с Милчо". "С неговото мълчаливо съгласие се вървеше напред", подчерта той и добави, че е искал в концерта да се запази духа на Милчо Левиев.

Неговата свобода е информирана свобода, каза Васил Спасов. Милчо имаше фантастичен вкус за нещата, подчерта той и изтъкна, че нещата са му се получавали страхотни, именно заради вкуса му за изящество. 

Специален гост в концерта ще бъде джаз певицата Вики Алмазиду - творчески и житейски партньор на Милчо Левиев.

"Той не е физически до нас, но се оказва, че той винаги е с нас, защото неговата музика продължава да се изпълнява, да вълнува дори и по-младото поколение, което лично може би не го е познавало. Хора като Антони, мен и много други колеги, които сме имали възможността за допир до този човек, знаем какво представляваше той и ще го носим завинаги в сърцата", отбеляза тя. 

"Милчо много обичаше големи музикални формации, вокални ансамбли, големи оркестри. Казваше, че това е много богато цветово разнообразие, хармонично богатство", припомни Вики Алмазиду.

По думите й сега се преоткрива филмовата музика на Милчо Левиев. "Тя не е толкова позната. Тази година ще я представим в различни варианти", добави тя.

Алмазиду каза, че една от мечтите на Милчо Левиев е била да прави филми. "Той имаше много силно влечение към филмовата индустрия", подчерта тя. 

"Джазът не се слуша само, джазът се гледа" - припомни Вики Алмазиду още думите на Милчо Левиев. 

Билети за концерта може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим

Васил Спасов, Ирина Недева и Антони Дончев; снимка: Здравко Петров
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на формацията можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40