Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В началото на 49-ото НС служебното правителство ще внесе проект на Бюджет 2023

Росица Велкова: Можем да се опитаме 1-ви юли 2024 г. да е датата ни за влизане в еврозоната

"Няма смисъл да подаваме искане за такъв доклад, след като знаем, че отговорът ще бъде отрицателен"

Росица Велкова
Снимка: Мария Филева, БНР

"Новата ни цел е друга дата през 2024 г. за влизане в еврозоната. Бихме могли да се опитаме за 1-ви юли".

Това заяви пред БНР служебният министър на финансите Росица Велкова.

Тя беше категорична, че ще получим отказ, ако България подаде искане за конвергентен доклад до края на февруари, и отново подчерта причините, поради които няма да бъде подадено това искане - защото не сме изпълнили ангажиментите си, произтичащи от присъединяването ни към Валутния механизъм 2, а това са 4 закона, които трябва да бъдат приети, а втората причина е непокриването на критерия за инфлация.  

"Няма смисъл да подаваме искане за такъв доклад, след като знаем, че отговорът ще бъде "не". ... Към юли месец има вероятност да успеем да покрием критерия за инфлация, но не 100%, а като се изключат от осредняването страните с най-ниска инфлация".

"Ако на 49-ото Народно събрание еврозоната е приоритет, могат да приемат необходимите закони, тъй като ние отново ще ги внесем. Тогава бихме могли да подадем искане за извънреден конвергентен доклад през юли. Няма пречка, за това е говорено с Комисията. Няма нормативна пречка, ако мине целият процес гладко, да се присъединим към еврозоната на 1-ви юли 2024 г. Това ще бъде прецедент, ако се случи, но не е забранено, не е и невъзможно", обясни министър Велкова.

"Ако загубим целта за влизане в еврозоната и се откажем от това, тогава ще има последствия - най-малко кредитният рейтинг на България би бил понижен и доходността и лихвите, които ще плащаме по външните заеми, биха били по-високи. Но това е само в случай на отказ от влизане в еврозоната. ... Ние не говорим за дата, от която се отказваме, а говорим за дата, която се отлага във времето и надеждата ни е да е с 6 месеца. Усилията продължават", посочи Росица Велкова.

В началото на 49-то Народно събрание служебното правителство ще внесе проект на редовен бюджет, заяви в предаването "Неделя 150" служебният министър на финансите. 

Засега изчисленията показват, че дефицитът в него ще е около 6%, уточни тя и добави, че въпрос на политически решения е този процент да бъде свален до 3, за да бъде отговарящ на Маастрихтските критерии:

"Ако тази година не се вземат определените политически решения за свиване на разходи, няма как да се свият тези разходи в следващите години".

Министър Велкова подчерта, че преди евентуален референдум за лева и еврото трябва да има широка кампания, в която да бъдат добре обяснени различните позиции.

Интервюто на Явор Стаматов с Росица Велкова в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
оворителката на Белия дом Карълайн Левит.

САЩ: Израел прие ново американско предложение за прекратяване на огъня с "Хамас"

Израел е приел ново американско предложение за временно прекратяване на огъня с "Хамас", съобщи днес Белият дом, цитиран от Асошиейтед прес. "Мога да потвърдя, че специалният пратеник Стив Уиткоф и президентът (Доналд Тръмп) представиха на "Хамас" предложение за прекратяване на огъня, което Израел подкрепи и одобри", каза пред журналисти..

публикувано на 29.05.25 в 22:21

Велико Търново е домакин на национален фестивал на приложните изкуства

Първият национален фестивал на приложните изкуства беше открит тази вечер във Велико Търново.  В хана "Хаджи Николи" на Самоводската чаршия изявени приложници подредиха своите ръчно направени изделия от керамика, шевици, платна, кукли марионетки. Голяма част от творците от години работят основно за чуждестранните пазари, а сега представиха..

публикувано на 29.05.25 в 22:03

В Испания готвят строги ограничения срещу пушенето и на открито

Испания подготвя строги ограничения срещу пушенето на открити пространства. Законопроект предвижда забраната да обхваща както конвенционалните цигари, така и всички видове устройства за нагряване на тютюневи изделия, включително вейповете. Според новите текстове пушенето ще бъде забранено на откритите площи на ресторантите и баровете, спирки на..

публикувано на 29.05.25 в 21:57
Илюстративно изображение.

ВиК-Перник: Продължава работата по превключването към новия довеждащ водопровод

Продължава работата по превключването към новия довеждащ водопровод, съобщават от ВиК-Перник. В хода на възстановяване  на водата по новите трасета е възникнал технически проблем, което налага удължаване работата на екипите на място. Заради възникналия проблем допълнителни екипи се присъединяват към възловия участък, се казва в съобщението. Част от..

публикувано на 29.05.25 в 21:27
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски: Москва не държи на думата си

Украинският президент Володимир Зеленски нарече "поредна измама" отказа на Русия да предостави на Украйна и партньорите ѝ своя меморандум за прекратяване на бойните действия преди евентуалното възобновяване на руско-украинските преговори в Истанбул идния понеделник.  Москва е разработила меморандум с условията си за край на огъня в Украйна..

публикувано на 29.05.25 в 21:20
Президентът Румен Радев.

Президентът: Властта отказва да чуе гласа на хората, страхуват се да се допитат до народа

Опитите да бъда атакуван с това, че съм обнародвал закона за еврото са някаква много слаба, плоска манипулация, защото в този закон няма абсолютно никакви дати. Там има условия и процедури, каза президентът Румен Радев пред журналисти в град Белоградчик, където участва в официалното отбелязване на 175-ата годишнина от въстанието срещу османската власт в..

публикувано на 29.05.25 в 21:12
Мястото на инцидента в Ливърпул, Великобритания, 26 май 2025 г.

Предявяват обвинения на мъжа, врязал се с колата си в шествието на феновете на Ливърпул

53-годишният мъж, който се вряза с колата си в празнуващи фенове на Ливърпул в понеделник, е бизнесмен, баща на три деца. Той ще се яви утре сутринта в магистратския съд в града, за да му бъдат предявени официално обвинения. Кола се вряза сред феновете на Ливърпул на парада в чест на титлата във Висшата лига Двама сериознo ранени и общо 27 в..

публикувано на 29.05.25 в 20:51