България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления. Това заяви пред БНР проф. Добринка Чанкова, председател на УС на Института за решаване на конфликти.
„В България няма достатъчно сензитивност по въпроса. Нито законодателят, нито институциите, нито учебните заведения му отдават нужното внимание. Все още оставаме заети с извършителя, неговите права в процеса и третирането му в обществото. Жертвата остава в килера на вниманието. Тя е изправната страна и заслужава приоритетно третиране“.
Днес Институтът за решаване на конфликти организира кръгла маса-„Виктимизацията и жертвите на престъпления-предизвикателства пред законодателя, практиката и обществото“.
Правата на жертвата в наказателния процес не са в съответствие с изискванията на Директива 29 от 2012 г., обясни проф. Чанкова.
„Тя остава неглижирана в наказателния процес и маргинализирана в обществото. Има доста нерешени въпроси относно компенсацията от страна на държавата. Съществен проблем е, че използваме и остарялото понятие „пострадал“, което е по-тясно и не позволява в пълна степен да се ползват правата от жертвите“.
Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити, посочи тя.
„Има законопроект, който надявам се, няма да остане само такъв, предвиждащ ограничаване на броя на разпитите. Но това не е всичко, което трябва да се направи. Пледираме да се промени тотално отношението към жертвата на престъплението. Не да очаква благодеяния от страна на държавата, а държавата да се чувства задължен субект спрямо жертвата и да полага грижа-не само на база на непосредствените й нужди, а на човешките й права“.
Магистратите не са подготвени да се отнасят с необходимата грижа към жертвите на престъпления, обясни проф. Чанкова.
„Единствено по-далновидните и прогресивно мислещи отделят повече внимание на тази проблематика. Не мога да кажа, че няма никакви обучения или отношението е изцяло негативно, но България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие нито в законодателството си, нито в практиката си, нито в университетските програми и училищата. Това ни отдалечава от всички европейски стандарти. Възстановителното правосъдие е един много удачен инструмент в полза на жертвите на престъпление“
Тя посочи още, че действащата система на наказания не винаги е благоприятна и води до онези резултати, които желаем.
„Трябва да се направят сериозни промени, за да се стигне до една по-благоприятна за жертвите среда“.
Оставят се твърде много действия на неправителствения сектор, а държавата се ограничава с добрите си намерения, заяви проф. Чанкова.
„Неправителственият сектор прави доста, но той е фрагментиран. Днес ще издигнем идеята, че е по-добре да се обедини в мрежа. Защо да не се създаде и един комисар по правата на жертвите? Искаме да мобилизираме и обществените ресурси в тази насока“.
Цялото интервю на Силвия Великова с проф. Добринка Чанкова може да чуете в звуковия файл.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..