Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие"

Проф. Добринка Чанкова: България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления

"Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити"

Снимка: Nino Carè - Pixabay

България трябва да се присъедини към глобалното движение в подкрепа на жертвите на престъпления. Това заяви пред БНР проф. Добринка Чанкова, председател на УС на Института за решаване на конфликти.

„В България няма достатъчно сензитивност по въпроса. Нито законодателят, нито институциите, нито учебните заведения му отдават нужното внимание. Все още оставаме заети с извършителя, неговите права в процеса и третирането му в обществото. Жертвата остава в килера на вниманието. Тя е изправната страна и заслужава приоритетно третиране“. 

Днес Институтът за решаване на конфликти организира кръгла маса-„Виктимизацията и жертвите на престъпления-предизвикателства пред законодателя, практиката и обществото“. 

Правата на жертвата в наказателния процес не са в съответствие с изискванията на Директива 29 от 2012 г., обясни проф. Чанкова.

„Тя остава неглижирана в наказателния процес и маргинализирана в обществото. Има доста нерешени въпроси относно компенсацията от страна на държавата. Съществен проблем е, че използваме и остарялото понятие „пострадал“, което е по-тясно и не позволява в пълна степен да се ползват правата от жертвите“.

Жертвата не трябва да бъде вторично виктимизирана с многобройни разпити, посочи тя.

„Има законопроект, който надявам се, няма да остане само такъв, предвиждащ ограничаване на броя на разпитите. Но това не е всичко, което трябва да се направи. Пледираме да се промени тотално отношението към жертвата на престъплението. Не да очаква благодеяния от страна на държавата, а държавата да се чувства задължен субект спрямо жертвата и да полага грижа-не само на база на непосредствените й нужди, а на човешките й права“. 

Магистратите не са подготвени да се отнасят с необходимата грижа към жертвите на престъпления, обясни проф. Чанкова.

„Единствено по-далновидните и прогресивно мислещи отделят повече внимание на тази проблематика. Не мога да кажа, че няма никакви обучения или отношението е изцяло негативно, но България продължава да бъде една от малкото европейски държави, които не са въвели възстановителното правосъдие нито в законодателството си, нито в практиката си, нито в университетските програми и училищата. Това ни отдалечава от всички европейски стандарти. Възстановителното правосъдие е един много удачен инструмент в полза на жертвите на престъпление“

Тя посочи още, че действащата система на наказания не винаги е благоприятна и води до онези резултати, които желаем.

„Трябва да се направят сериозни промени, за да се стигне до една по-благоприятна за жертвите среда“.

Оставят се твърде много действия на неправителствения сектор, а държавата се ограничава с добрите си намерения, заяви проф. Чанкова.

„Неправителственият сектор прави доста, но той е фрагментиран. Днес ще издигнем идеята, че е по-добре да се обедини в мрежа. Защо да не се създаде и един комисар по правата на жертвите? Искаме да мобилизираме и обществените ресурси в тази насока“.

Цялото интервю на Силвия Великова с проф. Добринка Чанкова  може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кая Калас

Кая Калас на посещение в Северна Македония

Върховният представител по външната политика и сигурността и заместник-председател на Европейската комисия Кая Калас пристигна днес на посещение в Република Северна Македония. В Скопие се очаква тя да се срещне с премиера Християн Мицкоски, както и с министъра на външните работи и търговията Тимчо Муцунски и министъра на отбраната Владо..

публикувано на 23.05.25 в 08:49
Снимката е илюстративна.

6,3 по Рихтер разлюля снощи остров Суматра

Земетресението, което разлюля снощи остров Суматра, е било със сила 6,3 по Рихтер, съобщават от Агенцията за метеорология, климатология и геофизика на Индонезия, цитирани от ДПА. От агенцията напомнят, че по-рано от Германския изследователски център за геонауки съобщиха, че трусът в южната част на индонезийския остров е бил с магнитуд 5,9 по..

публикувано на 23.05.25 в 08:44

Поне 4 са жертвите на наводненията в Австралия

В Австралия властите обявиха официално, че наводненията в източната част на страната са отнели живота на поне четирима души, предаде ДПА.   До вчера се съобщаваше за двама загинали, както и за други двама безследно изчезнали. Агенцията цитира и полицията в щата Нов Южен Уелс, според която една от жертвите е била намерена в автомобил, залят в..

публикувано на 23.05.25 в 08:38
Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентът става като конвент с многото искани имунитети

Парламентът отново не гласува поисканите от Борислав Сарафов имунитети на четирима депутати от "Възраждане". На пауза са и поисканите имунитети на народни представители от ДПС-ДПС. Срокът в правилника за дейността на НС - не по-рано от 5 дни от постъпването на искането – е начален срок, който може да бъде удължаван. Не е казано не по-късно..

публикувано на 23.05.25 в 08:31

Правят оглед на щетите след градушката в Севлиевско

Очаква се бъде направен оглед на щетите, нанесени от градушката с големина на орех вчера в Община Севлиево - в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Ловнидол, Градница, Карамичевци, Душевски колиби, Кастел и Търхово. "Каквото не унищожиха студовете и сланите, градушката го довърши", цитират в социалните мрежи от Общината кметът на Батошево..

публикувано на 23.05.25 в 08:31
Тома Белев

Какви стъпки трябва да се предприемат за решаване на проблема с безводието у нас?

Водният сектор е е останал без експерти и без специализирани работници. За това предупреди в ефира на БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение".  Депутатите удължиха срока на действие на комисията за безводието Днес в НС ще се проведе поредното заседание на временната парламентарна..

публикувано на 23.05.25 в 08:25

СЗО: Здравната система в Ивицата Газа е на ръба на оцеляването

Световната здравна организация заяви, че здравната система в Ивицата Газа е на ръба на оцеляването, след като израелската армия засили военните операции в анклава. Четири големи болници в Газа са били принудени да прекратят медицинските услуги поради станали инциденти в близост. Мисиите на здравната агенция на ООН, които са се опитали да..

публикувано на 23.05.25 в 08:24