Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Влади Калинов: В България сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да са устойчиви на земетръс

Арх. Влади Калинов
Снимка: Таня Милушева

Може да сме относително спокойни, защото живеем в сгради, проектирани по съвременни норми. това обясни пред БНР арх. Влади Калинов, бивш началник  на Дирекция „Контрол на строителството“ в Столична община и на „Национален строителен контрол“.
"Има огромна разлика със сградите в Турция. В България доста сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да бъдат устойчиви на земетръс.  Нормите са променяни доста пъти. След земетресението във Вранча е направена първата сериозна корекция и са завишени изискванията". 

Трябва обаче да се поучим от това, което се случи в Турция, посочи той.

„Основният проблем от това, което видях в репортажите е, че сградите са пострадали заради зле проектирани партерни нива и лошо изработена конструкция“. 

Преобразуването на партерните нива и смяната на предназначението, което е свързано със строително-монтажни работи, би трябвало да е става след консултация с инженер-конструктор, който да изчисли колко от стените да се премахнат, обясни арх. Калинов.

„Може да има проблем в случаите, при които е допуснато незаконно строителство. Отговорността трябва да е на етажната собственост. Да не забравяме и отговорността на всеки отделен човек. Когато тръгнеш да правиш преустройство, без да си попитал инженер-конструктор до каква степен може да има намеса в конструктивната система на сградата, тогава се получават проблеми. Те стават, когато сграда е без скелетно-стоманобетонна конструкция“.

Ние не сме позволявали никъде да се случи това нещо, но Общината не е вездесъща, заяви той.

„Има сигнали, които задължително се проверяват“. 

Архитект Калинов напомни ,че е важно да не се правят формално техническите паспорти.

„Колкото повече завишаваме изискванията към всички участници в строителния процес, толкова по-добър продукт ще получим. Носим отговорност. Трябва да се направи и сериозна методика за проверка на техническите паспорти, която да даде гаранции за това, което сме получили“. 

Той обясни още, че основният проблем при пътните съоръжения е  затрудненията, които изпитва държавата при извършването на ремонти по поддръжката им в срока, който е предвиден. 

Проф. д-р Светослав Симеонов, бивш директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, обясни в предаването "Хоризонт до обед“, че през 2007-8 г. у нас е разработен мащабен проект за възприемане на европейските противоземетръсни норми.

„Бяха разработени 7 национални приложения, които отразяват спецификата на сеизмичността у нас, начинът на строителство и т.н“. 

През 2014-5 година е разработена методика за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск в България, посочи той.

„Целта беше да се разработи единна методика, която да е задължителна за приложение, за да има съпоставимост на резултатите“.

През 2017-8 е разработен още един мащабен проект за оценка на сеизмичния риск, посочи проф. Симеонов.

По европейска директива България трябва да направи оценка за сеизмичния риск на територията на цялата страна, напомни той.

„За съжаление, този процес все още не е стартирал. Това е мащабна работа. Има 5700 населени места“.

Цялото интервю на Таня Милушева с арх. Влади Калинова и проф. Светослав Симеонов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

12-то издание на Националния събор на овцевъдите - от 24 до 26 май

Над 250 000 посетители от цялата страна се очакват на 12-ото издание на Националния събор на овцевъдите от 24 до 26 май край Петропавловския манастир до град Лясковец. Най-голямото и атрактивно пролетно събитие ще събере на едно място бранша, почитателите на народния бит и творчество, любителите на здравословните фермерски храни и на..

публикувано на 18.05.24 в 06:30
Летище

Нови стачка се очакват на "Хийтроу" в края на май и началото на юни

Персоналът на граничните сили на летище "Хийтроу" обяви нови стачки в края на май и началото на юни, които съвпадат с късната пролетна ваканция на учениците в Обединеното кралство. Стачните действия ще се проведат на 31 май и 1 и 2 юни. След това ще има три седмици без стачки. Повече от 500 членове на профсъюза на работещите в обществените и..

публикувано на 18.05.24 в 05:33
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски пред АФП: Киев би приел само справедлив мир

Президентът на Украйна Володимир Зеленски предупреди, че Русия може да засили своята офанзива и подчерта, че Киев би приел само "справедлив мир", въпреки призивите на Запада за бързо решаване на конфликта. В интервю за агенция "Франс прес" украинският държавен глава отново повтори настояванията си съюзниците да изпратят на страната му още бойни самолети и..

публикувано на 18.05.24 в 05:23
Старият град в Лимасол.

Над 20 музеи и галерии в Кипър отварят днес врати за посетителите безплатно

Повече от 20 музеи и галерии в Кипър приемат днес посетителите с безплатен вход и удължено работно време по случай Международния ден на музеите. Поканата на културното министерство е за пътешествие през историята, културата и богатото наследство на острова.  Една от най-големите колекции от прояви е в Кипърския музей на народното изкуство. Днес той става..

публикувано на 18.05.24 в 05:17
Бежански лагер

Палестински боец е бил убит при израелска атака на Западния бряг

Палестински боец е бил убит, а други осем души са били ранени при израелска въздушна атака в бежанския лагер "Дженин" в окупирания Западен бряг. Това съобщиха от палестинското здравно министерство и от израелската армия, цитирани от "Ройтерс". Осемте ранени са в стабилно състояния и се лекуват в болница, уточнява от палестинското министерство на..

публикувано на 18.05.24 в 04:42

Светът няма "надеждна" защита срещу опасностите от изкуствения интелект, предупреди експерт

В момента светът няма "надеждна" защита срещу опасностите от изкуствения интелект (ИИ), предупреди в интервю за вестник "Таймс" един от авторите на специален доклад по темата. Панел от 75 експерти от 30 страни е стигнал до заключението, че разработващите системите на изкуствения интелект "разбират малко за това как работят техните системи" и научните..

публикувано на 18.05.24 в 04:25
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59