Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Гърция да си купиш литър мляко или килограм сирене вече е голям лукс

"По кошницата ще ни познаете". Възможен ли е всеобщ бойкот на високите цени и у нас?

Във Франция очакват "червения март – кървави цени от следващия месец". Ценовият шок вече удря френските домакинства

Снимка: БГНЕС

"По кошницата ще ни познаете". Така се пошегува възрастен човек, който имаше право на избор пред входа на голяма търговска верига. И вместо голямата количка, вземалка кошница, коятоотговаряше на пестеливия му списък. "Дори промоциите им са на по-високи цени от редовните преди 2 месеца", ядосват се на излизане други.

"Ограничили сме се доста. Не се радвам като ми увеличават пенсията, стоката се вдига повече и никаква сметка нямам. Пак сме на минус."

"По-малко ще купя. Високи са цените, бюджетът ми е малък. Знам на хората от селата млякото на каква цена им се изкупува, а след това как се продава в търговските вериги."

"Всеки си прави разчита на бюджета и се ограничава по някакъв начин. Спекула, инфлацията, т.нар. прекупвачи – там е основният проблем. Трябва да има контрол, постоянен."

Снимка: БГНЕС

Купувачи декларират готовност да се включат в потребителски бойкот:

"Българинът, когато е изправен до стената, тогава сме най-сплотени. Явно още не е дошло това време - да сме до стената."

"Идва ми не знам какво да ги направя. В България вече затънахме като нация."

"Аз също правя бойкот, в известна степен обаче. Например ето това няма да го купя, защото само допреди два месеца цената беше наполовина."

"Трябва да се вдигнат масово хората, индивидуално не става."

Много от хората, които не вярват всилата на обществото и ефекта от бойкота,се върнаха към неотдавнашната практика дазапалят колата и да отскочат донай-близката община в РСМ - Делчево, за да синапазаруват хранас по-истински вкус.90 процента отстоките там, и то в големите им магазини, саот техни производители.Въпреки че и там цените се повишиха, немогат да стигнат тези в България.  

Снимка: Ани Петрова

Все по-отчетлива е тенденцията благоевградчани дапазаруват от т.нар. фермерски магазини. Освен чедават парите на производителя, знаят какво е и качеството.Два пъти в седмицата се радват и на промоции.И няма как да ги излъжат, защото в квартала всеки помни цената.

"По-качествен е продуктът и цените са по-добри, отколкото в големите вериги магазини."

"Хората се ориентират към чистото, българското и така трябва да бъде. Трябва да уважаваме нашите производители. Като потребител избягвам да пазарувам в големите магазини, защото там е малко и психологически всичко направено. Влезеш – едно на промоция, но аз го виждам без промоцията: реалната цена му е това."

"Защото е прясно млякото, затова. Заради качеството, а там е с химия. Малките магазини, за да може големите да ги фалираме, да ги махнем. Или ако има голям, да е български, с български стоки."

А как е извън нашите граници – в Гърция и Франция?

Преди дни Съюзът на потребителите в Гърция посъветва да се ограничи купуването на млечни продукти. Тези продукти са с 50-80% по-скъпи спрямо миналата година.

"Цените са почти бутикови. Да си купиш литър мляко или килограм сирене в Гърция вече е голям лукс", отбеляза кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева.

Тя уточни, че е бил публикуван черен списък с вериги за хранителни продукти, а само една от тези вериги е била глобена с 319 000 евро. Има регистрирани разлики включително между цените на щандовете и тези на касата.

Не може да е популизъм, когато цената на една стока за една седмица се увеличава два пъти, коментира журналистът.

Колаж: БГНЕС

Във Франция тепърва ще се реализира предлаган потенциален таван на цените за 50 стоки от първа необходимост.

Инфлацията е тласнала цените на храните главозамайващо нагоре, което нажежава допълнително напрегнатата социална обстановка. Французите очакват "червения март – нови, кървави цени от следващия месец", посочи кореспондентът на БНР в Париж Юлия Талева.

"Ценовият шок вече удря френските домакинства въпреки всички усилия. Потреблението на хранителни стоки много е намаляло, а това променя и потребителските навици. Изчислява се, че на едно четиричленно семейство с две деца не достигат около 476 евро, за да се изхранва пълноценно и да живее добре. Ситуацията е много взриоопасна."

Според френските управляващи обаче няма опасност от нов драстичен скок. Предстоят срещи с търговци в опит да се смекчи ударът на инфлацията.

За 7 март е насрочена нова национална стачка, а синдикалните лидери призовават за пълно блокиране на държавата.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21