Преди 20 години, когато в Русе бездомните кучета бяха истински проблем и като че ли популацията им надвишаваше броя на хората, точно Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" посочи решението - край на убийствата на кучета, начало на кастрационна програма и насърчаване на осиновяването на бездомните четириноги. Методът се оказа успешен и сега е рядкост да се види скитащо куче. Неправителствената организация няма държавно или общинско финансиране, а полето за работа е голямо.
"Въпреки че законът казва: при увеличена популация на бездомните котки, се прилагат същите мерки като при кучетата, никой още не е доказал каква е популацията – увеличена ли е, намалена ли е. Ние си правихме преброяване преди няколко години. В съотношението кучета – котки кучетата бяха около три пъти по-малко от котките и всяка година се увеличават. Котенцата като оцелеят, това е лавинообразно повишаване на популацията", коментира д-р Катерина Маркова, управител на русенския клон на сдружението. За да не откриват умрели котета по улиците, ги кастрират, поясни тя.
Увеличената популация на улични котки вреди емоционално както на онези, които обичат животните, така и на останалите, които не харесват уличните кучета и котки, смята д-р Маркова.
"От друга страна тези животни, бидейки повече на едно място, много повече заразни заболявания се обменят между тях и това води до разпространението им. Не само заразни заболявания, които са опасни за хората, но и за самите животни. Ние ги виждаме болни по улиците, умиращи, което също е неприятно."
"Помагам за намаляване на популацията, като водя котки на кастрация. Опитвам се да им намирам домове после. Русе е пълен с котки, прибирам ги и по няколко месеца, година-две, ги държа, докато успея да им намеря дом. Те не са мои лични, но съм прибрал около 25 в момента. Имам различни имоти, където ги обгрижвам", разказва доброволецът Теодор Бригов.
Фоайето на Екомузея с аквариум вече е територия и на благотворителния щанд.
"Тази мартеничка – това е тип брошка, може да се закачи на нашийника на животинчето, може и на детето да го закачите на якето."
За да бъдат повече животните с дом и домовете с животни, можем да помогнем както със средства, така и с отговорно поведение. Като начало - да си купим мартенички с кауза.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..