Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартенички с кауза ще подпомогнат кастрацията на бездомни котки в Русе

Снимка: Ася Пенчева

За трета поредна година Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" организира благотворителен базар за мартенички. Във фоайето на Екомузея с аквариум в Русе доброволците от сдружението предлагат на посетителите изработени от тях лично мартеници за хора и животни. Целта на кампанията е да се съберат средства, които ще помогнат за кастрацията на бездомните котки. Инициативата ще продължи до 1 март.

Снимка: БГНЕС

Преди 20 години, когато в Русе бездомните кучета бяха истински проблем и като че ли популацията им надвишаваше броя на хората, точно Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" посочи решението - край на убийствата на кучета, начало на кастрационна програма и насърчаване на осиновяването на бездомните четириноги. Методът се оказа успешен и сега е рядкост да се види скитащо куче. Неправителствената организация няма държавно или общинско финансиране, а полето за работа е голямо.

"Въпреки че законът казва: при увеличена популация на бездомните котки, се прилагат същите мерки като при кучетата, никой още не е доказал каква е популацията – увеличена ли е, намалена ли е. Ние си правихме преброяване преди няколко години. В съотношението кучета – котки кучетата бяха около три пъти по-малко от котките и всяка година се увеличават. Котенцата като оцелеят, това е лавинообразно повишаване на популацията", коментира д-р Катерина Маркова, управител на русенския клон на сдружението. За да не откриват умрели котета по улиците, ги кастрират, поясни тя.

Снимка: БГНЕС

Увеличената популация на улични котки вреди емоционално както на онези, които обичат животните, така и на останалите, които не харесват уличните кучета и котки, смята д-р Маркова.

"От друга страна тези животни, бидейки повече на едно място, много повече заразни заболявания се обменят между тях и това води до разпространението им. Не само заразни заболявания, които са опасни за хората, но и за самите животни. Ние ги виждаме болни по улиците, умиращи, което също е неприятно."

"Помагам за намаляване на популацията, като водя котки на кастрация. Опитвам се да им намирам домове после. Русе е пълен с котки, прибирам ги и по няколко месеца, година-две, ги държа, докато успея да им намеря дом. Те не са мои лични, но съм прибрал около 25 в момента. Имам различни имоти, където ги обгрижвам", разказва доброволецът Теодор Бригов.

Снимка: Ася Пенчева

Фоайето на Екомузея с аквариум вече е територия и на благотворителния щанд.

"Тази мартеничка – това е тип брошка, може да се закачи на нашийника на животинчето, може и на детето да го закачите на якето."

За да бъдат повече животните с дом и домовете с животни, можем да помогнем както със средства, така и с отговорно поведение. Като начало - да си купим мартенички с кауза.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40