Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глад за психиатри в Смолянска област

Прегръдка за душата - психотерапия навреме-кампания в Смолянска област
Снимка: Радостина Чернокова

В Смолянска област има глад за психиатри и психологическа подкрепа, още повече в малките населени места. В пъти повече е списъкът на чакащите за прием в домовете за психични разстройства в Смолянско. „В дома в Ровино при капацитет от 87 чакащите за настаняване са 160 човека. При капацитет от 100 души в Петково, 295 чакат за настаняване. В центъра за настаняване от семеен тип в Мадан при капацитет 15, чакащите са 149“, данните изнесе директорът на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ Петя Пампорова.


„Прегръдка за душата - психотерапия навреме!“ бе кампанията, която завърши с дискусия в областната управа за проблемите на психичното здраве на жителите в Смолянска област. Във форума участваха представители на всички институции с отношение към психичното здраве, правоохранителните и правораздавателните органи, местната власт, НПО, културни институции и гражданското общество. Основната цел на организатора в. Марица, в партньорство с Регионалната здравна инспекция в Смолян бе да се набележат проблемите и възможностите за превенция, подобряване на връзката между нуждаещи се от психологическа подкрепа и специалисти психолози и психиатри. Кампанията включваше безплатни прегледи с двама психиатри, гореща линия за психологическа подкрепа с четирима психолози, както и арт терапия за деца в два центъра в Смолян, с подкрепата на РД "Социално подпомагане". Всички лекари и участници в кампанията дариха труда си безвъзмездно, а дейностите бяха подкрепени и от дарители. Кампанията успя да помогне с прегледи на място на 36 души. На горещата линия са потърсили подкрепа едва десет души.

Прегръдка за душата - психотерапия навреме-кампания в Смолянска област

На форума д-р Анастас Карагяуров, управител на Центъра за психично здраве в Смолян отбеляза, че основният проблем е липсата на кадри.

"Сестрите също са много важна част от процеса. Трудно се намират, а на тези, с които разполагат в Психиатричния диспансер, средната възраст е 64 години. Психиатри също няма. Не е престижно да бъдеш такъв"

По думите на д-р Карагяуров в развитите страни на 10 000 население се пада по един психиатър. По тази сметка в Смолянска област трябва да има 8 психиатри, а в Центъра за психично здраве фактите са:

Да се създаде Регионален съвет по проблемите на психичното здраве, за да може усилията от кампанията да имат ефект, предложи директорът на РЗИ – Смолян д-р Мими Кубатева

"Виждаме възможности в оптимизиране на дейността на Центъра за психично здраве- в това да се осигури проследяване на пациента след изписването от стационар, провеждане на специализирани прегледи от психиатри и психолози, осигуряване на гореща телефонна линия и изграждане на социални приемни. Необходимо е  също да се създаде Регионален съвет по пробрлемите на психичното здраве". 

Окръжният прокурор на Смолян Недко Симов заяви, че ежедневно се сблъскват в работата си с най-тежките случаи на психично болни, които са опасни за околните  и се стига до престъпления. 

"Липсва обща стратегия за справяне с този проблем. Трябва да има алгоритъм и да се онгажират всички институции, които са призвани да се грижат за здравето на човека. 

Социалните работници познават всеки психично болен в областта, категорично заяви директорът на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ Петя Пампорова и изнесе стряскащи данни.

"Когато болният има живи родители, те не позволяват настаняването му в институция. Това става едва, когато те починат, а всички съседи пропищят"

В дискусията участваха кметовете на общините Баните - Павлин Белчев и Златоград – Мирослав Янчев, както и зам.-кметовете на община Смолян – Марин Захариев и община Неделино – Здравко Димитров. Те посочиха, че откриването на центрове за психическа подкрепа по места би се осъществило много трудно, тъй като населението е против да се настаняват хора с психични проблеми от други населени места. Според тях,  ако се даде възможност да се откриват центрове само за хора от техните общини, това би било дало възможност за истинска подкрепа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руските сили твърдят, че са завладели село Мариновка в Донецка област

Руските сили са завладели още едно населено място в украинската Донецка област. Отбранителното министерство в Москва съобщи, че това е село Мариновка, пише Ройтерс.  Твърденията на двете воюващи страни за подобни развития на фронтовите линии рядко се потвърждават бързо от независими международни източници, но през последните седмици руските..

публикувано на 27.09.24 в 14:10

Жители на свищовски села на протест във Велико Търново заради безводието

Десетки жители на свищовските села Хаджидимитрово, Козловец и Горна Студена и на горнооряховското село Драганово се събраха на протест пред водоснабдителното дружество във Велико Търново. Някои от селата са в безсрочно бедствено положение заради безводието. Протестиращите обвиняват водния оператор в бездействие за решаване на проблема им.  От..

публикувано на 27.09.24 в 14:07

Има осъден за купуване на гласове за миналите местни избори в Монтанско

Има осъден за купуване на гласове по време на миналите местни избори в област Монтана. За извънредния вот за парламент на 9 юни пък в Районна прокуратура са заведени 30 преписки. Няма осъдени. От полицията обявиха денонощен телефон за сигнали за предстоящите избори. По време на изборите за депутати за 50-ото Народно събрание в Районна..

публикувано на 27.09.24 в 13:56
Габриела Руменова, създател на платформата

Габриела Руменова: С превенция може да се спре превръщането на едно явление в проблем

С превенция може да се предотврати разрастването на едно явление, законовите норми и рестрикции са борба с вече съществуващ проблем . Това каза пред БНР Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите", която коментира в предаването "Хоризонт за вас"  приетите от парламента промени в Закона за здравето, с които се забранява..

публикувано на 27.09.24 в 13:54
В подножието на Асара

Маркиране на туристическите маршрути в област Кърджали

За първи път от 30 години в област Кърджали започна маркиране на туристическите маршрути. Повечето от тях до момента изобщо на са били обозначени. Инициативата е на Туристическия информационен център и на местни доброволци. "Маркировките са направени с видима точка - когато човек застане на едната маркировка, вижда другата. Имаме и GPS..

публикувано на 27.09.24 в 13:50

Във Великотърновско обещават, че няма да спрат протестите срещу безводието

Десетки жители на свищовските села Хаджидимитрово, Козловец и Горна Студена и на горнооряховското село Драганово се събраха на протест пред водоснабдителното дружество във Велико Търново.  Някои от селата са в безсрочно бедствено положение, заради безводието. Протестиращите обвиняват водния оператор в бездействие за решаване на проблема им...

публикувано на 27.09.24 в 13:45
Диана Дамянова

Диана Дамянова: В загасената зала е мястото на политическата ни класа

Българският политически елит, доколкото тази пасмина е елит, стои не на стадиона, на които е публиката, защото тя е на друг стадион. Те играят един за друг и тази себичност довежда публиката до нетърпимост. Така коментира започващата предизборна кампания Диана Дамянова в интервю пред БНР. "Започваме една кампания, която ще е белязана с..

публикувано на 27.09.24 в 13:09