Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богата палитра от културни събития бележи 100 години от рождението на Юлия Огнянова

yuliya_ognyanova

Днес се навършват 100 години от рождението на Юлия Огнянова. Националната академия за театрално и филмово изкуство е подготвила множество събития, с които тя да бъде почетена. Годишнината й стана и повод театрите, в които е работила да представят спектакли, свързани с нейни ученици. Сред тях са Александър Морфов, Теди Москов и Велимир Велев. Днес във фоайето на НАТФИЗ има изложба, посветена на живота и творчеството на Юлия Огнянова. В кинозалата на учебното заведение пък ще бъдат прожектирани 4 филма, посветени на нея.

„Тя и учениците й все едно, че са на една и съща възраст. Природата им е спонтанна и идеите им идват някъде от дълбоко“, разказа пред БНР Антоанета Бачурова. Тя е сценарист на филма „Юлия и нейната странна компания“. 

"Трудно да се обясни коя е Юлия Огнянова Има над 100 театрални представления, но беше скромна и отказваше да застане пред камера. Излъгахме я, че ще се снима филм за Леон Даниел. Така  получихме една рядка възможност да се чуе Юлия от първо лице".

От 1957 до 1960 година трупата на Юлия прави културна революция на сцената в България, разказа Антоанета Бачурова. 

"Чупят се каноните на социалистическия реализъм. След този бляскав период българският театър остана в периферията на Източна Европа. Тази четворка среща яростна отпора. Техният естетически бунт е потушен с изключителна страст. Следват 9 дълги години, в които нямат работа. Юлия бяга в Италия".

Юлия Огнянова е правила и много постановки в чужбина. Научила е учениците си, че изкуството е игра, а докато се занимаваме с него то е истина, разказа още Антоанета Бачурова.

Цялото интервю на Людмила Железова с Антоанета Бачурова може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24