Днес се навършват 100 години от рождението на Юлия Огнянова. Националната академия за театрално и филмово изкуство е подготвила множество събития, с които тя да бъде почетена. Годишнината й стана и повод театрите, в които е работила да представят спектакли, свързани с нейни ученици. Сред тях са Александър Морфов, Теди Москов и Велимир Велев. Днес във фоайето на НАТФИЗ има изложба, посветена на живота и творчеството на Юлия Огнянова. В кинозалата на учебното заведение пък ще бъдат прожектирани 4 филма, посветени на нея.
„Тя и учениците й все едно, че са на една и съща възраст. Природата им е спонтанна и идеите им идват някъде от дълбоко“, разказа пред БНР Антоанета Бачурова. Тя е сценарист на филма „Юлия и нейната странна компания“.
"Трудно да се обясни коя е Юлия Огнянова Има над 100 театрални представления, но беше скромна и отказваше да застане пред камера. Излъгахме я, че ще се снима филм за Леон Даниел. Така получихме една рядка възможност да се чуе Юлия от първо лице".
От 1957 до 1960 година трупата на Юлия прави културна революция на сцената в България, разказа Антоанета Бачурова.
"Чупят се каноните на социалистическия реализъм. След този бляскав период българският театър остана в периферията на Източна Европа. Тази четворка среща яростна отпора. Техният естетически бунт е потушен с изключителна страст. Следват 9 дълги години, в които нямат работа. Юлия бяга в Италия".
Юлия Огнянова е правила и много постановки в чужбина. Научила е учениците си, че изкуството е игра, а докато се занимаваме с него то е истина, разказа още Антоанета Бачурова.
Цялото интервю на Людмила Железова с Антоанета Бачурова може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..