Това каза пред БНР Анета Пиперкова от Българска асоциация за персонализирана медицина преди онлайн дискусия, организирана от асоциацията.
Според нея трансформацията от електронно здравеопазване към дигитално здраве премества фокуса към персонализирана терапия.
"Този процес изисква поставянето на пациента в центъра на системата."
Дистанционното наблюдение на физиологични показатели в реално време може да се използва от медицинските специалисти. Самата технология може да предостави и центрове, които работят 24/7, за да наблюдават тези показатели. Тези центрове използват аналитични платформи за идентифициране на пациентите в риск. Така могат да се наблюдават пациенти в отдалечени места, които нямат окол себе си близки, грижещи се за тях, поясни Пиперкова в предаването "Преди всички".
"Всичките тези модерни, умни технологии се появяват фрагментирано. Тези решения трябва умно да се свършат със здравните ни системи. Здравната ни система трябва да осигури функционирането на тези устройства", заяви тя.
Тя постави и въпроса как етиката се съотнася към този тип устройства заради използването на изкуствен интелект.
Бъдещето на телемедицината у нас не е толкова далечно, вярва Анета Пиперкова.
"Телемедицината ни предстои. Технологията вече е тук. Въпросът е на прилагането на тази технология и промяна на процесите, които да я направят възможна."
Със сигурност може да се намери умно решение и в посока на подвижните аптеки, смята тя относно дисбаланса в предлагането на медикаменти в отделните региони и липсата на аптеки в по-малките населени места.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..