Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една нощ навън в подкрепа на Розовата къща и бездомните хора

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нощ навън в подкрепа на "Розовата къща" в градинката пред Народен театър "Иван Вазов" в София. 

"Идеята е да привлечем вниманието върху хората, които нямат дом. Нашата страна не осигурява адекватна възможност за хората, които са бездомни. Това е пропуск и изключителна безотговорност спрямо тях", каза пред БНР Юлия Георгиева, председател на Управителния съвет на Центъра за хуманни политики, който управлява Розовата къща. 

Розовата къща работи като дневен център в подкрепа на наркозависими хора. Месечно в нея се работи средно с около 100 души, а годишно - с около 300. 

В предаването "Преди всички" Юлия Георгиева поясни, че идеята за нощта навън е на Никола Колев, който има страница във фейсбук - Просто Кольо, и подкрепя различни каузи

"Идеята на тази е да се поставим на мястото на тези хора, дори и само за една нощ, за да разберем как се оцелява през зимата. Нашата роля ще бъде доста по-лесна, защото няма да бъдем мразени, гонени, а ще имаме хубави спални чували. Въпреки това идеята е да почувстваме този дискомфорт и да видим какво бихме могли да направим, за да могат тези хора да се почувстват по-добре и по-достойно. Идеята е това да стане ежегодна инициатива". 

Интервюто на Лора Търколева с Юлия Георгиева в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Вълчев

Част от приема на студентите по медицина да се обвърже със задължителна реализация у нас

Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 21.02.25 в 14:52

Трима души са в болница, след като кола блъсна линейка в София

Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе".   Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката.  Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за Нова тв от Центъра за спешна медицинска помощ. На мястото са изпратени други два..

публикувано на 21.02.25 в 14:51
Божидар Божанов и Надежда Йорданова

ДБ обвини Борисов в опит за "снишаване" по въпроса, че Русия е агресор към Украйна

След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено тяхното предложение в декларацията изрично да бъде записано, че Русия е агресор. ПП-ДБ..

публикувано на 21.02.25 в 14:36

ЕК: В Европейския съюз са замразени частни руски активи за 28 млрд. евро

Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията.  Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...

публикувано на 21.02.25 в 14:15

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..

публикувано на 21.02.25 в 14:13
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

В Дупница питат докъде е стигнало разследването за изчезналата Ивана

Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана.  За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо.  Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42