Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виненият туризъм - неповторимо преживяване сред древна история, природа и кулинарна традиция

винен туризъм
Снимка: Кети Тренчева

Както и да изглежда винената  индустрия в Европа днес , неотменим факт е, че  първите производители на божествения еликсир-траките, са отглеждали грозде в земята на България. На фона на глобалната битка за пазари, българските вина  се връщат  на картата на света  с добавена стойност . Виненият туризъм  у нас предлага неповторимо преживяване  с живите легенди, древна история, уникална природа , кулинарна традиция и гостоприемни домакини.  

Такива са и хората  от долината на Стримон, позната днес като Струма, които първи получиха своеобразния паспорт за винен маршрут.  

Преди седмица в Мелник министърът на туризма Илин Димитров връчи своеобразната карта на първия от 12-те  маршрута за винен туризъм и това никак не беше случайно. Богата и завладяваща история блика като извор от недрата на  тази долина, населявана от древните траки.  А най- опияняващата част от нея е свързана с  виното: 

„Беше прието винопроизводството да е част от нематериалното ни културно наследство. Виненият туризъм е част от устойчивия туризъм. Той помага на местните общности“

Потвърждават го и местните винопроизводители  Петър Димитров и Димитър Манолев: 

Виното е било живота на Мелник“

„Нашето семейство се занимава само с това през последните 130 години“

Начинът , по който България ще се представя пред света като туристическа дестинация, ще бъде различен, обяви министър Димитров: 

Ще разказваме истории и ще показваме чудесата на България по един по-различен начин

А в Мелнишко-Санданския район истории за виното да искаш.  Като тази за намерената неотдавна мраморна плоча, изобразяваща сред лозята Бог Дионисий , който е заимствания от  древните гърци тракийски бог  Загрей. За първата си среща с него разказва кметът на Мелник Сашо Филипов: 

„Тази плоча е намерена в Мелник и сега се е в музея до Европарламента в Брюксел“

От Мелник за Западна Европа са тръгвали керваните с вино, натоварвани на кораби на пристанището в Кавала, разказва Петър Димитров, един от експертите по история в  най-малкия български град: 

До 1912 година Кавала е като пристанище на Мелник за износ на вино. В целия регион се произвежда грозде“

За  вълшебното вино от широката мелнишка лоза , която вирее само тук, чува и самият Уинстън Чърчил, който в началото на 20 век често е посещавал тези земи: 

През 1905 година Чърчил е дошъл тук и купил един тон вино за сватбата на сина си

Преди повече от сто години дядото на Григор Солунов , който е бил военнопленник в Италия и е работил за винарите там, връщайки се в родното си село Хотово, засажда всичките си земи с лозя. И   виното му от Широка мелнишка лоза тръгва за Солунското пристанище. Бившият банкер Григор Солунов сега е управител на една от най-добрите винени изби в района, в която се снима и българския сериал „Вина“.  Тук посрещат почитатели на винения туризъм от цял свят- Израел, Турция, Румъния, Белгия, Швейцария, Германия, Швеция. Десетки кемпери и каравани опасват красивата котловина, за да се докоснат до тайната на сътворението на божественото питие: 

„Хората, които идват харесват, много харесват нашия район, особено когато е зелено. Близо е до Мелник и Роженския манастир. Съчетава се поклоннически и винен туризъм“

Тук залагат  предимно на българските сортове винени грозда защото: 

"Тъй като чужденецът се интересува предимно от местните сортове. Трябва да работим те да се предлагат и в заведенията, защото това е лицето на нашия район“

А кметът на Мелник не крие радостта си, че най- големите инвестиции в района са свързани с виното: 

„Едни от най-големите и хубави винарски изби са в нашия район“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След иранското нападение над Израел: Първи разговори между представители на Иран и САЩ

За първи път след иранското нападение над Израел с дронове през април са водени разговори между представители на Иран и САЩ. За това съобщава американският новинарски портал "Аксиос", цитиран от Ройтерс. Експлозиите в Иран тази сутрин предизвикаха реакции по целия свят (обобщение) Двама висши представители на правителството на американския..

публикувано на 18.05.24 в 12:40
Снимката е илюстративна.

Рестартираха процедурата за нова частна болница в Казичене

Министерството на здравеопазването е задействало повторната процедура, по която да бъде разрешено на компанията "Търговска лига" да изгради болница с 550 легла в софийското село Казичене. Това става ясно от информация, изпратена до БНР от Изпълнителната агенция "Медицински надзор".  По-рано този месец същата частна компания получи от служебното..

публикувано на 18.05.24 в 12:16

Изложба живопис "Светът на операта в картини" откриват в Добрич

Изложбата живопис "Светът на операта в картини" ще бъде открита днес от 14.00 часа в Дом-паметник "Йордан Йовков". Поканата е от Регионалния исторически музей, Фондация за изкуство "Йордан Петков" и НЧ "Палитра". Куратор на изложбата е Нели Вълчева – директор на варненска Арт галерия.  Експозицията е създадена по проекта "Операта - музикалната..

публикувано на 18.05.24 в 11:38

И авиомузеят в Бургас се включва в Европейската нощ на музеите

Авиомузей - Бургас ще се включи в Европейската нощ на музеите с вход свободен. Разнообразие от прожекторни светлини ще създадат визуален ефект върху самолетите, сред които има представители на селскостопанската, гражданската и военната авиация, съобщиха от музея.  Сред десетте самолетни експоната са Ту-154 и Ан-12, които са единствените, останали в..

публикувано на 18.05.24 в 11:17

С двудневен празник в Кипър отбелязват Европейския ден на "Натура 2000"

С двудневен празник - днес и в следващата събота в Кипър се отбелязва Европейският ден на екомрежата "Натура 2000", за какъвто е определен 21 май. Инициативите са организирани от Министерството на околната среда, Фондацията за опазване на Кипър, Кипърския център за екологични изследвания и други неправителствени организации. Програмата за деня..

публикувано на 18.05.24 в 11:08

Кола се преобърна до АМ "Тракия", водачът загина

Тежка катастрофа на магистрала "Тракия". Кола излетя от аутобана и се обърна в полето.  Инцидентът е станал около 9:30 часа в събота сутринта на 74-ия км в платното в посока Бургас. Загинал е водачът на автомобила "Фолксваген" – млад мъж. Той е бил сам във возилото.  Мъжът вероятно е изгубил контрол над него, то е преминало през мантинелата,..

публикувано на 18.05.24 в 10:54

Експерт: Светът няма надеждна защита срещу опасностите от изкуствения интелект

В момента светът няма "надеждна" защита срещу опасностите от изкуствения интелект, предупреди в интервю за вестник "Таймс" един от авторите на специален доклад по темата. Панел от 75 експерти от 30 страни е стигнал до заключението, че разработващите системите на изкуствения интелект, "разбират малко за това как работят техните системи" и..

публикувано на 18.05.24 в 10:42