Родината за българите и свободата за всички – разговор за цената на свободата в навечерието на 3 март с писателя емигрант проф. Иван Бързаков – психолог, поет, родолюбец.
"Виждах свободата – светещият залив на Триест ми даде сили да доплувам до брега", така разказва за своето бягство преди 46 години от родината и от тоталитаризма известният интелектуалец. За него свободата е абсолютна необходимост.
На 10 септември 1976 г. успява да стигне до Триест, Италия, преплувайки 11 км в Адриатическо море. След пребиваване в емиграционните лагери за бежанци, на 31 март 1977 г. реемигрира в САЩ. В периода 1977 – 1978 г. продължава следването си в New York City University, а през 1985 г. защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология.
България не беше само тоталитарна държава. Много неща имаме сега, не е само това, че можем свободно да пътуваме. Спомнете си, че ние не можехме един виц срещу Тодор Живоков да кажем. Трябваше да шепнеш...
За мен е патриот, който не си дава сметка, че е патриот. Най-големият патриот за мен е Христо Ботев", разказа в "Нощен Хориознт" проф. Иван Бързаков.
На 3 март честваме Националния празник на Република България и отбелязваме 145 години от Освобождението на страната ни. За отдаване почит пред подвига на българските опълченци, дали живота си за свободата на България, българските общини организират традиционно издигане на националния флаг и ритуал по полагане на венци и цветя. Заедно с това, на много места в страната са предвидени и чествания с празнични програми и събития.
Ocвoбoждeниeтo ce чecтвa за пръв път във Beлиĸo Tъpнoвo нa 19 фeвpyapи (3 мapт н. c.) 1879 г. B cтapaтa ни cтoлицa митpoпoлит Aнтим І, тoгaвa пpeдceдaтeл нa Учpeдитeлнoтo нapoднo cъбpaниe, oтcлyжвa пaниxидa в цъpĸвaтa „Cв. Бoгopoдицa“ в пpиcъcтвиeтo нa дeпyтaти и гpaждaни. Дeнят нa Ocвoбoждeниeтo нa Бългapия oт ocмaнcĸo влaдичecтвo e oбявeн зa нaциoнaлeн пpaзниĸ нa Бългapия през 1991 г.(/бел.ред.)
През 1978 г. Бързаков, заедно с група психолози, основава и ръководи в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието. През 1980 – 1982 г. създава системата OptimaLearning за максимално възприятие и развиване на мисълта. Номиниран е за наградата Grawemeyer за изключителни постижения в образованието със световно значение. През 2004 г. проф. Бързаков създава и уникален метод за бързо и дълбочинно проникване в изобразителното изкуство – AOLIA (Accelerated OptimaLearning In Art). Между 2004 и 2009 г. обучава с този метод отделни групи и индивиди в най-известните музеи в света. Автор е на книги с поезия и есеистика, като най-значима е трилогията: „Яростно в скръбта” (изд. „В. Станилов“, С., 2009, второ е-издание – LiterNet, 2010 и трето преработено издание, изд. Сиела, С., 2014), „В съня над пропастта“ (изд.„Сиела“, 2011, 2015) и „Лумнали огньове“ (изд. „Сиела“, С., 2013), която прави ярко впечатление в световната литературна общ-ност и става повод вече десет поредни години Иван Бързаков да бъде номиниран за Нобелова награда за литература.
През 2020 г. започва да публикува на страниците на сп. „Картини с думи и багри“ серия есета-анализи на известни живописни творби. Познат е на нашите читатели и с поезията и прозата си.
Още по темата в звуковия файл.
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..