Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Бързаков за цената на свободата в навечерието на 3 март

Проф. Иван Бързаков

Родината за българите и свободата за всички – разговор за цената на свободата в навечерието на 3 март с писателя емигрант проф. Иван Бързаков – психолог, поет, родолюбец.  

"Виждах свободата – светещият залив на Триест ми даде сили да доплувам до брега", така разказва за своето бягство преди 46 години от родината и от тоталитаризма известният интелектуалец. За него свободата е абсолютна необходимост.

Роден e на 13 декември 1942 г. в София. Първо следва английска, а после завършва българска филология в Софийския държавен университет. През 1976 г. работи като хоноруван преподавател по английски в експерименталното училище № 122 в София, прилагащо метода на д-р Георги Лозанов. 

На 10 септември 1976 г. успява да стигне до Триест, Италия, преплувайки 11 км в Адриатическо море. След пребиваване в емиграционните лагери за бежанци, на 31 март 1977 г. реемигрира в САЩ. В периода 1977 – 1978 г. продължава следването си в New York City University, а през 1985 г. защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология.

"Тази година отбелязваме 145 години от Освобождението на България. Върнах се тук, защото тук има изключителни българи. Аз прописах късно, на над 60 години и то съвсем случайно. Но мога да пиша само тук, в България. Стиховете просто се изсипаха ...както каза съпругата ми.

Свободата е винаги вътрешно понятие. Човек е свободен, само ако вътрешно е свободен. Може да си в затвора, и пак да си свободен и обратно. Когато не смееш да повишиш глас срещу началството си, ти си вътрешно несвободен. Много е важно да дишаш свободно. Да можеш да протестираш.

България не беше само тоталитарна държава. Много неща имаме сега, не е само това, че можем свободно да пътуваме. Спомнете си, че ние не можехме един виц срещу Тодор Живоков да кажем. Трябваше да шепнеш...

За мен е патриот, който не си дава сметка, че е патриот. Най-големият патриот за мен е Христо Ботев", разказа в "Нощен Хориознт" проф. Иван Бързаков.

На 3 март честваме Националния празник на Република България и отбелязваме 145 години от Освобождението на страната ни. За отдаване почит пред подвига на българските опълченци, дали живота си за свободата на България, българските общини организират традиционно издигане на националния флаг и ритуал по полагане на венци и цветя. Заедно с това, на много места в страната са предвидени и чествания с празнични програми и събития.

Ocвoбoждeниeтo ce чecтвa за пръв път във Beлиĸo Tъpнoвo нa 19 фeвpyapи (3 мapт н. c.) 1879 г. B cтapaтa ни cтoлицa митpoпoлит Aнтим І, тoгaвa пpeдceдaтeл нa Учpeдитeлнoтo нapoднo cъбpaниe, oтcлyжвa пaниxидa в цъpĸвaтa „Cв. Бoгopoдицa“ в пpиcъcтвиeтo нa дeпyтaти и гpaждaни. Дeнят нa Ocвoбoждeниeтo нa Бългapия oт ocмaнcĸo влaдичecтвo e oбявeн зa нaциoнaлeн пpaзниĸ нa Бългapия през 1991 г.(/бел.ред.)

През 1978 г. Бързаков, заедно с група психолози, основава и ръководи в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието. През 1980 – 1982 г. създава системата OptimaLearning за максимално възприятие и развиване на мисълта. Номиниран е за наградата Grawemeyer за изключителни постижения в образованието със световно значение. През 2004 г. проф. Бързаков създава и уникален метод за бързо и дълбочинно проникване в изобразителното изкуство – AOLIA (Accelerated OptimaLearning In Art). Между 2004 и 2009 г. обучава с този метод отделни групи и индивиди в най-известните музеи в света. Автор е на книги с поезия и есеистика,  като най-значима е трилогията: „Яростно в скръбта” (изд. „В. Станилов“, С., 2009, второ е-издание – LiterNet, 2010 и трето преработено издание, изд. Сиела, С.,  2014), „В съня над пропастта“ (изд.„Сиела“, 2011, 2015) и „Лумнали огньове“ (изд. „Сиела“, С., 2013), която прави ярко впечатление в световната литературна общ-ност и става повод вече десет поредни години Иван Бързаков да бъде номиниран за Нобелова награда за литература. 

През 2020 г. започва да публикува на страниците на сп. „Картини с думи и багри“ серия есета-анализи на известни живописни творби. Познат е на нашите читатели и с поезията и прозата си.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01