Регламентирано доплащане за медицинските услуги, които получаваме, вместо увеличение на здравната вноска, е едно от възможните решения за компенсиране на натрупания през последните 12 години финансов недостиг в здравната система. Предложението идва от Експертния клуб за икономика и политика. Оттам представиха анализ за инфлацията и цените в здравеопазването, който показва, че ако през миналата година общото поскъпване на живота у нас е било с 16.9 процента, то в здравеопазването този ръст е бил 8.7 процента.
Събраната информация на Експертния клуб за икономика и политика за периода от 2010 до 2022-ра година показва, че цените в здравеопазването са нараснали по-малко от тези в останалата част на икономиката. През 2020-та година заради пандемията и затварянето цените в здравната система растат по-бързо, но през следващите две години дупката между общото поскъпване и това в здравеопазването расте, обясни макроикономистът Стоян Панчев.
„Тази дупка, която е затворена в повечето от другите сектори, остава в този“
Другият проблем за здравната система е с по-дълга история – разликата между цените на клинични пътеки и реалните разходи за лечение, обясни икономистът Аркади Шарков. Той представи данни, с които се съпоставят двата показателя в една голяма болница у нас.
„Например клиничните пътеки за акушерство и гинекология, за които болницата има сключени договори, реалната цена на лечение спрямо цената на клиничните пътеки е 2.5 пъти. Същото, но в по-малка степен, важи и за клиничните пътеки за нефрология. Те са догонващи и с невъзможност за реално компенсиране, тъй като механизмите са силно ограничени, като например избор на екип“
Икономистите предлагат три възможни решения за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването. Сред тях е целево заделяне на пари от събраните приходи от акцизи, като сумата, която според тях може да се насочи към здравната система, достига до половин милиард лева годишно. Друга мярка е узаконяване на доплащането, а не вдигане на здравната вноска, както предложиха вчера от Българския лекарски съюз. Според Аркади Шарков такова увеличение ще се случи трудно.
„Не говорим за увеличение на доплащането, а за регламентиране. Наблюдавайки политическата обстановка, подобен тип решения - за увеличение на какъвто и да е данък, са трудни за реализация“
За регламентиране на доплащането в болниците се обяви директорът "Пирогов" д-р Валентин Димитров.
„Трябва да се излезе от даването на пари под масата. Никой лекар не иска това нещо. Аз не познавам човек, който иска да му се плаща под масата, ако има механизъм, при който той да си получи заработеното възнаграждение, заслуженото, защото е заслужено, което му се полага. Не може да искате от един професор, който е дал 30 години от живота си, да прави 12-часова операция и да стои на крак, 3 000 лв. да му бъде възнагражданието като основна заплата и да имаме 900 лв. избор на екип като пари, които се разпределят между целия екип".
Според представения анализ през миналата година медицинските услуги са поскъпнали с 10.4 процента, а лекарствата – с 8,2 процента.
Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година. Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..
Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..
Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс". Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..
Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..
ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..
Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..
С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..