Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Танев: Съсипаха го това машинно гласуване

Снимка: Ани Петрова

Съсипаха го това машинно гласуване, заяви пред БНР IT експертът Ясен Танев.

 „Това е систематичен процес по изключването на машините от всякаква логика за автоматизация. Първо машината престана да бъде кутия за електронните бюлетини и се превърна в печатарка. След това за да не се налага да броим колко е машинният и хартиеният вот, защото може да се окаже, че хората харесват повече да гласуват с машини, казаха, че ще се пише една таблица. Съдът върна текста, ЦИК реши да не обжалва. Това се превърна в тема за дисертация за политически науки“, коментира той в предаването „Хоризонт до обед“.

Танев подчерта, че в публикуваното задание към изпълнителя липсват 2 изречения, свързани с края на изборния ден и издаването на протокол, който показва как се е гласувало. Според него така машината вече не е нищо повече от „принтер“:

„Защо ЦИК са изтрили тези 2 реда? Защо искат съществуващият софтуер да бъде модифициран и това да отпадне? Защото не искат да може да се проверят разписките в кутията за разписки на машината или защото не искат да дадат възможност комисията да работи по-лесно, да погледне разписката и да препише цифрите? Може би идеята е, че искат само да се брои и да няма друга референция. Машините се изтриват като субект, те се превръщат в химикалки. Ние вече нямаме машинно гласуване в България“.

Имаше предложение в ЦИК за закупуване на 12 хил. калкулатора, подчерта с ирония IT експертът. Ситуацията е абсурдна, смята той:

Не може за 1 месец да направите нещо качествено. И да го направят, „Информационно обслужване“ трябва да получат наградата за "IT компания на годината". Това означава, че трябва да бъде бързо, качествено, киберсигурно, да обучат хората и това да е приложимо. Аз им пожелавам успех, защото това би било световна новина“.

Експертът призова ЦИК следващия път да не започват да си вършат работата 1 месец преди изборите, защото това е орган, който работи целогодишно. Според него „Информационно обслужване“ е под най-голям риск в момента.

Ако ги е страх от машинното гласуване, по-добре да го махнат, за да спестят едни милиони“, изказа мнението си той.

Имаме много лоши практики, каза още той и добави:

„Знам, че в ЦИК има хора, които разбират как нещата могат да бъдат направени. Онова, което не мога да разбера, е защо като се съберат заедно не излизат с решение или може би като не излезеш с решение е удобно, защото не могат да ти търсят отговорност. Най-вероятно кашата се получава от това, че от една страна не искат да се поема отговорност, от друга страна – че за да се покаже ангажираност сме се пренавили“.

За електронното управление Ясен Танев каза, че го има, но не винаги може да се намери лесно:

„И обществото, и държавната администрация са разделени на две групи. Едната група са хората, които искат да се върви към електронно управление и намаляване на административната тежест, за да може да се случват нещата по-лесно и да ни остане време да се занимаваме с ефективна дейност. От другата страна и в държавната администрация, и сред населението са онази група от хора, които казват „Нека си остане хартията, аз на компютърджии не вярвам“. Това е голямата битка в обществото и в държавната администрация – прогресивните сили и групи от хора и тези, които са свикнали да живеят в миналото и се доверяват на статуквото“.

Той е категоричен, че за да може да има дигитализация, то тя трябва да бъде разбрана. По думите му това е ролята на общностите, които трябва да разказват и обясняват. Според него електронизацията трябва да е систематичен процес и парите, които се харчат, да бъдат управлявани правилно.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сергей Лавров

Сергей Лавров разкритикува ЕС и изрази уважението си към САЩ

Руският външен министър Сергей Лавров разкритикува остро политиците от Европейския съюз на фона на сближаването между Кремъл и новата администрация на САЩ, предаде ДПА. Лавров заяви пред руски информационни агенции, че германската външна министърка Аналена Бербок, върховната представителка на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността..

публикувано на 11.04.25 в 17:30
Празник на Езиковата гимназия в Ловеч

75 години отбелязва първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч

Първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч отбеляза своята 75-годишнина с тържествена церемония и пиесата "Женитба“ на Готол, поставена от учениците. Ловешката езикова гимназия е наследник на Американския колеж в града, а от 15 февруари 1950 година  е със статут на  първата в България гимназия за чужди езици. Днес в..

публикувано на 11.04.25 в 16:51
Етнографския музей

Коларо-железарската и бакърджийската работилница в "Етъра" остават статични

Две от работилниците в Етнографския музей "Етър" край Габрово остават статични, след като и на последния конкурс не се явиха майстори с желание да ги заемат. Вече 60 години на чаршията в комплекса на открито се демонстрират характерните за района занаяти.  Коларо-железарската и бакърджийската работилница на чаршията в "Етъра" остават статични след..

публикувано на 11.04.25 в 16:31
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще се срещне с Владимир Путин

Американският пратеник в Русия Стив Уиткоф ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург, обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. ТАСС предава, че двамата ще обсъдят "урегулирането" на конфликта в Украйна, но че не би следвало да се очаква голям пробив в мирните преговори. Това е поредна визита на Уиткоф в Русия след..

публикувано на 11.04.25 в 16:10

Жители на столичния кв. "Слатина" искат читалище "Отец Паисий – 2023" да отвори врати

Жители на столичния квартал "Слатина" излязоха на протест пред сградата на Столичната община с настояване да отвори врати читалище "Отец Паисий – 2023".  Жители на района са участвали в строежа на сградата с дарения и труд, посочи един от протестиращите - Юлиян Андреев, който спомена и причините, заради които читалището не работи: "Измамното..

публикувано на 11.04.25 в 16:03
Васил Михайлов

Осъдиха на 4 г. затвор сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

На общо четири години затвор беше осъден синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил. Софийският районен съд го призна за виновен по няколко обвинения за хулигански действия и нанасяне на различни по степен телесни повреди. Наказанията за отделните деяния бяха между 6 месеца и 3 години и 3 месеца. След като му наложи най-високото..

публикувано на 11.04.25 в 15:57
Авиобаза

В авиобаза "Безмер" се проведе Ден на отворените врати

Ден на отворените врати се проведе в авиобаза "Безмер" по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови самолета СУ- 25 разполага авиобазата в момента, те бяха модернизирани през 2021 година. Максималната скорост,..

публикувано на 11.04.25 в 15:36