Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Русия се разработва нов вид военна операция с използването на ядрено оръжие

Руски военни в района на Херсон, септември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Русия се разработва нов вид военна операция с използването на ядрено оръжие. Това пише в статия в специализираното списание “Военна мисъл”, което се издава от министерството на отбраната.

Автори на статията са първият заместник-командир на ракетните войски със стратегическо предназначение генерал-лейтенант Игор Фазлетдинов и полковникът в оставка Владимир Лумпов.

Според тях Съединените щати планират “разгром” на Русия чрез “стратегическа операция”, чиято цел е унищожаването на възпиращия ядрен потенциал на страната.

За предотвратяването на “агресивния замисъл на Пентагона руските военни специалисти обсъждат и активно разработват операция на стратегическите сили за възпиране”.

Целта на операцията е да бъде отразено въздушно-космическото нападение на Съединените щати и НАТО, да бъдат неутрализирани американските системи за противовъздушна отбрана, да не се допуснат загуби във въздушно-космическото пространство над допустимото, както и да бъдат нанесени “неприемливи щети” на агресора с помощта на съхранения ядрен потенциал на Русия.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световната банка предвижда ръст на българския БВП от 3%

Икономиката на България ще нарасне през тази година с 3 процента от брутния вътрешен продукт, прогнозират от Световната банка в есенния доклад "Работни места и просперитет - икономическа актуализация за Европа и Централна Азия". Това е с 1 процентен пункт повече от прогнозата в юнския доклад на институцията. За следващата година от банката предвиждат..

публикувано на 07.10.25 в 21:58

Силен дъжд блокира подлези във Варна

Във Варна е усложнена обстановката заради падналия за кратко време силен дъжд. Затворени за движение са автоподлезите на ул. "Шипка" и на бул. "Васил Левски" при пресичането му с бул. "Княз Борис I".  В подлеза на ул. "Шипка" има и закъсал автомобил, уточняват от Областната дирекция на МВР във Варна. Няма пострадали. Причината - наводняване на..

публикувано на 07.10.25 в 21:45

Валежите продължават, оранжев код за 8 области

През нощта срещу 8 октомври в Дунавската равнина ще остане дъждовно, сочи прогнозата на НИМХ. На много места дъжд ще вали в североизточните и западните райони, а също така и в Рило-Родопската област. В югоизточните райони от страната валежите ще отслабват, на места временно и ще спрат. Ще духа най-често умерен западен вятър. Минималните..

публикувано на 07.10.25 в 21:32
Служители на полицията са в района в центъра на Мадрид, където се срути бетонната плоча на сграда в процес на ремонт, Испания, 7 октомври 2025 г.

Издирват 4 души в развалините на рухнала днес сграда в Мадрид

Пожарникари и полицаи с кучета продължават издирването на четирима души в развалините на рухналата по-рано днес сграда в Мадрид. Към момента се съобщава за трима ранени и четирима изчезнали. Сграда се срути в Мадрид, трима души са пострадали Архитектът на проекта за ремонт на сградата е сред издирваните, съобщиха от полицията в Мадрид. Другите..

публикувано на 07.10.25 в 21:12

Белият дом: Заплатите на федералните служители за периода на бюджетен блокаж може да останат неизплатени

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп предупреди, че няма да гарантира изплащането на заплатите на федералните служители за периода, в който е спряна работата на правителството, предаде Асошиейтед прес, като се позова на меморандум, разпространен от Белия дом. Това противоречи на дългогодишната политика по отношение преустановилите..

публикувано на 07.10.25 в 21:05

Учебни заедения в Букурещ и част от Югоизточна Румъния затварят утре заради очакваното лошо време

Комитетът за извънредни ситуации в Букурещ реши всички училища и детски градини в румънската столица да бъдат затворени утре заради очакваното лошо време, съобщава новинарският сайт Хотнюз, цитиран от БТА. Властите в югоизточните окръзи Гюргево, Яломица, Констанца и Кълъраш вече обявиха, че училищата и детските градини ще останат затворени утре заради..

публикувано на 07.10.25 в 20:48
Министър-председателят на Китай Ли Цян

Китайския премиер Ли Цян на посещение в Северна Корея

Китайският премиер Ли Цян ще посети Северна Корея тази седмица – първото подобно посещение на най-високо ниво след визитата на китайския лидер през 2019 г., предаде "Асошиейтед прес". Ли ще води правителствена делегация от четвъртък до събота, за да участва в проявите за отбелязването 80-годишнината от основаването на севернокорейската..

публикувано на 07.10.25 в 20:36