Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За свобода отвън или свобода отвътре

Доц. Светослав Живков: За да имаме Национално-освободително движение е бил необходим осъзнат национален елит

Радостин Христов за съзряването на народа, осъзнал пътя на свободата

2
Доц. Светослав Живков и Радостин Христов (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Възстановяването на българската държава е процес, чийто корени са във Възраждането, достигнал кулминационната си точка в Априлското въстание и извел българския въпрос на европейската политическа сцена. Стотици паметници в цялата страна напомнят за подвизи от времето на Руско-турската война, наречена от нашия народ Освободителна.

Знайни и незнайни българи са пожертвали живота си в това, народът ни да осъзнае и да получи свободата, която полага основата на Третата българска държава. Българското Опълчение, влиза в състава на руските военни сили и оставя в историята ни една епопея от героизъм и саможертва.

Много са драматичните моменти в хода на войната - боевете при Стара Загора, за прохода Шипка, при Плевен, тежкия зимен преход през Стара планина. Много жертви са дадени от страна на руската армия, в чийто състав са руснаци, украинци, белоруси, финландци, поляци и други националности. Румъния, Сърбия и Черна гора също участват – като съюзници на Русия. Всички тези събития пренаписват историята в края 19 век, като променят картата на Европа, на която се връща и свободна България.

На 3 март ще си припомним събитията довели до започването на Руско-турската война, дипломатическите ходове на западните държави, хода на войната, ролята на българското Опълчение и самият акт на свободата.

Доц. Светослав Живков 

"Свобода отвън или свобода отвътре - как този процес е изглеждал за българите в края на 19 века - това е от "болните" теми за бълагрското общество непосредствено след Освобождението. Защото съществувала гледната точка, че едва ли не свободата ни е дадена даром... В това отношение според мен, Иван Вазов дава най-ясният отговор в своите произведения.

Безспорно Руско-турската война е тази, която играе основна роля за възстановянането на българската държава, по точно за формирането на модерна държава в България, но войната има предистория.

Тази предистория е свързана с Априлското възстание, в което българите показват, че не желаят да живеят повече в Османската империя, която в края на 19 век е изключително ретроградна, изостанала и деспотична държава", каза за "Нощен Хоризонт" по БНР доц. Светослав Живков, преподавател по история в Софийския университет.

Радостин Христов
"Според мен Просвещението се превръща в ротор на цялата тази епоха, коиято днес ние разглеждаме като Българско Възраждане.

Неговият основоположник Паисий Хилендарски, който се счита за първият българин просвещенец и със своята "История славяноболгарская" се стреми да повдигне българският народен дух и поставя с делото си началото на неговото културно, духовно и морално израстване", сподели пред БНР Радостин Христов, студент във Исторически факултет на СУ.

"След това идва Национално-освободителното движение през началото на 19 век...Има един период от  50 - 60 години обаче, в които се "губи нишката" между делото на Паисий Хилендарски и делото на българите, които подемат Национално-освободителното движение. През тези 50-60 години българският народ съзрява бавно, с малки стъпки, но значими, израства в духовен план, в култура и образование, започва килийното образование, поставя се основа, върху която да се надгражда в средата на 19 век...

Тогава българите са вече осъзнати. Тогава излъчва свой елит, който да осъществява контакти с представители на всички политически и културни течения в Европа.

Това са Софроний Врачански, Георги Сава Раковски, които припомнят на западния свят в Европа, че България е била силна държава в миналото, че съществува такъв народ, който вече е съзрял в търсене на пътя на свободата", припомни още Радостин Христов.

Още по темата за дейността на българските революционни дейци в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любослав Костов, КНСБ: Подоходната политика не трябва да е заложник на политически интриги

Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..

публикувано на 24.11.24 в 10:38

Русия и Украйна взаимно се атакуваха с дронове

Силите за противовъздушна отбрана на Украйна са унищожили над 10 руски дрона, които са били насочени към Киев тази сутрин, предадоха Ройтерс и Украинформ, като цитират изявление на украинската армия. Засега не се съобщава за пострадали или щети в резултат на нападението, съобщи военната администрация на Киев в "Телеграм". Информацията за..

публикувано на 24.11.24 в 10:35
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: Няма как да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

Няма как да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ .  Това каза пред БНР заместник-председателят на БСП Кристиан Вигенин, евродепутат от ПЕС, като добави, че желанието на БСП-Обединена левица (БСП-ОЛ) е за максимално широка подкрепа за програмно правителство. "Всичко е в ръцете на спечелилата политическа формация, а както виждаме - подходът на..

публикувано на 24.11.24 в 10:34

Седмица на относителността в българския политически живот

Ако ви е спрял часовникът, не се притеснявайте, от изминалите 7 дни се уверихме, че времето няма никакво значение, а Айнщайн трябва да бъде стожер на политическата класа, защото както знаем всичко е относително, особено за 51-ия парламент. Седмицата доказа, че може да  се поставят рекорди по безвремие, уникалности на общуването, любов..

публикувано на 24.11.24 в 10:08
Част от децата, родени в в Неонатологичното отделение на болница

Историите на недоносените бебета от Русе

Точно преди седмица отбелязахме Световния ден на недоносените деца . Тогава екипът на Неонатологичното отделение на болница "Канев" в Русе организира празник , на който покани десетки семейства на порасналите им вече пациенти. 17 ноември – Световен ден на недоносеността Майките на недоносените деца, родени в Русе и отгледани от лекарите..

публикувано на 24.11.24 в 10:05
Д-р Тургай Калинов

Младият хирург д-р Калинов: Все още мечтая да посетя космоса

Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай Калинов е героят в днешното издание на "Горещо сърце". Той беше сред отличените млади медицински надежди по време на наградите "Лекар на годината" на Българския лекарски съюз. Д-р Калинов е завършил..

публикувано на 24.11.24 в 10:00

Морски бури спряха фериботи в Гърция

Силни морски бури спряха част от фериботите в Гърция. Силният вятър нанесе щати. Временно е спряно движението на всички фериботи от Кавала, Керамоти и Волос към островите. На остров Лимнос вятърът отнесе покривите на къщи, наводни се пристанището. Засегнати са всички острови в Егейско море от морски бури. Властите предупреждават..

публикувано на 24.11.24 в 09:21