Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За свобода отвън или свобода отвътре

Доц. Светослав Живков: За да имаме Национално-освободително движение е бил необходим осъзнат национален елит

Радостин Христов за съзряването на народа, осъзнал пътя на свободата

2
Доц. Светослав Живков и Радостин Христов (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Възстановяването на българската държава е процес, чийто корени са във Възраждането, достигнал кулминационната си точка в Априлското въстание и извел българския въпрос на европейската политическа сцена. Стотици паметници в цялата страна напомнят за подвизи от времето на Руско-турската война, наречена от нашия народ Освободителна.

Знайни и незнайни българи са пожертвали живота си в това, народът ни да осъзнае и да получи свободата, която полага основата на Третата българска държава. Българското Опълчение, влиза в състава на руските военни сили и оставя в историята ни една епопея от героизъм и саможертва.

Много са драматичните моменти в хода на войната - боевете при Стара Загора, за прохода Шипка, при Плевен, тежкия зимен преход през Стара планина. Много жертви са дадени от страна на руската армия, в чийто състав са руснаци, украинци, белоруси, финландци, поляци и други националности. Румъния, Сърбия и Черна гора също участват – като съюзници на Русия. Всички тези събития пренаписват историята в края 19 век, като променят картата на Европа, на която се връща и свободна България.

На 3 март ще си припомним събитията довели до започването на Руско-турската война, дипломатическите ходове на западните държави, хода на войната, ролята на българското Опълчение и самият акт на свободата.

Доц. Светослав Живков 

"Свобода отвън или свобода отвътре - как този процес е изглеждал за българите в края на 19 века - това е от "болните" теми за бълагрското общество непосредствено след Освобождението. Защото съществувала гледната точка, че едва ли не свободата ни е дадена даром... В това отношение според мен, Иван Вазов дава най-ясният отговор в своите произведения.

Безспорно Руско-турската война е тази, която играе основна роля за възстановянането на българската държава, по точно за формирането на модерна държава в България, но войната има предистория.

Тази предистория е свързана с Априлското възстание, в което българите показват, че не желаят да живеят повече в Османската империя, която в края на 19 век е изключително ретроградна, изостанала и деспотична държава", каза за "Нощен Хоризонт" по БНР доц. Светослав Живков, преподавател по история в Софийския университет.

Радостин Христов
"Според мен Просвещението се превръща в ротор на цялата тази епоха, коиято днес ние разглеждаме като Българско Възраждане.

Неговият основоположник Паисий Хилендарски, който се счита за първият българин просвещенец и със своята "История славяноболгарская" се стреми да повдигне българският народен дух и поставя с делото си началото на неговото културно, духовно и морално израстване", сподели пред БНР Радостин Христов, студент във Исторически факултет на СУ.

"След това идва Национално-освободителното движение през началото на 19 век...Има един период от  50 - 60 години обаче, в които се "губи нишката" между делото на Паисий Хилендарски и делото на българите, които подемат Национално-освободителното движение. През тези 50-60 години българският народ съзрява бавно, с малки стъпки, но значими, израства в духовен план, в култура и образование, започва килийното образование, поставя се основа, върху която да се надгражда в средата на 19 век...

Тогава българите са вече осъзнати. Тогава излъчва свой елит, който да осъществява контакти с представители на всички политически и културни течения в Европа.

Това са Софроний Врачански, Георги Сава Раковски, които припомнят на западния свят в Европа, че България е била силна държава в миналото, че съществува такъв народ, който вече е съзрял в търсене на пътя на свободата", припомни още Радостин Христов.

Още по темата за дейността на българските революционни дейци в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Втора група от наши сънародници се завърна от Ливан

Успешно приключи и вторият евакуационен полет, който екип на Държавния авиационен оператор извърши днес от Бейрут, столицата на Ливан. Правителственият "Еърбъс" с български граждани на борда кацна на летище София. С вчерашния първи полет бяха прибрани 89 български граждани и членове на техните семейства.  На летище София пристигна първата група..

публикувано на 01.10.24 в 19:46
Израелската ПВО система

Изстреляни са ракети от Иран към Израел, съобщи израелската армия

Израелските сили за отбрана (Цахал) съобщиха, че от територията на Иран са били изстреляни ракети към Израел, предаде АФП. "Преди малко от Иран бяха изстреляни ракети към Държавата Израел", се казва в изявлението на военните. Сирени за въздушна тревога бяха задействани на цялата територия на Израел . Експлозии ехтят и над Йерусалим,  предаде..

публикувано на 01.10.24 в 19:35
Дмитрий Песков

Песков: Русия не очаква промяна в политиката на НАТО

Русия обяви, че не очаква промяна в политиката на НАТО, след като новият Марк Рюте оглави Алианса. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта, че руският президент Владимир Путин познава Рюте и са се срещали в миналото.  В Москва познават Марк Рюте, дори е имало надежди, че могат да бъдат изградени по думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков..

публикувано на 01.10.24 в 19:29

2,8 млрд. лева бюджетен дефицит се очаква в края на септември

2,8 милиарда лева бюджетен дефицит се очаква в края на септември, сочат прогнозните данни на Министерството на финансите.  Това е около 1,4 на сто от прогнозирания брутен вътрешен продукт, като по-високият темп на нарастване на разходите се дължи основно на социалните плащания, става ясно от съобщението на институцията. Постъпленията спрямо миналата..

публикувано на 01.10.24 в 19:04
Танкове на израелската армия маневрират в зона в Северен Израел близо до израелско-ливанската граница, 1 октомври 2024 г.

От израелската армия заявиха, че навлизането в Ливан е ограничено и на неголямо разстояние от границата

Израелски командоси и парашутни части навлязоха през нощта в Ливан в рамките на "ограничена сухопътна операция", както я определят, насочена към погранични позиции на шиитската групировка "Хизбула", които застрашават Израел. "Ограничена и целенасочена" израелска сухопътна операция в Ливан Наземната операция ще продължи успоредно с бойните..

публикувано на 01.10.24 в 18:41
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: Бих работил добре и с Тръмп, и с Харис

"Украйна има пълното право да нанася удари в дълбочина по територията на Русия - това заяви новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте, който официално встъпи в длъжност тази сутрин.   Той каза още, че полагащото се място на Украйна е в Алианса и трябва да се работи за нейния необратим път към него. "Украйна води война на самоотбрана. Това..

публикувано на 01.10.24 в 18:25
Първан Симеонов

Първан Симеонов: 50% ще изберат мястото, където България е - при западните ЕС и НАТО

Макар доверието към НАТО в България да не е крещящо, то мъничко расте напоследък. Доверието към ЕС у нас е традиционно високо и то расте, това означава хващане за познатото, показва социологическо проучване на "Галъп интернешънъл Болкан" за нагласите на българите към ЕС и НАТО. В предаването "Нещо повече" Първан Симеонов коментира..

публикувано на 01.10.24 в 18:14