Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов поглед към поетесата Анна Ахматова в спектакъла - „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“

Майя Праматарова и Тита Димова-Вантек (от ляво на дясно)
Снимка: Пламена Бачийска

Майя Праматарова, Тита Димова-Вантек, режисьорката Катя Петрова и актрисата Линда Русева, част от екипа на проекта и спектакъла „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“ гости в "Нощен Хоризонт" с един по специален поглед към поетесата Анна Ахматова.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” и с любезното съдействие на Галерия „Credo Bonum“.

Къде свършва изкуството и къде започва животът – eдин от въпросите, зададени в „Анна. Допълненареалност. Репетиция“.

Пиесата, вдъхновена от Сребърния век и от живота на Анна Ахматова, е колкото за хората от преди век, толкова и за нашето време.

От екипа споделят, че „...за нас са важни датите, свързани с живота й – на рождения й ден започнахме репетициите на „Анна. Допълнена реалност. Репетиция“, а в деня на сбогуването с нея ще завърши втория ни цикъл от спектакли, които ще представим в галерия Credo Bonum на 1, 2, 4 или 5 март от 19 часа.

„Анна. Допълнена реалност. Репетиция.“ е спектакъл на Катя Петрова (режисьор), Линда Русева (актриса), Майя Праматарова (автор), Тита Димова-Вантек (сценограф). Мила Лозанова (плакат), Невена Праматарова (звук), Кайя Христова (фотограф и медия), Катерина Бабурска (видеограф), Жасмина Тачева/ (преводач).
Тита Димова-Вантек и Майя Праматарова (от ляво на дясно)
Майя Праматарова е драматург, театрален критик и преподавател. Автор е на пиеси, играни в Белгия, България, Русия, Канада, САЩ и Финландия.

Тита Димова-Вантек завършва „Сценография“ в Нов български университет. Има многобройни участия във фестивали  у нас и по света. Номинирана е и е носител на множество награди за декор.

Катя Петрова е режисьор, ученик на Юлия Огнянова и е един от режисьорите придали друго лице на съвременния български театър. Спектаклите й се радват на адмирации от страна на публика и критика. Спектакълът й „История за чайка и банда котараци“ по Луис Сепулведа е отличен с „Икар“ от Съюза на артистите, с „Гран при“ и още 6 награди на Международния куклен фестивал „Златният делфин“ във Варна и с „Гран при“ на Международния фестивал на куклените театри в Крагуевац – Сърбия.

Линда Русева е актриса. Русева участва в редица филми и телевизионни сериали, а в последните три години работата й е свързана с аудиокнигите и радиотеатъра. Автор е на рубрика в „Арт Ефир“ на програма „Христо Ботев“ на БНР.

В предаването ще чуете и гласа на Анна Ахматова, която чете свои стихотворения. Записите се пазят в „Златния фонд” на БНР и са предоставени от Централния държавен звуков архив в Москва.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59