Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без протоколи на хартия за скъпоструващите лекарства от началото на март

Снимка: БГНЕС
Без протоколи на хартия за много от хората с хронични заболявания, които се лекуват с медикаменти, заплащани от Здравната каса – това влезе в сила от средата на седмицата чрез въвеждане на възможността за издаване на електронен протокол за скъпоструващи лекарства, когато не се изисква експертиза от страна на Здравната каса. Поредната стъпка от дигитализацията в здравеопазването беше приветствана от пациентски организации, но от Българския лекарски съюз посочиха, че ще се учат в движение как да издават електронни протоколи. От Здравната каса не отговориха конкретно на въпроса на „Хоризонт“ какви са възможните начини, по които даден пациент ще бъде информиран от техни служители, че протоколът му е одобрен и може да получи рецепта за нужните му лекарства.


До края на април лекарите специалисти, които проследяват хроничното заболяване на даден човек, ще могат да изберат какъв протокол да му издадат – хартиен или влезлият в сила от 1 март електронен. Пътят при варианта с хартията е по-дълъг, разказва Елисавета Котова, една от няколкостотинхиляди диабетици у нас, които разчитат на Здравната каса за животоподдържащи лекарства, изписвани с протокол IC. Документът вече може да се издава за срок от 12 месеца, така че хората да не се разкарват повече от веднъж годишно. Преди да отиде при своя ендокринолог, Елисавета минава през медицински изследвания, за да може лекарят да прецени дали терапията се запазва. Следва попълване на няколко вида документи и издаване на хартиен протокол в 3 екземпляра – два от тях се дават на пациента.  

С рецептата човек отива в аптеката, където представя третия екземпляр от протокола. Според Елисавета този път отнема минимум 2 дни време. В София, където живее жената, заверяването на протокола в районната каса се случва веднага след като й дойде редът, освен ако няма промяна в предписаното лечение. 

Снимката е илюстративна

Относно готовността на лекарите специалисти да извършват новата услуга, от организацията твърдят, че ще се учат в движение и че имат амбиция и желание за прогрес. С издаването на електронен протокол няма да има нужда да бъде разпечатана нито една страница, освен амбулаторният лист, който пациенти и лекари разписват, посочиха още от съсловната организация. Отпада разкарването на хората до районната каса, както и нуждата да пазят и занесат в аптеката хартиен екземпляр. 

Все още не е ясно по какви начини ще бъдат информирани те, че протоколът им е одобрен от Здравната каса. Оттам не изброиха възможните начини, въпреки конкретния въпрос, който отправи „Хоризонт“.


Пациентите с наследствени нарушения на кръвосъсирването, сред които са хората с хемофилия, използват друг вид протоколи – 1 А – които изискват експертиза от страна на Здравната каса. Това означава, че след подаването им от лекар специалист, комисия в касата се събира, за да разгледа подадената информация и се произнася за лечението на човек.

От 1 април се очаква да бъде въведен електронен протокол за изписване на лечение след експертиза от комисия в районната здравна каса. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06