"Много важно е да се изясни какво разбираме под съдебна реформа. За едни това е смяната на един магистрат с друг. За други - да се създадат допълнителни репресивни органи, които евентуално да бъдат политически овладени. За трети - непрестанно ожесточаване на наказателната репресия, а в цял свят се знае, че повишаването на наказанията обикновено не води до намаляване на престъпността. За мен всичко, което се прави в една публична система, трябва да се персонализира. Не трябва да говорим за прокуратурата и за съда, а трябва да бъде ясно, че това е прокурор Иванов и съдия Петрова. Крайно време е тази система да стане максимално прозрачна - да има електронни призовавания, да има лесен достъп до документите".
Това каза пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на Софийския университет, ръководител на проекта "Юридически барометър". И посочи големия въпрос - защо се интересуваме кой е главен прокурор.
"Този закон вероятно ще бъде приет. Това ще доведе вероятно до куп сигнали за нарушения и най-вероятно главният прокурор ще бъде отстранен, докато тече разследване. Но с това ще бъде постигнат и един страничен ефект - че всеки следващ главен прокурор ще може да бъде подложен на същото, а в дълбочина системата няма да бъде пипната. Нека се направи нещо такова, но задължително да върви и със сериозни промени в наказателния процес. Наказателният процес трябва да бъде направен максимално състезателен - както в гражданския процес има ищец и ответник, а съдът е арбитър. Прокурорът е адвокатът на държавата, а в момента въобще не е така. Като прокурор вие имате драматично по-различни и по-големи правомощия от мен като защитник. Решавате, че имате данни за Иван Петров и ги давате на пресата, а аз не мога да кажа нищо, не мога да коментирам. А какво правим, когато сме в обратната хипотеза? Обществото знае или основателно подозира, че някой извършва нещо неправомерно, но прокуратурата отказва да се самосезира".
В предаването "Неделя 150" проф. Вълчев допълни, че в случая с нелегалните мигранти фокусът е в неправилна посока - върху самите мигранти, а трябва да е върху каналджиите.
Относно закона за движение по пътищата - по думите му, той е един от най-променяните, но проблемът всъщност е заради неспазване на правилата за движение по пътищата.
"Трябва не толкова да се ожесточи репресията, колкото да няма много случаи, в които да не бъдеш наказан. Не наказанието да е страховито, а да не можеш да се измъкнеш от него... Губим цялата систематика на наказанията. Не може едно наказание заради извършено по непредпазливост деяние да е по-тежко от едно умишлено престъпление".
Интервюто на Явор Стаматов с проф. Даниел Вълчев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..