Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ролята на Великобритания във войната в Украйна ще се увеличава"

Валентин Вацев: Намираме се в период на военни сблъсъци, те бележат прехода от еднополярен към многополярен свят

"Войната в Украйна е характерен белег за упадъка на глобалния хегемон САЩ"

Валентин Вацев
Снимка: Ани Петрова

"САЩ не разрешават на Украйна да мисли за мир и това ще продължи до края на лятото или началото на есента. Какво да се прави, когато Русия не може да загуби на бойното поле, а Украйна не може да спечели на бойното поле? Това е конструктивен политологическо-фундаментален проблем. Какво трябва да прави българското общество при това положение? Трябва да има отговорно ръководство, което да не живее в пропагандния измислен свят, а в света на здравите физически факти. Централният проблем на българското общество е как се отнасяме към войната и какво очакваме от нейния край".

Това каза пред БНР геополитическият анализатор Валентин Вацев.

И допълни, че "Украйна се готви за велико пролетно настъпление".

"В списъка от възможни продължители на руската политика на президентско равнище Евгений Пригожин не участва. Но тези въпроси днес не са актуални, ще бъдат актуални догодина, когато войната е завършила по някакъв начин. И двете държави - Русия и САЩ, имат нужда от тази година, за да приключат войната, тъй като догодина имат важни задачи. Вашингтон ще трябва да започне да решава тайванския въпрос".

В предаването "12+3" анализаторът посочи, че войната в Украйна е характерен белег за упадъка на глобалния хегемон САЩ.

"В момента те търсят начин да могат да излязат от ситуацията на дехегемонизация по възможно най-почтения и приличен начин. Тази война е слабост за тях, не сила. Еднополярният свят е достояние на историята. Докато се формира нов многополярен свят, светът ще страда от няколко военни кризи с катастрофални резултати... Навлязохме в период на военни сблъсъци, които бележат прехода от еднополярен към многополярен свят".

По думите на Вацев това е последната голяма война на Америка, която не е световно популярна.

"Войната трябва да завърши с някакви преговори през есента. Америка няма време за губене, защото трябва да се насочва към Китай, прехвърляйки отговорностите си към Великобритания. Ролята на Великобритания във войната в Украйна ще се увеличава. Русия също няма време за губене. Предстои създаване на съюзна държава, в която ще влизат днешна Русия, Белорусия и това, което ще се получи като Украйна в резултат на руските действия на украинска територия. Това ще бъде съюзна държава с трима президенти, за които отсега се правят залози".

Той очерта две събития, които могат да променят глобалното отношение на НАТО към участие във войната:

"Развитие на събитията в Приднестровието - малка територия, която е интересна, защото там има стари складове с не по-малко от 20 000 тона боеприпаси. От това богатство има силна нужда. Това е тлеещ фитил на бомба. Другата възможност е влизане на Полша в теорията на Западна Украйна. Това се желае от управляващата политическа класа в Полша. Има вариант Кремъл да се отнесе спокойно към полско завземане на Западна Украйна".

Според него към средата на този век Китай ще бъде хегемон и отсега страната е започнала с глобалиситическите концепции.

Интервюто на Петър Волгин с Валентин Вацев в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15