Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш, пита поетесата

Христина Гутева за поезията като абстракция и защо коренът е цвете

2
Христина Гутева
Снимка: Личен архив

В "Нощен Хоризонт" отново разговор за литературата като призвание, работа и хоби.

"Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш?" пита в "Нощен Хоризонт" поетесата Христина Гутева. Тя има публикувани разкази и стихотворения във вестници и списания, издадени две книги, занимава се с фотография и изработва фигури от дърво.

От 2015 г. тя се занимава с фотография, като една от нейните снимки става корица на поетичната ѝ книга „Коренът е цвет”,  издадена от  „Библиотека България”,  София,  2018 г. Нейни фотографии са публикувани в сайтовете „Кадър 25” и „Диаскоп комикс”.

Има силен интерес към психология, философия, антропология, астрономия, будизъм, източните бойни изкуства и подобни. Известно време посещава курс по тай-чи. Понастоящем тя продължава да пише, снима и да изработва фигури от дърво. Самата тя казва, че ще продължава да търси и други начини да изразява себе си.



"Хората на изкуството трябва да са задължително и будители, те трябва да напомнят на обществото за тържествени дати като Националния празник - 3 март, който отмина преди ден, те са тези, които трябва да държат духа на народа буден, да го пазят и да го повдигат и да го правят по-силен и да не забравяме историята си", каза още пред БНР Христина Гутева.
Христина Гутева
През 2012 г. е на екскурзия в Индия – основно щатите в подножието на Хималаите, където посещава редица храмове и будистки манастири, измежду които е и резиденцията на Далай Лама в Дхарамсала, щата Химачал Прадеш. Среща се с монасите, като един от тях тогава е бил на 108 години. За кратко е в Раджастан и пустинята Тар. Пътуването и завършва със Златния храм в Амритсар и Тадж Махал в Агра. При все желанието ѝ да пише за Индия, това не се случва.

Скоро след завръщането си в България започва да пише стихове в т.н. лапидарен стил, част от които са събрани в поетичната ѝ книга.

Има публикувани разкази във вестник „Балчишки телеграф”, сайтовете „Разказвачите” и „Кадър 25”, както и  „Кула” – списание за култура, литература и изкуство на община Казанлък. В същото списание са публикувани и нейни стихове. Има още публикувани стихове  в „Кадър 25”, „Тетрадката”,  „ Нова асоциална поезия”, „Диаскоп комикс”,  „Е-същност”, „Литературен вестник”, „Подслон”, „Кръстопът”.

"Днес нещата са много различни от историческа гледна точка. Не мисля, че можем да върнем духа на нашите предци, защото всяко време изисква своята нагласа и своето отношение, своят начин, по който да се приема и и да се отговаря, и да се участва. Но това не означава, че не трябва да знаем откъде са дошли, каза още Гутева.

"Думите са голяма сила, защото от един разговор може да си повдигнеш духа, но може и да се случи и обратното...затова трябва да внимаваме как ги използваме. Защото думите изграждат мостове, но събарят и стени... те са сближаващи и раздалечаващи хората...", сподели още пред БНР Христина Гутева.

Христина Гутева е родена 1966 г. в Бургас. Живее и израства в Балчик до завършването на средното си образование. През 1991 г. завършва ТУ-Варна и остава да живее в морската столица. През 1999 г. издава първата си книга с разкази и есета „Бягство в светлината“, изд. „Зограф”, Варна. Изучава магистърска програма по психология във ВСУ "Черноризец Храбър", 2000 г. ”. 

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00