Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великолепие и разруха - ще се превърне ли остров Св. Кирик и Юлита в център за изкуства?

Снимка: архив

Помощник-генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и началникът на отдел "Европа" Берта де Санкристобал ще посетят созополския остров Свети Кирик и Юлита. На място те ще се запознаят с проекта за изграждането на Световен център за изкуства на острова.

Миналата година по инициатива на областния управител на Бургас Мария Нейкова се актуализира статутът на Св. Кирик и Юлита като историческа недвижима културна ценност с "национално значение".

"Очакваме да бъде забелязана историческата ценност и стойност на остров Св. Кирик и Юлита. Там има хилядолетна история, има наслоявани множество култури. Единствено с подкрепата на ЮНЕСКО може да бъде превърнат в световен културен център. (…) За да бъде забелязана тази красота, всичко онова, което нашите предшественици са оставили", коментира пред БНР областният управител Мария Нейкова.

С помощта на 300 000 лева, осигурени от служебното правителство, вече се укрепва една от сградите на острова – рибарското училище.

Нейкова е оптимист, че островът има бъдеще като културен център. Тя изрази очакване да се търсят възможности за финансиране и по европейски фондове. 

Каменни котви са открити от водолази от подводна експедиция на Националния исторически музей. Древното пристанище е било  разположено западно от остров Св. Кирик и Юлита край Созопол. Формите на котвите свидетелстват, че са използвани през ХV-ХІІ век пр. Хр. от крито-микенски, карийски или финикийски мореплаватели в епохата преди Троянската война. Снимка: БГНЕС

Трябва да се погрижим за нашето културно наследство, категорична е Мария Нейкова. По думите ѝ България е сред страните с най-голямо културно богатство, но е проявявала престъпно бездействие спрямо него.

"Там доста артефакти бяха намерени. Идеята е да стане средище от музеи и галерии. Има и присъдружни сгради, които ще се развиват. Всичко е във фаза, в която все още вървят идеи", коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

Свети Кирик и Юлита е единственият български остров, свързан със сушата чрез вълнолом. Счита се, че на острова е бил разположен най-древният град по българките земи и че там е било сърцето на Аполония. Археологическите разкрития дават основание на учените да смятат, че островът е изпълнявал ролята на Акропол на древния гръцки град–държава Аполония Понтика. През Средновековието там е издигната първата базилика у нас, а по-късно се е помещавал и един от най-важните за региона манастири, носещ името на двамата светци. Като територия островът е 82 декара. Сега там има рушащи се, изоставени сгради. Една част от него е военноморска база с отпаднала необходимост, сред другите сгради е старо рибарско училище. От 1965 година островът е паметник на културата.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03