Всички опити да се постави таван на цените или на надценките най-вероятно ще завършат с неуспех, тъй като това противоречи на функционирането на пазарната икономика. Този механизъм обясни пред БНР Михаил Кръстев, икономист и член на Съвета по икономически и публични политики.
„От друга страна не може да очакваме, че държавата ще бъде пасивен свидетел на случващото се с инфлацията. Има правомощия, но те не са свързани с поставяне на максимална надценка. Това може да прогони различни инвеститори от българския пазар и да доведе до недостиг на стоки и услуги“.
Пазарната икономика може да функционира само при наличието на конкуренция, посочи още той.
„Ако има синхронизирано вдигане или сваляне на цените, имаме монопол. Регулаторните органи трябва да си свършат работата и да се установи дали има картелно споразумение. То може да се констатира, когато се проверят различните производители. Държавата не е безпомощна. Не трябва да се притесняваме, че ще разсърдим или изгоним някой. Трябва да се влезе в твърда комуникация с търговските вериги“
Малката потребителска кошница е с много по-висок темп на растеж на инфлацията през последната година, отчете още икономистът.
„Има дезинформираност, облечена в общ инфлационен индекс. За да се свали инфлацията, най-сигурният метод е да се ограничи паричното потребление и като цяло потреблението. Цените ще започнат да се понижават. Наливането на пари в икономиката чрез социални политики също допринася за нарастването на инфлацията. Политическата класа се интересува повече от електоралните си резултати, отколкото от щетите, които ще претърпи при евентуално управление. Когато наследят резултатите от собствените си решения, това едва ли ще е в тяхна полза“.
Виждам в реториката на няколко от партиите, които ще присъстват в следващото НС, темата за таван на цените, посочи Кръстев.
„Това е рецепта за катастрофа и недостиг на стоки и услуги. Популизмът действа по този начин. Темата за инфлацията трябва да бъде заложена в предизборната кампания, но не може да разчитаме, че политиците ще свършат работата на регулаторите“.
Цялото интервю на Силвия Великова с Михаил Кръстев може да чуете в звуковия файл.
Националната агенция за приходите провери 56 по-големи борси, тържища и складове в рамките на днешния ден. Установени са седем нарушения. Проверките са част от съвместната акция в цялата страна заедно с Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите. Контролните действия са осъществени в София, Варна..
Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс три неназовани източника. Замразените..
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..