Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на раздора

Снимка: БГНЕС

Столичният общински съвет ще обсъжда на днешното си заседание бъдещето на Паметника на Съветската армия. 

От ГЕРБ – СДС заявиха, че ще подкрепят искането на колегите си от Демократична България за преместването на монумента от центъра на София в музей. От ВМРО са на мнение, че в Княжевската градина трябва да бъде изграден монументален комплекс на основателите на българката държава. 

От БСП организират жива верига в защита на паметника, обявиха от градската организация. 

"Надписът не отговаря на истината", казва Петър Станков. Той е бил първият председател на Столичния общински съвет след демократичните промени. Той разказва за взетото през 1993 г. решение паметникът да бъде демонтиран от центъра на София.

Петър Станков   Снимка: Евелина Стоянова

"Тогава Янчулев ( един от кметовете на София след 1989 г. – бел. ред.) малко се огъна. С министъра на вътрешните работи измислиха, че било държавна собственост, че не може. Макар че бяха дошли тук кранове за демонтиране. Всеки път се разбунват духовете и след това – без резултат."

По онова време СДС е имал голямо мнозинство в Общинския съвет, спомня си Станков. Сега той възприема постъпката на мъжа, счупил паметната плоча, като активизиращо действие, "защото даже и на комунистите, които си гледат тяхното любимо творение, сигурно не им е приятно".

Снимка: Евелина Стоянова

Руди, който е роден през 1996 г. в Берлин, харесва паметника, защото има спомени от това място, но същевременно разбира българите, които не го харесват.

"Аз нямам връзка с Русия. Знам вашата история с Русия. Русия сега има много конфликти с Източна Европа, но този паметник няма връзка с днес", споделя той.

Граждани на Перник и Кюстендил, дошли да защитят паметника   Снимка: Евелина Стоянова

"Докладът няма абсолютно никаква правна тежест. Приемането означава просто Фандъкова да попита областния управител какво може да се направи с паметника. Това се прави само заради изборите", коментира пред БНР общинският съветник от БСП Николай Николов.

"Историята трябва да се пази и да не се подменя. Откакто беше счупена тази плоча, десните сили започнаха да се надигат", заяви той.

Този паметник не може да бъде премахнат. Няма такава технология, с която да бъде преместен, а това значи, че трябва да бъде унищожен, подчерта общинският съветник.

"Историята е такава, каквато е. Ние сме държава с традиции, с многовековна история и тази история трябва да се казва, каквато е. Историята не трябва да се зачерква, както го правим в последните 2-3 десетилетия, подменяме историята в учебниците", казва Йордан от Кюстендил.

Паметникът е на всички, не само на софиянци, изтъква друг гражданин на Кюстендил. По думите му, "група хора, исторически невежи, искат да премахнат един паметник, който е на цялата страна".

"Възмущение изпитваме. Паметта се променя. Смешно е, глупаво е да се воюва с паметници. Срамно, недостойно", изтъква жена от Перник и пита – така ли правят във Виена и Берлин с паметниците на Съветската армия.

"В една Германия има съветски паметници, на които не се посяга."

Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53