Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на раздора

Снимка: БГНЕС

Столичният общински съвет ще обсъжда на днешното си заседание бъдещето на Паметника на Съветската армия. 

От ГЕРБ – СДС заявиха, че ще подкрепят искането на колегите си от Демократична България за преместването на монумента от центъра на София в музей. От ВМРО са на мнение, че в Княжевската градина трябва да бъде изграден монументален комплекс на основателите на българката държава. 

От БСП организират жива верига в защита на паметника, обявиха от градската организация. 

"Надписът не отговаря на истината", казва Петър Станков. Той е бил първият председател на Столичния общински съвет след демократичните промени. Той разказва за взетото през 1993 г. решение паметникът да бъде демонтиран от центъра на София.

Петър Станков   Снимка: Евелина Стоянова

"Тогава Янчулев ( един от кметовете на София след 1989 г. – бел. ред.) малко се огъна. С министъра на вътрешните работи измислиха, че било държавна собственост, че не може. Макар че бяха дошли тук кранове за демонтиране. Всеки път се разбунват духовете и след това – без резултат."

По онова време СДС е имал голямо мнозинство в Общинския съвет, спомня си Станков. Сега той възприема постъпката на мъжа, счупил паметната плоча, като активизиращо действие, "защото даже и на комунистите, които си гледат тяхното любимо творение, сигурно не им е приятно".

Снимка: Евелина Стоянова

Руди, който е роден през 1996 г. в Берлин, харесва паметника, защото има спомени от това място, но същевременно разбира българите, които не го харесват.

"Аз нямам връзка с Русия. Знам вашата история с Русия. Русия сега има много конфликти с Източна Европа, но този паметник няма връзка с днес", споделя той.

Граждани на Перник и Кюстендил, дошли да защитят паметника   Снимка: Евелина Стоянова

"Докладът няма абсолютно никаква правна тежест. Приемането означава просто Фандъкова да попита областния управител какво може да се направи с паметника. Това се прави само заради изборите", коментира пред БНР общинският съветник от БСП Николай Николов.

"Историята трябва да се пази и да не се подменя. Откакто беше счупена тази плоча, десните сили започнаха да се надигат", заяви той.

Този паметник не може да бъде премахнат. Няма такава технология, с която да бъде преместен, а това значи, че трябва да бъде унищожен, подчерта общинският съветник.

"Историята е такава, каквато е. Ние сме държава с традиции, с многовековна история и тази история трябва да се казва, каквато е. Историята не трябва да се зачерква, както го правим в последните 2-3 десетилетия, подменяме историята в учебниците", казва Йордан от Кюстендил.

Паметникът е на всички, не само на софиянци, изтъква друг гражданин на Кюстендил. По думите му, "група хора, исторически невежи, искат да премахнат един паметник, който е на цялата страна".

"Възмущение изпитваме. Паметта се променя. Смешно е, глупаво е да се воюва с паметници. Срамно, недостойно", изтъква жена от Перник и пита – така ли правят във Виена и Берлин с паметниците на Съветската армия.

"В една Германия има съветски паметници, на които не се посяга."

Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05