Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Препятствията в живота са ме карали да ставам по-добър, сподели пред БНР авторът на музиката за песента "Не остарявай любов"

Хайгашод Агасян за музиката, която идва от сърцето

Тази година композиторът отбелязва 70-годишнина

Хайгашод Агасян
Снимка: Пламена Бачийска

"При всеки свой юбилей човек прави някакви равносметки. Аз съм извървял един дълъг път, за който не съжалявам...", разказа за БНР Хайгашод Агасян, специален гост в "Нощен Хоризонт". Само преди месец и нещо Агасян навърши 70-ет години. И срещата с него в ефира на БНР по програма "Хоризонт" е един своебразен празник, на който отбелязваме неговия юбилей.

Музика, която идва от сърцето! Така може да се определят творбите, които създава композиторът Хайгашод Агасян.

Неговата музика и песни вълнуват, завладяват, превръщат се в хитове. Повечето от нас помнят „Не остарявай любов”, „Добри познати”, „Хей, приятелю, здравей”, „Светът е хубав, светът е прекрасен”, „Бог да пази България” и още много, много други.

"На този 70 годишен юбилей, аз си спомних за т.нар. препятствия. Защото човек има неща, които понякога трябва да преодолее, за да върви напред и си дадох сметка, че тези препятствия всъщност не са ме препъвали, а са ме карали да се усъвършенствам, да бъда по-добър.

В учебниците по "Музика"  за пети клас на "Просвета" са ме сложили между първото поколение български композитори. И може да си представите какво мисли едно дете за мен, жив композитор, става ми мило и смешно, а аз много обичам да правя концерти за деца...Обичам децата, защото при тях няма фалш.

Според мен музикалните вибрации са били преди словото, както е написано в Бибилията. А иначе на правилно, успешно и без стрес присъствие на сцената се научих във ВИТИЗ, и там се запознах и с дългогодишния ми приятел Недялко Йорданов", спомни си още пред БНР Хайгашод Агасян.

"Има стихотворения, плачещи за музика...Кое е първото - текстът или музиката - лично аз винаги съм предпочитал първо стиха. И след това музиката. Малцина са тези, които могат по музика да напишат стихове...това е талант, огромно майсторство...

При мен музиката не мога да обесня как идва... Има стихотворения, които не стават за музика. Но ако дадено стихотворение е ритмично, мелодично, просто се лее, на второто прочитане тръгва музиката в мен...Аз си композирам във влака, в метрото, в автобуса", каза още Агасян в "Нощен Хоризонт".

Композиторът, който е безкрайно отговорен към работата си, към себе си.
Хайгашод Агасян
Хайгашод Агасян завършва Националното музикално училище „ Любомир Пипков” в гр.София  през 1972 год. и постъпва в Ансамбъла на Строителни войски. 1978 год. завършва  Националната Музикална Академия „ Панчо Владигеров” с основен инструмент виола  и продължава образованието си с майсторски клас – камерна музика . Специализира  камерна музика в Унгария и Франция. От 1979 - 1991год. работи в оркестъра към Младежки театър – гр.София, от 1991 – 1997 в театър „ Възраждане” .

Автор е на музиката към пиеси , които се поставят на сцената на драматичните  театри в гр. Смолян, Благоевград, Ловеч, Пазарджик, Добрич, Варна, София и др., както и пиеси за  деца, мюзикъли за деца и възрастни. Сред най – известните са: „ Ще те накарам да се влюбиш”, „Приключения опасни с герои сладкогласни”, „Вълкът срещу козата и трите и  козленца” и др.
Хайгашод Агасян
Многобройни са наградите и отличията, които е получил Хайгашод Агасян. През 1997 год. е награден с медал „ За заслуги към Строителни войски”. Ето и останалите: Награди от „Младежки конкурс за забавна песен”. Награди от конкурс за детска песен на БНР. Награди от конкурса „Милион чудеса” – гр. Банкя. Награда от конкурса за песен „София – вечна и свята” – награда на публиката. Награда от конкурса „Сладкопойна чучулига” гр. Бургас.Награда от международния конкурс Gala” Star Melody” – гр. Букурещ. Награди от конкуси за поп песен.

2004 год.. – награда на фондацията „ Маестро Димитър Вълчев” за музиката към спектакъла „ Умник над умници, юнак над юнаци” , поставена в Младежки театър  „Николай Бинев” гр. София. 2009г. е удостоен с орден „Св.Св. Кирил и Методий” първа степен , за заслуги към РБългария в областта на изкуството и образованието. 2010 год. е удостоен  от Върховния  читалищен съвет на Съюза на народните читалища  с почетното звание „Следовник на народните будители”. 2013 год. Арт Академия  към радио Classik FM  присъжда наградата и званието лауреат на „Златно перо” за принос към българската култура. 2016 год. е удостоен с медал на името на великия композитор Гомидас от Министерството на Диаспората на Република Армения, връчен лично от Н. Пр. Арсен Схоян – Посланик на Република Армения в България, за принос във връзка с признаването на геноцида над арменския народ от българския парламент. 2021 год. е  удостоен със званието „Почетен гражданин на София“ от Столичен общински съвет.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Методиева от Добрич се е посветила на социалните дейности

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с една жена от Добрич, която е посветила живота и професионалния си път на социалните дейности.  Работата й с хора с увреждания и интелектуални затруднение започва преди четвърт век, когато стартира фондацията й „Николай Чудотворец“.  Няколко години по-късно тя, заедно със съмишленици, създава и..

публикувано на 24.09.23 в 06:00

Анна Томова-Синтова: Разпяването е моята сутрешна закуска

"Непрекъснато си правя равносметки, не само на рождения ден. Винаги отделям време да помисля за преживяното, но и за бъдещето . Взискателна и с изисквания към себе си съм. Бях възпитана с много дисциплина . Никога в името на самопоказване или самоизтъкване".  С изкуството на Анна Томова-Синтова Сценичните образи на Анна Томова-Синтова..

публикувано на 22.09.23 в 17:47

Пламена Бачийска. Преди и след предаване

" Преди предаване се опитваш да се концентрираш, да влезеш в темата и в това, което те очаква . След предаване се усещаш като в безвъздушно пространство, разсеян и отпуснат си".  Това сподели в рубриката "От другата страна на радиото" на предаването "Хоризонт за вас" Пламена Бачийска, водещ на предаването "Нощен Хоризонт".  Тя работи в БНР вече 26..

публикувано на 22.09.23 в 16:31

Проф. Кирил Топалов: София е един благословен от Бога град

Проф. Кирил Топалов е носителят на тазгодишната Специална награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура. Отличието му бе връчено на церемония в Софийската градска художествена галерия от кмета на София Йорданка Фандъкова.  "Нашият град има особен дух и той се дължи на неговите творци“, каза столичният кмет на..

публикувано на 17.09.23 в 15:18
Маргарита Хинкова

Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години

Габровката Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години насам. Не е пропуснала нито ден да опише случилото се и между страниците на десетките тефтери и тетрадки са личните истории и тези на фамилията, включително важните за страната и града събития. Маргарита Хинкова е хроникьорът на семейството. Между страниците на дневниците и се чете и..

публикувано на 17.09.23 в 06:30

Весела Люцканова: Едно пътуване в литературата през най-съзнателната част от живота ми

„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“  Весела Люцканова . Люцканова е  писател и издател с петдесет творчески и издателски години  зад гърба си...

публикувано на 14.09.23 в 10:52
отец Димитър - храм

Отец Димитър: Храмът е дом за душите, които търсят Бога

Навършиха се 100 години от основаването на столичния храм "Свети Панталеймон" От 10 години отец Димитър е председател на столичния храм "Свети Панталеймон". През годините са направени редица ремонти и подобрения в светата обител. Извършва се редовно Богослужение. Целта е хората, които посещават храма, да се чувстват уютно, като у дома си,..

публикувано на 13.09.23 в 16:34