Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ицхак Фико Меворах от Кавала мечтае да направи музей на евреите в града

Снимка: Ирина Недева

В Кавала е била най-голямата еврейска общност след Солун. Ицхак Фико Меворах е един от евреите на Кавала, който се връща в родния си град и в момента работи за мечтата си - да направи музей на евреите в града. Той ни разказва историята зад изложбата архивни документи и снимки:


"Тук в Кавала се връщат 42 души, които са работили в трудовите лагери в България. Тук, на тази снимка, са на гарата, това е мой чичо, още един, която след войната отива в Палестина. И това е мой чичо, който работи около година в лагерите в България, а после бяга и се връща в партизанската съпротива тук в Гърция - един, двама, трима, четирима, петима, шестима… тези тук също работят в лагерите в България. А тези четиримата възстановяват еврейската общност в Кавала. Себатай Цимино, който оцелява в трудовите лагери на България, Морис Бенвениста, който бяга в Атина, Моис Песах - още един от лагерите в България. И това тук е баща ми, който е в партизанската съпротива от началото на войната. Преди три месеца намерих Дневника на Моис Песах, в който той описва ден по ден какво се случва в лагерите в България. Този дневник вече е в Яд Вашем и повярвайте ми той разказва много трудни неща, но такава е била истината и този дневник ще е един от експонатите в Музея на еврейската общност в Кавала, който е моят много голям и важен за мен, проект".

В Ксанти е имало голяма общност - хиляда и сто евреи, които са живели тук, посочи Меворах. 


"Тук виждате три жени, които си сменят религията, приемат християнството, за да оцелеят. И тук има трима много важни мъже - те работят като трудоваци в българските лагери - Сами Леви и Бенци Енцион. Един от тях става ключова фигура в Израелската социалистическа партия след създаването на държавата Израел. Виждате ги тези хора на снимката са в София. На всеки две седмици в неделя те могат да отидат до града".


"Това са хора от Серес, на снимката вървят пеша към Дупница. А това са складовете, в които на 3 и на 4 март 1943 г. ги събират всичките 1484  евреи от тук, и на 8 март те потеглят към Драма, а след Драма към Дупница, където остават 10 дена и от там към пристанището на Лом, откъдето с лодки ги транспортират към Виена. Една от тези лодки потъва и никога не става ясно кои са евреите, които стигат до Треблинка и кои не стигат до там. В същите тези влакове са евреите от другата част - евреите от Скопие и Сърбия. Над 11 хиляди души общо, около 4 хиляди от тази, от  гръцката част".

Много е важно да се знае, че евреите от този район не са имали възможността да оцелеят, подчерта Ицхак Фико Меворах и обясни: 

"Тогава българският кмет Георгиев казва на равина и на председателя на еврейската общност, че могат да оцелеят, само ако се запишат като българи. Тоест предлага на моя народ, който живее от толкова отдавна по тези земи, говори гръцки, част е от гръцката нация, да се пишат българи и така да не тръгнат към Треблинка и нацистките лагери. Но това е трудно решение, да смениш националността си".


"Тук виждате снимка от Драма. Същият този ден 8 март 1943. Първият ден на пътуването. Всички тези хора тръгват с влаковете. От Драма, Ксанти, Комотини. А тук са пред един от складовете, сега училище - това е нова снимка сега е училище от Горна Джумая тогава".

Последната спирка е вписването и проверката им по документи в Лом, добавя историята Ицхак Фико Меворах:

"Там българите предават всички евреи на германците и това е историята на Холокоста в Северна Гърция. Това е снимка на еврейското училище в Кавала, от 1895 година е сградата, в училището, което е част от системата на френския Алианс учат 5 езика, също и ладино, защото сефарадските евреи на Балканите говорят ладино - смес между испански, гръцки и турски. И българските евреи говорят ладино. Това е снимка на последния клас в еврейското училище. И всичките тези еврейски деца са пратени в Треблинка".

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50