Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ицхак Фико Меворах от Кавала мечтае да направи музей на евреите в града

Снимка: Ирина Недева

В Кавала е била най-голямата еврейска общност след Солун. Ицхак Фико Меворах е един от евреите на Кавала, който се връща в родния си град и в момента работи за мечтата си - да направи музей на евреите в града. Той ни разказва историята зад изложбата архивни документи и снимки:


"Тук в Кавала се връщат 42 души, които са работили в трудовите лагери в България. Тук, на тази снимка, са на гарата, това е мой чичо, още един, която след войната отива в Палестина. И това е мой чичо, който работи около година в лагерите в България, а после бяга и се връща в партизанската съпротива тук в Гърция - един, двама, трима, четирима, петима, шестима… тези тук също работят в лагерите в България. А тези четиримата възстановяват еврейската общност в Кавала. Себатай Цимино, който оцелява в трудовите лагери на България, Морис Бенвениста, който бяга в Атина, Моис Песах - още един от лагерите в България. И това тук е баща ми, който е в партизанската съпротива от началото на войната. Преди три месеца намерих Дневника на Моис Песах, в който той описва ден по ден какво се случва в лагерите в България. Този дневник вече е в Яд Вашем и повярвайте ми той разказва много трудни неща, но такава е била истината и този дневник ще е един от експонатите в Музея на еврейската общност в Кавала, който е моят много голям и важен за мен, проект".

В Ксанти е имало голяма общност - хиляда и сто евреи, които са живели тук, посочи Меворах. 


"Тук виждате три жени, които си сменят религията, приемат християнството, за да оцелеят. И тук има трима много важни мъже - те работят като трудоваци в българските лагери - Сами Леви и Бенци Енцион. Един от тях става ключова фигура в Израелската социалистическа партия след създаването на държавата Израел. Виждате ги тези хора на снимката са в София. На всеки две седмици в неделя те могат да отидат до града".


"Това са хора от Серес, на снимката вървят пеша към Дупница. А това са складовете, в които на 3 и на 4 март 1943 г. ги събират всичките 1484  евреи от тук, и на 8 март те потеглят към Драма, а след Драма към Дупница, където остават 10 дена и от там към пристанището на Лом, откъдето с лодки ги транспортират към Виена. Една от тези лодки потъва и никога не става ясно кои са евреите, които стигат до Треблинка и кои не стигат до там. В същите тези влакове са евреите от другата част - евреите от Скопие и Сърбия. Над 11 хиляди души общо, около 4 хиляди от тази, от  гръцката част".

Много е важно да се знае, че евреите от този район не са имали възможността да оцелеят, подчерта Ицхак Фико Меворах и обясни: 

"Тогава българският кмет Георгиев казва на равина и на председателя на еврейската общност, че могат да оцелеят, само ако се запишат като българи. Тоест предлага на моя народ, който живее от толкова отдавна по тези земи, говори гръцки, част е от гръцката нация, да се пишат българи и така да не тръгнат към Треблинка и нацистките лагери. Но това е трудно решение, да смениш националността си".


"Тук виждате снимка от Драма. Същият този ден 8 март 1943. Първият ден на пътуването. Всички тези хора тръгват с влаковете. От Драма, Ксанти, Комотини. А тук са пред един от складовете, сега училище - това е нова снимка сега е училище от Горна Джумая тогава".

Последната спирка е вписването и проверката им по документи в Лом, добавя историята Ицхак Фико Меворах:

"Там българите предават всички евреи на германците и това е историята на Холокоста в Северна Гърция. Това е снимка на еврейското училище в Кавала, от 1895 година е сградата, в училището, което е част от системата на френския Алианс учат 5 езика, също и ладино, защото сефарадските евреи на Балканите говорят ладино - смес между испански, гръцки и турски. И българските евреи говорят ладино. Това е снимка на последния клас в еврейското училище. И всичките тези еврейски деца са пратени в Треблинка".

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Иванов: Ше трябва да платим дефицитите - да се разделим с част от държавната енергетика

Очевидно е, че енергетиката ни трупа дефицити. И за тях не се предприемат стъпки да бъдат премахнати. И в крайна сметка ние ще ги платим, няма кой друг, предупреди в интервю пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. "Сега се радваме на по-ниски цени, на компенсации, на възможност да заобиколим фактите, но ще дойде..

публикувано на 21.04.25 в 09:12
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Активисти ще подкрепят загубилите домовете си в "Захарна фабрика"

От 19 часа тази вечер активисти планират да се съберат на мястото на съборените ромски къщи в софийския квартал "Захарна фабрика". В писмо до медиите организаторите изтъкват, че над 200 души са загубили домовете си "поради произвола на кмета на район "Илинден". Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" Божият кръст..

публикувано на 21.04.25 в 09:11

Вандалски прояви на митинг в подкрепа на транссексуалните в Лондон

Британската полиция апелира за информация, след като седем статуи, включително на суфражетката Милисънт Фосет, бяха изцапани с графити по време на митинг за правата на транссексуалните в Лондон. Столичната полиция съобщи, че криминалните щети са нанесени по време на протеста на площада пред парламента в събота. Хиляди хора се събраха за..

публикувано на 21.04.25 в 08:38
Ремонтът на Дунав мост при Русе

Ограничен брой трасета на ГКПП "Станке Лисичково", продължава и ремонтът на Дунав мост

От "Гранична полиция" напомнят, че заради ремонт на пункта "Станке Лисичково" на границата с Република Северна Македония преминаването през него се извършва на ограничен брой трасета. В сила остава и въведената временна организация на движението на българския участък на Дунав мост при Русе, където се прави основен ремонт на 70-годишното..

публикувано на 21.04.25 в 08:26

Хутите съобщиха за жертви на американски удари в Сана

Йеменските бунтовници хути съобщиха малко след полунощ днес за най-малко 12 убити при предполагаеми американски въздушни удари по контролираната от свързана с Иран групировка йеменска столица Сана, предаде АФП. Тридесет души са били ранени при атаката, каза още контролираното от хутите Министерство на здравеопазването. То направи..

публикувано на 21.04.25 в 08:18

Председателят на НС ще посети Босилеград за детски великденски фестивал

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще посети Босилеград за детския фестивал "Великденско яйце", който се провежда за 32-и път там. Очаква се тя да посети и уникалния храм от средата на XIX век в село Извор. Председателят на парламента ще разгледа фотоизложбата "Босилеград преди и сега", която е представена в Културния..

публикувано на 21.04.25 в 08:10

Константин Войников: Вярвам, че в момента правим промяната в борбата срещу затлъстяването

Вярвам, че в момента правим промяната в борбата срещу затлъстяването. И се надявам, че в близките години ще имаме резултата и ще намаляват хората със затлъстяването. Тепърва ще има повече опции за лечение на проблема и повече професионалисти в сферата на здравеопазването, които тепърва се обучават, каза в интервю пред БНР Константин..

публикувано на 21.04.25 в 08:10