Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Николов: Това ли е апотеозът на българската история, за да властва ПСА над столицата ни?

Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Това ли е апотеозът на българската история, за да властва Паметникът на Съветската армия над столицата на България? Това трябва да се запитат хората, независимо на коя страна са. ... Самата идея в центъра на столицата това да е най-обемният и висок паметник, трябва да се замислят хората, дори и да са разделени".

Коментара направи пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на "Портал Култура" и списание "Култура".

Той подчерта, че през годините са правени социологически проучвания за този паметник:

"Оценките на столичното гражданство оценките за ПСА са доста недвусмислени. Аргументите са няколко и те са съвсем прости. Първият е, че всеки паметник поддържа определена памет. Каква памет поддържа този паметник? Ако това е "армията освободителка", препращам хората към филма на Николай Овчаров и проф. Евелина Келбечева "Второто освобождение", където се вижда с влизането в България на Червената армия, защото това е коректното наименование, а не Съветската армия, Червената армия обявява война на България и влиза. Известно е какво се случва след това - колко са платените суми, какви са щетите, какви политически репресии, как изчезват всички политически свободи". 

Журналистът изтъкна, че в Централна и Източна Европа е минала вълна, която в последните 2-3 години помете т.нар. съветски паметници на признателността:  

"Те всички бяха пометени и нищо не остана от тях в Полша, Чехия също започна да сваля своите паметници, Финландия премахна своите, в Естония вече няма нито един. Живеем в една мемориална революция, в която паметници се махат в целия свят. Войната в Украйна възпалява допълнително неизлекувани стари рани, защото тук има травматичен синдром. Когато една рана не бъде затворена, тя боли. Тези конвулсии изригват, в други настроения се появяват чуковете. Затова трябва да намерим някакво решение, за да не се изправят едни хора срещу други. ... Да кажем на русофилите още нещо - защо никой не е против паметника на Цар Освободител?".    

Според него идеята, че паметниците по-безболезнено се пренасят в музеите и там също играят важна роля, е важна

"Документацията от този период - 50-те години - изобщо не е изрядна. В онова време почти всичко е било незаконно. Мавзолеят също нямаше нотариален акт. Министерството на културата издаде едно становище, че то няма никакво отношение към този паметник, защото той не е защитен като културно наследство. Всичко опира до областния управител на София, ако се деактува, едва тогава Общинският съвет може да реши за преместване и т.н.", обясни още Николов.

Интервю на Людмила Железова с Тони Николов и репортаж на Евелина Стоянова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Подготвят се промени в отпуските на работещите

Подготвят се промени в отпуските на работещите. Те засягат размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право хората с ненормиран работен ден. Това предвиждат проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, качен за обществено обсъждане. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при..

публикувано на 13.05.25 в 12:53

Мицотакис и Мерц обсъждат отбраната на ЕС

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и германският канцлер Фридрих Мерц обсъждат днес в Берлин новата отбранителна стратегия на Европейския съюз. Срещата на Мицотакис с новия германски канцлер се оценява от политическите анализатори като ключова не само за двете страни, но и за Европа. Акцент в разговорите е участието на двете страни в..

публикувано на 13.05.25 в 12:36

Фондация "Биоразнообразие" с акция за чешмите на Витоша

От Фондация "Биоразнообразие" продължават да търсят чешми, които са ценни за хората и биоразнообразието, и да ги възстановяват. След Сакар, Костинброд и Провадия във фокуса вече са чешмите в Природен парк "Витоша". Директорът на неправителствената екоорганизация Йорданка Славова посочи, че все още са на етап да се обиколят чешмите, да..

публикувано на 13.05.25 в 12:32
Виктор Орбан

ФТ: За да запази санкциите над Русия, Брюксел ще използва капиталов контрол и мита

Брюксел се готви да използва капиталов контрол и тарифи срещу Русия, в случай че Унгария блокира удължаването на икономическите санкции на ЕС, наложени на Москва в отговор на войната ѝ в Украйна. Европейската комисия е уведомила националните столици, че голяма част от санкциите, включително 200 милиарда евро замразени руски държавни активи, могат..

публикувано на 13.05.25 в 12:20

Работодателските организации подкрепят въвеждането на еврото

С категорична подкрепа за въвеждане еврото от 1 януари догодина излязоха и национално представителните работодателски организации в позиция, изпратена до президента, председателя на Народното събрание и премиера. В позицията си работодателите изтъкват, че изразяват мнението на своите членове, които представляват всички сектори на икономиката и създават..

публикувано на 13.05.25 в 12:13

Гърция: Мерки срещу демографската криза в помощ на младите семейства

Гръцкото правителство въвежда мерки срещу демографската криза в помощ на младите семейства с деца. Гърция е в безпрецедентна демографска криза, заявиха в парламента депутати, които цитираха гръцката статистическа агенция Елстат. Те се обърнаха към правителството с призив "Спасете Гърция, нацията загива". Вицепремиерът и държавен министър..

публикувано на 13.05.25 в 12:10
Общината в Бобошево

Община Бобошево ремонтира пътищата до двата манастира на територията си

Община Бобошево ще ремонтира пътищата до двата манастира на територията си - "Св. Димитър" и до Руенския - "Св. Иван Рилски" над родното място на светеца - Скрино. Това стана ясно след приемането на бюджета за 2025 г. Така ще се развива по-активно религиозният туризъм в района, наричан "българският Йерусалим", коментират от местната управа. Пътят..

публикувано на 13.05.25 в 12:08