“Въпреки че цел на санкциите е да се ограничат действията на Русия, способността й да подкрепя и финансира военните си, Москва разполага със способности и няма просто така да приеме ситуацията, а ще предприеме стъпки, за да се опита да ги заобиколи. Тя прави всичко възможно да намери алтернативни източници на средства и ресурси. През 2022-а западните съюзници се надпреварваха да налагат санкционни пакети колкото могат по-бързо и колкото могат по-често във възможно най-голяма степен. Но през тази година мисля, че Европейският съюз, САЩ и Великобритания, както и останалите съюзници ще следят дали тези санкционни пакети се прилагат ефективно.”
Д-р Елина Кърпачева е адвокат с научен опит, преподавател във Великобритания, с интереси в проблематиката на предотвратяването на финансовите престъпления и транснационалното регулиране на икономическата дейност. Тя също така е основател на Европейски център, занимаващ се с нормативното съответствие, в който участват експерти от Централна и Източна Европа. Тя описва някои от сивите зони, използвани за заобикаляне на санкциите:
„Когато американските власти разследват случаи с избягване на санкционни режими се проследяват веригите на доставките - кой наистина е крайният получател на продукта. Когато става въпрос за вноса и износа на петролни продукти начините за избягване са много – изключване на радарните системи на танкерите, разтоварване на определени портове или свободни зони, откъдето нефтените продукти се разпределят по суша или фалшифициране на документи. Наистина има много начини за заобикаляне на митническите режими на отделните държави. Важна е унификацията на стандартите и практиките, когато става въпрос за органите на граничния контрол и митническите органи на съответните държави членки, за да се избегнат празноти в приложението на международните санкционни режими.“
Сред политическата класа в Европа вече се шегували, че всеки нов пакет санкции е стъпка напред с нови мерки и стъпка назад с нови изключения. Не всички държави членки се стараят да приложат мерките на 100 процента и изглежда, че не навсякъде се следи изкъсо за пълното прилагане на ограниченията. Нидерландия призова да се създаде център, който да следи този въпрос. Кои са основните проблеми в битката с нарушителите?
“Знаем, че има огромни предизвикателства в Европейския съюз например при прилагането на санкциите, приети в Брюксел. Държавите членки се затрудняват с ресурсите, интерпретациите и липсата на законодателство. Причините за тези трудности са най-различни. В мозъчния тръст, в който работя – Британския кралски обединен институт за отбранителни изследвания, имаме проект точно за този проблем. Страните членки на ЕС заслужават похвала за единството и скоростта, но те наистина трябва да работят по-усърдно, за да гарантират, че замисълът на санкциите бива изпълняван. Другата област, към която трябва да се насочим когато става въпрос за избягване на санкциите е въпросът с третите страни. За това се говори много в Брюксел, Лондон и Вашингтон. Тези трети страни не подкрепят санкциите срещу Русия по свои собствени причини. Вероятно купуват в големи количества енергийни източници от Русия, като Индия например. Или са основни финансови центрове като Обединените арабски емирства и не биха замразили руски активи и блокирали трансакции. Или пък са страни, според които Украйна е твърде далеч и считат, че случващото се в Европа не е техен проблем. Въпреки че много от тези страни, особено в Африка, разбраха, че е техен проблем, защото войната оказа влияние на доставките на храни за тях.”
Кои са индикаторите, че е налице избягване на санкциите?
“За съжаление тези индикатори са навсякъде около нас. Виждат се в материалите, които руските военни все още използват, някои от които се откриват в Украйна и се анализират. Виждат се във факта, че руската икономика до момента не се сви толкова, колкото се очакваше. Но трябва да признаем, че санкциите са дългосрочен инструмент. Те няма да променят обстановката за една нощ. За съжаление те няма да променят сметките на Владимир Путин за войната бързо. Но трябва да държим курса. Трябва да се продължи с налагането на допълнителни санкции. Трябва да се гарантира, че те се прилагат и трябва да изучим как ще отговори Русия. На тази основа трябва да почиват новите санкции, които да гарантират, че пространството за лавиране е незабавно ограничено.”
За да е успешен подходът на Европейския съюз трябва да включва унификация на практиките, взаимодействие между органите на различните държави, общи стандарти и обучения, тъй като се касае за специфична финансово-разузнавателна дейност, казва д-р Елина Кърпачева. И още:
„Частният сектор – корпорации и по-големи дружества от Западна Европа и САЩ са по-напред в сравнение с публичните органи на определени държави членки. Европейския съюз разчита на разпокъсаните действия на регулаторните органи на държавите членки и на финансови институции и им предоставя ролята на пазители, които да спират трансакциите към блокирани лица и да събират информация за всеки конкретен случай. И това в момента се случва по много разпокъсан начин, особено имайки предвид водораздела между държавите от Западна Европа и държавите, които се намират в Южна и Източна Европа. Много специалисти по превенция на финансовите престъпления смятат, че Европейският съюз трябва да създаде един унифициран орган, подобен на американската Служба за контрол на чуждестранни активи или Службата за имплементиране на финансовите санкции във Великобритания, който да притежава реални правомощия за разследване и наказване на нарушенията на санкционните режими. Тук опираме до въпроса за ресурсната подготовка и обезпеченост на финансово-разузнавателните звена, тъй като заобикалянето на международните санкционни режими е много специфична сфера. Другият проблем е разликата в законодателството и правните традиции на държавите членки. Например пълно отсъствие от законодателството на криминализиране на заобикалянето на санкционните режими.“
Нарушаването на санкциите е криминализирано в Латвия, но в повечето държави членки на Европейския съюз това не е така. Нарушителите обикновено търсят страните, където възможността за наказание е малка. Как изглеждат решенията?
“Основният проблем с преодоляването на нарушенията срещу санкциите е това, че страните не чувстват, че прилагането им е в техен интерес. Западът и съюзниците на Украйна трябва да променят тази сметка. Западът трябва да направи така, че тези страни да осъзнаят, че това е важно. Че незаконното нахлуване в съседна държава от страна на Русия е просто неприемливо и трябва да се предприемат всички стъпки, за да се обърнат нещата, да се отслаби и прекъсне способността на руските военни да продължават с тази незаконна война. Дипломацията, разбира се, играе важна роля. Европейският съюз назначи пратеник за санкциите - Дейвид О`Съливан, който посещава места като Обединените арабски емирства и Турция, за да разбере защо те избират да не прилагат санкциите и какво може да се направи, за да променят позицията си, да осъзнаят, че въвеждането на ограниченията е важна част от тяхната отговорност като член на световния ред и международната общност. Трябва да се съсредоточим и върху прилагането в ЕС, Великобритания и САЩ. На онези, които действат в разрез на санкциите, трябва да е ясно, че ще бъдат хванати, идентифицирани и наказани. В тази област страните от ЕС изостават. Те нямат ресурсите, експертизата и опита в наказателното преследване и режима на прилагане на санкции. Има санкционни режими от десетилетия, но това е първият път, в който те имат истинско влияние върху европейските икономики. Преди, когато бяха налагани, не засягаха европейските икономики, защото бяха срещу страни като Зимбабве или Сирия. Но този път те трябва да бъдат приложени на родна почва, защото руската и европейската икономика се сближаваха през последните 20-25 години. За да е факт прилагането на санкциите трябват правилните закони, правоприлагащи органи, които да имат необходимите способности и достатъчен брой хора. Ако хората знаят, че властите ще предприемат действия срещу тях, тогава, разбира се, вероятно ще се замислят дали да подкрепят избягването на санкциите.”
Снимки: Ройтерс
Интензивен е трафикът на автомагистрала "Струма" и основните пътни артерии в област Благоевград, в последния от празничните и почивни дни, съобщават от Областно пътно управление и Пътна полиция. Все по-натоварен е автомобилния трафик към столицата, като се очаква най-интензивно да е движението на автомобили от Гърция и района на Банско в..
Да престанем да чакаме месията и да се изградим като истинско гражданско общество! За това призова в предаването "12+3" Горан Благоев, журналист и историк: "Българското възкресение зависи от самите нас, няма на кого да се надяваме, освен на Господ - от гледна точка на вярата! Онази България, която искаме да бъде уредена, подредена, без..
Мюсюлманското изповедание в Република България поднесе своите съболезнования на католическата общност у нас и по света за загубата на техния духовен водач папа Франциск. "Ще запазим в сърцата си спомена неговата всеотдайност в служба на мира, за хуманизма и откритостта му към хората с различна вяра", се казва в съболезнователния адрес...
На следващата парламентарна сесия мисля, че ще бъдат поставени отново въпросите за депутатските имунитети. Това каза пред репортери в Босилеград, където е на посещение заради международния детски фестивал "Великденско яйце" председателят на НС доц. Наталия Киселова. Попитана с излизането на ДПС-ДПС от коалицията искането на главния прокурор..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на ресторант на столичния бул. "Витоша" и създател на кампанията "Подай ръка". Вече 9 години той храни всеки бедни и бездомни в София. А "Подай ръка" за него се е превърнала в начин на живот. И всеки..
В публикация в социалната мрежа "Екс" президентът Румен Радев, който през 2019 г. посрещна папа Франциск в България, изказа съболезнования на Светия престол и на всички католици в България и по света. Почина папа Франциск "Негово Светейшество папа Франциск посвети своята служба на мира, разбирателството и единението между народите. Той защитаваше..
В последния от поредицата почивни дни за Великден движението по основните пътища към София вече е натоварено. По автомагистрала "Тракия" край Пловдив трафикът е и в двете ленти за движение. При километър 63 и 64 в колоната има тирове, колите се придвижват с 30 километра в час, а преди и след тунела "Траянови врата" скоростта е още..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..