Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дупница също отбелязаха 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи

Снимка: Киирл Фалин

С поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на евреите, загинали в националните войни на България, в Дупница отбелязаха 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи.

В града се събират средства за паметна композиция на Димитър Икономов, депутат от 25-ото НС, един от 43-та народни представители, които през март 1943 г. подписват петиция до министър-председателя проф. Богдан Филов и в която се обявяват в защита на българските евреи.

От Дупница и Кюстендил започва акцията по спасяването на българските евреи, беше казано на поклонението пред паметната плоча.

"Който спасява един човешки живот, спасява цяла вселена", посочи председателят на организацията "Шалом" в града Леонид Хаздай.

До май месец в градската градина в Дупница, недалеч от къщата, където е живял, ще се изгради паметната композиция на депутата Димитър Икономов. Проектът вече е одобрен, а за откриването ще бъде поканен президентът Румен Радев, казаха пред медиите от инициативния комитет.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47
Мария Спирова

Мария Спирова: Tръмп и Путин играят ръгби, а Зеленски ще е топката

" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ".  Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според нея обаче съпротивителни сили има:  "Тях ги има, защото ние скоро ще разберем, че Тръмп изобщо не се интересува от това ние дали ще станем като него или не, той иска нас да ни няма . Ние рано или..

публикувано на 19.02.25 в 09:33

Мерки срещу безконтролното палене на Великденските огньове в Кипър

Два месеца преди Великден правителството на Кипър се опитва със спешни нормативни решения да се справи с безконтролното палене на традиционните огньове в нощта на Възкресението, които всяка година причиняват инциденти и пожари. На заседанието му днес ще бъде внесен законопроект за регулирането на този обичай на острова. С новия закон за първи..

публикувано на 19.02.25 в 09:26
Росен Желязков

Росен Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка в срещата за Украйна в Париж

Премиерът Росен Желязков ще участва във втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин е френският президент Еманюел Микрон, съобщиха дипломатически източници от Брюксел. България получи покана от Елисейския дворец за участие в срещата, която ще се състои по-късно днес. Премиерът Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка. На..

публикувано на 19.02.25 в 09:19
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп и Мъск дадоха съвместно телевизионно интервю

Американският президент Доналд Тръмп и милиардерът - предприемач Илон Мъск дадоха съвместно интервю за американската телевизия Фокс Нюз. В интервюто водено от прочутия журналист Шон Хенети Тръмп заяви, че уважава Мъск за неговия бизнес нюх и технологични умения, но най-вече цени това, че надзиравания от него отдел за правителствена..

публикувано на 19.02.25 в 08:42
доц. Боян Хаджиев

Доц. Боян Хаджиев: Европа проспа много години, получи напомняне да се събуди

В крайна сметка САЩ и Русия започнаха да си говорят и тепърва от тези разговор ще излизат теми. Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС. Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия "Тръмп,..

публикувано на 19.02.25 в 08:41

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Пътищата в Силистренско остават отворени и проходими при зимни условия съобщава дежурния в Областно пътно управление. 19 машини са на терен и опесъчават. Има слаб снеговалеж, а снежната покривка е между 30 и 35 сантиметра. Заради ниските  температури и затрудненото придвижване има заповеди за спиране на учебните занятия,..

публикувано на 19.02.25 в 08:31