Това каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН. Карагьозов е бивш кореспондент на БНР в Турция.
През 90-те години Турция е управлявана от поредица коалиционни правителства, шарени, често идеологически несъвместими и те докарват страната няколко пъти до икономическа криза. Тогава хората са уморени от раздробените партии, които не могат да придвижат страната в позитивна насока на развитие. Сега имаме дълготрайно управление, което успя да изгради свои медии, политически институции. Партията на справедливостта и развитието има огромна членска база от 10-11 милиона души, докато водещата опозиционна сила има милион – милион и половина, разликата е в пъти, отбеляза Карагьозов, запитан може ли да се прави аналогия с времената, в които изгря политическата звезда на Ердоган и изпитанието за него на предстоящите президентски избори. По думите му, аналогиите имат основание, но настоящата икономическа криза е "по-мека при всички случаи".
Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но същевременно остава разнородна, посочи Мариян Карагьозов. Според него турската опозиция в момента се опитва да привлече консервативните избиратели, извинявайки се за грешки, които е допуснала спрямо тях в миналото.
Виден турски социолог е изразил мнение, че в момента става въпрос за обединение на опозицията "Всички срещу Едроган". Въпросът е дали това обединение ще успее да се съхрани и как тези различни визии за турското общество ще могат да бъдат съчетани, поясни Карагьозов.
Говори се за 7 вицепрезидента, как точно ще работят заедно – остава открит въпрос, изтъкна журналистът.
Кемал Калъчдароолу претърпя доста загуби срещу Ердоган – на местни, на президентски избори, както и на референдум, но през 2017 г. организира и забележителния Марш за справедливост от Анкара към Истанбул, припомни Карагьозов.
През 2019 г. той става и архитектът на обединяването на опозиционните сили и опозицията спечели 11 от 30-те най-големи общини в страната, сред които Истанбул, Анкара и Измир.
Калъчдароолу не е особено харизматичен, като оратор отстъпва на Ердоган, който успява с реториката си да наелектризира аудиторията, каза още в коментара си Мариян Карагьозов.
"Остава и проблемът, че е алевит – представител на религиозното малцинство в Турция. Мнозинството турци, знаем, са мюсюлмани сунити. Има и плюсове, и минуси неговата кандидатура."
Опозицията като че ли изглежда, че има повече шансове, отколкото преди няколко месеца. Сега изглежда малко е увеличила шансовете си, обобщи картината журналистът. Той изказа мнение, че при паритет между управленския и опозиционния блок, кюрдите биха имали решаваща роля на втори тур.
"За да се стигне до втори тур обаче не е ясно дали на първия тур президентът Ердоган няма да изиграе козове, които да му позволят да спечели дори на първи тур. Предстои обявяване на турския национален електромобил, произвеждат се първи прототипи на боен самолет, предстои откриване на редица инфраструктурни обекти. По време на кампанията, която тепърва започва, Ердоган все още има карти, които ще изиграе."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..