Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 5-11 март 2023

9
Владимир Пеков (вляво) и Димитър Димитров
Снимка: Владимир Пеков

Участниците в 31-ата българска национална експедиция до Антарктида се завърнаха на родна земя. Учените и логистиците, които този сезон работеха на о.Ливингстън, слязоха от борда на българския научноизследвателски кораб “Св. св. Кирил и Методий” на чилийското пристанище “Пунта Аренас”, след което се завърнаха със самолет у нас, а корабът продължава своето плаване към България. Базата „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън е отново зазимена до началото на следващото антарктическо лято, когато полярниците ще се завърнат, за да продължат научните си проекти.

Антарктида

Снимка: Марчо Паунов

77-годишен българин финишира най-дългото ски състезание в света - "Васалопет" в Швеция. Този успех обаче не е случаен, защото става дума за Петър Панков, участник в 3 Олимпиади, седемкратен балкански шампион и 14 пъти държавен шампион по ски бягане, титулуван състезател в още няколко спорта - лека атлетика, ски ориентиране, биатлон. През 80-те години на миналия век е треньор на Националния отбор по ски бягане. В момента е председател на Сдружение “Маратон”, което организира редица състезания по планинско бягане, както и на Балканския ски маратон.

Очевидно Панков е съумял да запази отлична форма, тъй като измина 90-километровото трасе в Швеция за 7 часа и 55 минути, с което зае място в средата на класирането сред 10 000 мъже.

Петър Панков е първият българин, който участва във „Васалопет” (през 1980 г.) - състезанието с над 100-годишна история, провеждано всяка година в чест на крал Густав Васа. През 1522 г. той и неговият спасителен отряд изминават въпросното разстояние от 90 км в Швеция като част от борбата за независимост на родината си.

Петър Панков

Снимка: Фейсбук профил на Петър Панков

В края на миналата седмица на Висулките в района на Скакавица в Рила се проведе Държавното първенство по ледено и Dry Tooling катерене. Организатор беше Станимир Желязков. В класирането за първите места нямаше изненади. При мъжете Минчо Петков победи и в двете дисциплини - “трудност” и “скорост”. На второ място в трудността се класира Виктор Варошкин, а на трето място - Ивайло Ангелов. В скоростта след Минчо се наредиха Александър Шакрачки (второ място) и Милен Джановски (трето). При жените в трудността победи Геновева Михайлова, следвана от Марина Суханова и Надежда Златкова. В скоростта Геновева и Марина си размениха местата.

Александър Шакрачки

Снимка: Иван Тотев

50 любители на зимната планина пантиха с поли от хижа “Рилски езера” до езерото Бъбрека в Рила, като по този начин изразиха своята съпричасност към жертвите на домашно насилие. Събитието се заражда преди 7 години, когато група любителки на фрирайда се събира за 8 март, за да практикуват хобито си. За втора поредна година пантенето с поли се проведе в подкрепа на каузата на фондация “Emprove” и Българския фонд за жените, които се грижат за хора, пострадали от домашно насилие. Освен това, #ПолиЗаЕдно е част от Free Spirit Week (Седмицата на свободния дух) - събитие, организирано от Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС).


Снимка: Ася Джамбазова

Пловдивчанинът Владимир Пеков изкатери един от най-трудните трад маршрути в България - “Края на Аферата” 8а трад, на Бряновщица.

“Иделани места за джаджи, хубави хватки с дълги движения в 35 градуса надвес, обаче на едно място хватките липсваха”, описва Пеков, който забелязал линията преди две години, разчистил я и започнал опити по нея, но успял да я премине едва на 9 март тази година. “Края на аферата” включва: “6b катерене в надвес по хватки + рyн аут + боулдър 7B + 7а маршрут + рън аут, 8 френд, 20 метра”. До момента 8а е най-високата категория за трад катерене, преминавана в България. Има още няколко маршрута с подобна трудност, изкатервани у нас.

Новият трад маршрут на Бряновщица

Снимка: Владимир Пеков

Тазгодишното издание на софийския ултрамаратон “Витоша 100” ще се проведе по-късно. Вместо в средата на юни, Обиколката на Витоша ще бъде на 1 и 2 юли. По традиция в 6:00 на първия ден ще стартират колоездачите, а в полунощ - бегачите и дуатлонците.

Междувременно, от Българската федерация по скайрънинг обявиха календара за тази година - той включва 10 състезания. Първото от тях е Коджа Кая, на 10 април.

Биелицки и Хатала

Снимка: Фейсбук страница на Адам Биелицки

Адам Биелицки и неговите партньори Мариуш Хатала и Феликс Берг започват експедицията си, в която ще се опитат да изкачат по нов маршрут Северозападната стена на Анапурна. Експедицията обаче започва от Чили, накъдето Биелицки и Хатала се насочиха тази седмица. Двамата ще се аклиматизират в Андите с изкачване на вулкана Ojos del Salado - 6891 м, който е вторият по височина връх в Южна Америка след Аконкагуа. След това Биелицки и Хатала се завръщат в Полша и заедно с Берг заминават за Непал, където планират да изкачат седемхилядника Химлунг (7126 м) като част от подготовката за Анапурна. Това ще бъде трети опит за Биелицки и Берг да направят нов маршрут по Северозападната стена на този осемхилядник.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Николова

Как "ангелските" инвестиции помагат на малкия бизнес?

Ангелските инвестиции много често се наричат умни пари . Това каза пред БНР Елена Николова, директор "Общности" в Български ангелски клуб.  Тя обясни, че  бизнес ангелите са хора, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании, които имат потенциала да се развият много бързо. "Това не са просто инвестиции, които малкият бизнес..

публикувано на 03.05.24 в 17:56
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри..

публикувано на 30.04.24 в 14:55

28.04.24 Законите на Мърфи

Рубраката от 28.04.24 година. "Добре подкованият не подбира пътищата" - това е изречението на месеца, а негов автор е Димитър Атанасов от Кубрат.

публикувано на 28.04.24 в 08:15
Президентът и участници в експедицията

Екстремните спортове 20 - 27 април 2024

На церемония във Военния клуб в столицата беше отбелязана 40-ата годишнина от най-голямото спортно събитие у нас за XX век, първата национална експедиция до Еверест.    Участниците в нея бяха удостоени от държавния глава Румен Радев с Почетния знак на президента за "изключителни заслуги в развитието на българския алпинизъм, за проявено мъжество,..

публикувано на 27.04.24 в 15:12

Кабала и рождената дата

Кабала е много древно мистично учение, което определя важна част от това, което чака даден човек в живота. Кабала не определя бъдещето, а прави връзка между очевидно житейското и човешко- предначертаното. Как можем да разберем това! Към кабалистичното чисто 142857 се добавя цялата рождена дата, например 1962417. Числата се..

публикувано на 22.04.24 в 14:31

21.04.2024 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 21 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 22.04.24 в 10:25

"С кротка нежност ще те изпълня, с ябълков дъх и с нещо без име"

Ваня Костова е родена на 18 април 1957 г. в Димитровград, израснала е в Бургас, където завършва езикова гимназия. Още като ученичка пее навсякъде, където ѝ се удаде възможност, но това ѝ пречи да посещава редовно училището.  По-късно Ваня Костова завършва Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“) в класа на Георги Кордов. Първите..

публикувано на 18.04.24 в 03:00